iOS 7 כפי שהוצגה ב- WWDC ושוחררה למפתחים בגרסת בטא ראשונית צפויה לעבור לא מעט שינויים, וכי כעת קיבלנו רק תמונת מצב רגעית כשעד שמערכת ההפעלה תשוחרר בעוד כ- 3 חודשים ולפחות משהו כמו 6 גרסאות בטא (בדרך כלל במהלך שלבי הבטא של iOS, אפל משחררת גרסה כל שבועיים), נקבל גרסה שעשויה להיות שונה במקצת, לא מבחינת הפונקציונליות שלה, אלא מבחינת קווי העיצוב הסופיים. לדעת מתיו פאנזארינו (Matthew Panzarino) מהאתר TNW, מערכת ההפעלה עוד צפויה לעבור שינויי בהיקף של עד 40%, הן מבחינת עיצוב האייקונים הסופי וכן שינויי UI נוספים.

רמז עבה לכך ששינויי העיצוב של iOS 7 רחוקים מלהיות סופיים התקבל מאפל עצמה: לאחר הצגת iOS 7 באירוע ה- WWDC, אפל העלתה את השינויים באתר שלה, אולם נראה כי האייקונים שהוצגו היו שונים בחלקם מאלו שהגיעו בגרסת הבטא הראשונה של 7, כשבעיקר מדובר באייקונים של אפליקציות: מזג האוויר, התזכורות ו- Passport, כש- 2 האחרונות מציגות צבעים שונים ואילו האייקון של אפליקציית מזג האוויר נראה אחר לגמרי. ניתן לשער האם מדובר בעיצובים שעתידים להגיע, או שמא שמדובר בעיצובים ישנים יותר שקדמו להצגת המראה החדש של מערכת ההפעלה, עיצובים שמחלקת הווב של החברה לא הספיקה לעדכן, לאור השינויים המהירים בעיצוב של iOS 7. מאז אפל עדכנה את האתר שלה, המראה את האייקונים העדכניים יותר המצויים בבטא הראשונה של 7. מה שכן, למרות שהעיצוב של אייקון אפליקציית מזג האוויר נראה טוב יותר במראה הסטטי שלו, יש לתהות שמא אפל עשוייה להביא אייקון דינאמי, בדומה לאייקון השעון שהוא חי ובניגוד לגרסאות הקודמות בהן האייקון הציג את השעה 10:15, כעת האייקון מציג את השעה העדכנית עד לרמת דיוק של שניות.

בעבר התבטא פיל שילר כי הצגת מזג האוויר באופן עדכני הוא לא דבר ריאלי, מאחר והדבר גומר את הסוללה. אולם לאור העובדה שגרסה 7 צפויה להביא שינויים מהותיים באופן בו מערכת ההפעלה מטפלת בנושא המולטי טאסקינג ועדיין לשמר את חיי הסוללה אין שום מניעה לכך שעדכונים אלו יוצגו גם במסך הבית, נטול הוידג'טים, זאת כשכבר עכשיו יש תצוגה דינאמית הן באייקון של אפליקציית היומן (מציג את התאריך העדכני), השעון וכפי שהיא עד לגרסה 6 באייקון של "News Stand".

iOS 7

מי שצפה במצגת הפתיחה של WWDC, או עקב אחרי עשרות הדיווחים בנושא בוודאי יודע שהתצורה מסך הבית של iOS צפויה לעבור שינוי מהותי, עם שינוי בעיצוב האייקונים וכן שינוי הצבעים. אותם השינויים הפכו להיות מוקד עניין מהותי, כאשר העיצוב של מערכת ההפעלה נוטש את המראה השמרני עמוס האלגוריות לטובת מראה בהיר יותר, צעיר יותר ואסתטי יותר. למעשה העיצוב כל כך שונה שמפתיע לחשוב שמדובר באותה חברה שעיצבה את iOS עד לגרסה 6, ואכן לפי האתר TNW נראה שאכן יש שינוי מהותי במי שעיצב את מערכת ההפעלה, כשלפי מקורותיו ג'וני אייב כינס את אנשים ממחלקת השיווק והווב של אפל כדי לקבוע את המראה ואת פלטת הצבעים של מערכת ההפעלה ושל האייקונים המובנים. TNW גם מציין שנראה שלא הייתה יותר מדי תקשורת בין הצוותים כשהדוגמה בולטת הן אפליקציות המייל והספארי ששונים בצורה מהותית בקווי העיצוב שלהם. כמו כן נראה כי הייתה תחרות פנימים בין צוותים שונים לגבי העיצוב שיבחר בסופו של דבר, מה שגרם ללא מעט חוסר עקביות בעיצוב האייקונים.

הדם החדש שהוכנס לצורך עיצוב המראה של מערכת ההפעלה הוא ללא ספק חיובי, כשבראיון שנערך עם סוזן קר (Susan Kare), מי שהייתה אחראית על עיצוב האייקונים הקלאסיים של MAC OS עבור מחשב המקינטוש הראשון, ציינה כי הכיוון הוא חיובי ושהיא אוהבת את המראה הפשוט. אין ספק שהאייקונים של מערכת ההפעלה הם חשובים, לאור העובדה שהם יוצרים רושם ראשוני למערכת ההפעלה ומהווים סוג של "כרטיס ביקור". העיצוב המחודש של מערכת ההפעלה הוא ללא כל ספק צעד חיובי כשהוא נוטש את המראה הסקאומורפי (המדמה אלמנטים מציאותיים) של פורסטל לטובת מראה נקי, אחיד (מבחינת הממשק והמראה הכללי) אם כי כאמור יש עדיין לא מעט חוסר אחידות ועקביות שככל הנראה יטופל.

בכל אופן גם אם התצורה הנוכחית של גרסה 7 לא ממש מצאה חן בעיניכם, אל חשש. מה שכן סביר להניח שהשינויים לא יהיו כה מהותיים וכי הקווים שהוצגו יהיו הקווים המנחים של מערכת ההפעלה.

פורסם לראשונה באתר iPhones.co.il

-פרסומת-
אתר TGspot.co.il, המתמקד בסיקור עולם המחשבים, המובייל והגאדג'טים מביא את החדשות האחרונות בתחום בזמן התרחשותם. האתר נוסד בשנת 2007 ומאז נחשב למקור החדשות הגדול והעצמאי ברשת הישראלית ומבין המובילים בתחום.