האייפון, שהיווה את בעיטת הפתיחה לעידן הטלפונים החכמים, עדיין פופולארי מאוד, אך מתחיל לאבד מקיסמו, לאחר שנתיים רצופות בהן הוא לא הצליח להסעיר מספיק את הקהל. היום דיווחו המגזין הכלכלי היפני Nikkei והוול-סטריט ג'ורנל האמריקאי כי מקורות בחברות רכיבים מאשרים דיווחים שעלו מדי פעם בפעם בחודש האחרון, ולפיהם בחודש שעבר חתכה אפל את כמות הזמנות הרכיבים לסמארטפון שלה בחדות.

עדיין נחטף, אבל ההיסטריה נרגעת. תור בהשקת האייפון 5

לפי המקורות, שלוש החברות המייצרות מסכים עבור המכשיר – LG, שארפ ו-Japan Display (המורכבת מחטיבות המסכים הניידים של סוני, היטאצ'י וטושיבה) – התבקשו להפחית ב-50% את ייצור המסכים לאייפון 5, וחברות המייצרות רכיבים אחרים כגון סמסונג קיבלו הוראות דומות. במקור, אומרים המקורות, הזמינה אפל לרבעון הראשון 65 מיליון מסכי אייפון, וככל הנראה כמות תואמת של הרכיבים האחרים.

הסיבה לבקשתה של אפל היא הדרישה לדור השישי של האייפון, שהסתברה כנמוכה יותר מהציפיות של אפל. בחודש שעבר החלו אנליסטים מחברות מחקר שונות לחתוך את תחזיות המכירות של האייפון במיליוני יחידות לרבעון, ואיתן את תחזיות המכירות של האייפד ומחיר מניית אפל לשנה הקרובה. עקב כך ירד מחיר מניות אפל בבורסת נאסדק ב-3%-4%, מכ-520$ בסגירת המסחר ביום שישי לטווח של 500-505 דולר היום. באתרים כלכליים אף מעריכים כי עד סוף היום עשוי המחיר לרדת אל מתחת ל-500 דולר למניה, כ-4 חודשים בלבד לאחר שעשתה היסטוריה וחצתה את רף 700 הדולרים בכיוון מעלה.

עם זאת, אין סיבה לדאוג לאפל – גם לפי הנתונים המעודכנים היא צפויה למכור ברבעון הראשון של 2013 יותר מ-35 מיליון יחידות של אייפון 5, ובכך להציג עלייה, ולו קלה, לעומת הרבעון הראשון ב-2012.

צילום: Robin Scott

שתף:
-פרסומת-
 • ורק כדי לסבר את האוזן ולהראות שהמגמה עליה כתבתי כאן היא חיה ובועטת אז הנה שתי כתבות שפורסמו ממש השבוע כאן באתר:

  1) לראשונה: סמסונג עקפה את אפל במדד 'נאמנות לקוח'
  http://www.tgspot.co.il/%d7%9c%d7%a8%d7%90%d7%a9%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%a1%d7%9e%d7%a1%d7%95%d7%a0%d7%92-%d7%a2%d7%a7%d7%a4%d7%94-%d7%90%d7%aa-%d7%90%d7%a4%d7%9c-%d7%91%d7%9e%d7%93%d7%93-%d7%a0%d7%90%d7%9e%d7%a0%d7%95/

  2)האייפון נמצא "מעט מאחור" בפיצ'רים של סמארטפון:
  http://www.tgspot.co.il/wozniak-says-the-apple-iphone-is-somewhat-behind-on-smartphone-features/

  • לומד ראיית חשבון

   Ranny-
   1) לידיעות המתפרסמות כאן אין יתרון על ידיעות המתפרסמות במקומות אחרים ואלו אינן "הוכחות" או "דברי אלהים חיים". בכל יום מתפרסמות המון כתבות וידיעות מהן ניתן להסיק שאפל בדרכה להתרסקות או שאפל בדרכה להמראה גדולה. הפרשנות ועצם ציטוט מקורות מסויימים משקפת את אופיו של המצטט ונטיותיו.
   הסקר שהובא כאן הוא זניח וחסר חשיבות והאזכורים שלו בגוגל הם נדירים ביותר. ישנו סקר הנחשב לותיק ביותר ולאמין ביותר והוא המצוטט ביותר לאורך שנים רבות. קרא את המהדורה האחרונה שלו ותראה כי מסקנותיו הפוכות לחלוטין ממה שהובא כאן.
   iPhone again tops J.D. Power satisfaction survey
   פורסם באתר CNET הנחשב למקור שאין לזלזל בו.
   Apple surpassed HTC, Samsung, and other smartphone makers by scoring a grade of 849 out of 1,000 in J.D. Power's latest report
   iPhone owners continue to be the most satisfied smartphone customers of all, at least according to new survey results from J.D. Power and Associates.
   For the eighth time in a row, Apple's flagship phone took home top honors for customer satisfaction. Ranking 849 out of 1,000, the iPhone shined in all of the categories tallied by J.D. Power but scored especially well in physical design and overall ease of use
   http://news.cnet.com/8301-13579_3-57508125-37/iphone-again-tops-j.d-power-satisfaction-survey/

   2) הציטוט של ווזניאק מוכיח בפעם המי יודע כמה שהאיש הזה אינו אלא קוריוז שזמנו עבר לפני 30 שנים ויש לקחת את התנהגותו ודבריו בהומור. כל אחד שמבלה באתרים טכנולוגיים יודע לפחות כמה שנים שהאייפון אינו נמצא בחזית הפיצ'רים וכי אפל שמה דגש על אלמנטים אחרים שלפי דעתה הם החשובים ביותר. כבר שנתיים לפחות שכל מיני ילדים כותבים "אייפון משעמם.." ועכשי ווזניאק ניזכר להצטרף אליהם?

   • ללומד ראיית חשבון. לא התייחסת למה שכתבתי לך מטה על הוצאת דברי ביחס לאביעזר מהקשרם אבל זה בסדר. אם הבנת את טעותך בפרשנות של דברי אז דייני.
    לגופו של עניין:
    1) אני לא מזלזל בסקר של cnet או כל סקר אחר אבל אם בעבר היתה תמימות דעים לגבי נאמנות לקוחות אפל, אזי אם כרגע יש חילוקי דעות לגבי זה ואנו הקוראים הנבונים שמקבלים סקרים שהם מנוגדים זה לזה יכולים להבין בקלות שזה מראה על שינוי במגמה בהתייחסות של לקוחות אפל עצמם למוצרים של אפל. אני מקווה שתסכים איתי לגבי זה.

    2) תקרא מה כתבת בסעיף זה ותראה שאתה סותר את עצמך: מצד אחד אתה מסכים איתי שכל אחד המצוי בתחום יודע שכבר כמה שנים אפל לא נמצאת בחזית הפיצ'רים והטכנולוגיה (שזה בדיוק חלק מהרגרסיה שאני מדבר עליה בקשר לאפל) ומצד שני אתה טוען שיש לקחת את דבריו של ווזניאק שטוען אותו דבר בהומור ובקוריוז. לא ברור לי איך דבריך מסתדרים עם ההגיון הפשוט.

 • איציק

  שלום לך אביעזר!

  הניתוחים שלך נראים רציניים, אבל ישנו פרמטר אחד שגם אתה לא יכול לקחת בחשבון, והוא התזוזה של הלקוחות מתחת לפני השטח שנעשית מסיבות חברתיות ומנטליות, שמאוד משתנות עם הזמן (ולדוגמא: העיצוב של מוצרי אפל שהיה בשנים האחרונות בקונצנזוס רחב מאוד בתור עיצוב מושלם, משתנה מאוד יחד עם ההתפתחות החברתית)

  ובכלל כדאי שעם כל ההערצה שלך לאפל, תיישר קו עם הפרשנים בעולם שאומרים ש אין שום סיבה לאפל להחזיק מעמד שם למעלה אם היא לא תחדש ותפתיע באיזה מוצר או טכנולוגיה מיוחדת בעתיד הקרוב קרוב,

  ומכיוון שאין שום שמועה או איזה הערכה למשהו דומה לזה שהולך לקרות,
  אז מותר לך קצת לדאוג בשביל אפל, במיוחד אחרי ההשקה של ה'בלקברי 10' שכמו ios, גם היא בעיצוב יוקרתי ופונה בעיקר לקהל העסקי

  • בולי

   לקח לך פחות או יותר 15 יום לענות לאביעזר. זה רק מראה כמה אתה אובססיבי לגבי אפל

  • איציק, אני נוטה להסכים איתך. כפי שכתבתי בפוסט אחר, כיוון המגמה של מניה לא משקף את ההווה של חברה מסויימת אלא את הצפי לעתיד שלה.
   הצפי לעתיד של אפל הוא הרבה פחות ורוד ממה שמנסים לצייר לה וזאת עקב אחוזי צמיחה שצופים שילכו וירדו. מות סטיב גובס, האכזבה היחסית מחידושי החברה האחרונים, הצמדות המתחרים (בעיקר סמסונג) עם סל מוצרים שהוא לא פחות טוב משל אפל ואף עולה עליהם ועוד מספר ארועים מראה שאפל הולכת לאבד מכוחה ולכן המניה יורדת ויורדת כי היא משקפת את זה ועד שלא יהיה ארוע חיובי באפל המניה כנראה לא תשנה את כיוונה.

   לאלמוג, דבר חשוב: למרות שאני בטוח בכוונותיו הטובות של אביעזר,לא קונים מניה על פי המלצה כזו או אחרת של מישהו באינטרנט אלא רוכשים ידע בבורסה בכלל ובמניות והתנהגותם בפרט. מאז שנכנסת למניה בשער 495 היא ירדה בעוד 10% דבר שמעיד שלמרות שהיא נראתה לך אז זולה אז היום היא יותר זולה ויכול מאוד להיות שתהיה יותר זולה בהמשך. יש כלל בבורסה שחייבים ללמוד אותו וזה שלא תופסים סכין נופלת. כלומר לא קונים מניה שהיא בצניחה חופשית וזה בדיוק מצבה של אפל כיום עד שהשוק יחליט אחרת.

   • לומד ראיית חשבון

    RANNY אין הגיון בתרוץ שהבאת בקשר למות סטיב ג'ובס. הוא מת בתחילת אוקטובר 2011 כשהמניה היתה על 380 $ וחצי שנה לאחר מכן באפריל 2012 המנייה היתה על 630 $. אפילו היום בשפל השגרתי המהווה חלק מנדנדת הבורסה הטבעית המנייה עומדת על 453 $ שזה 19% יותר מתאריך מותו של סטיב ג'ובס. מכאן נובע שאין לדבריך אחיזה במציאות.
    מעבר לכך אתה אומר כאילו ואותו אביעזר המליץ לאלמוג לקנות מנייה ואני מתאמץ לראות על סמך מה אתה כותב את זה. איפה בדיוק מופיעה ההמלצה לכאורה הזו?
    אביעזר לא רק שלא המליץ, אלא כתב במפורש "אין בתגובותי כל המלצה לאף אחד לקנות או למכור מנייה זו או אחרת." כל מה שהוא עשה הוא להביא נתונים ברמה מאד גבוה ומתוך השקעה רצינית.
    הוא אפילו הרחיק לכת וכתב תחזית במספרים של מכירת אייפונים. הוא ניחש 46 מיליון לעומת רוב הניחושים שהיו בין 50-55 מיליון ומתברר עכשיו שהוא צדק בגדול בכך שהיה זהיר ושמרן.
    RANNY אתה צריך לבקש מאביעזר סליחה כי סילפת עובדות בקשר אליו.

    • אלמוג

     לרני… בדקתי את העובדות והתייעצתי עם אביעזר כי הוא מכיר את הנתונים טוב מכולם, לא קניתי בגלל שהוא ייעץ לי כי זה פשוט לא נכון… הנתונים של אפל (שאני אוהד אנרואיד מושבע) הכלכלים לא משקרים, החברה העשירה בעולם שעושה הכי הרבה כסף בעולם וזה לא נראה שבקרוב זה הולך להשתנות קניתי את המנייה ל10 חודשים בעוד עשרה חודשים נראה מי צדק או טעה… להגיד שלא תופסים מנייה נופלת זה לא חוכמה גדולה אם ידעת או מישהו שידע שהיא תמשיך לרדת בוודאות אז כנראה שאתה ועוד כמה הייתם עושים כסף קל…מה שאני מאמין שלא קרה ולא עשית שורט על המניה….
     אכן לצערי לא קניתי אותה במחיר הטוב ביותר 🙂 אך אני מאמין שהוא עדיין מצויין נדבר בעוד 9 וחצי חודשים 🙂
     אני עדיין מאמין בעדר המטומטם שקונה אפל בעיינים עצומות והוא גדל בקצב מטורף וסוגד לתפוח הנגוס…
     בכל מקרה הנתונים הכלכליים של אפל לא פחות ממדהימים… הזוי אבל עדיין נכון לכן אין שום סיבה למנייה להיות במחיר כזה לפי דעתי אני לא מבין גדול אבל נראה בעוד כמה חודשים מה קורה 🙂

     • אלמוג, כל מה שכתבת נכון. הנתונים של אביעזר מדוייקים, החברה אכן העשירה בעולם ויש לה כסף בלי סוף אבל ספר את זה לאותם משקיעים שקנו אותה באזור 700$ למניה וצריכים כעת עליה של 55% רק להגיע לקרן (כן, שיעור מדהים של 55% רק כדי למחוק את ההפסד בה).
      אמרת שאתה לא מאמין שנכנסתי לשורט עליה ואני מודה שלא נכנסתי ישר ב700$ אבל כן נכנסתי ב630 שם היא שברה מה שנקראה בפי הניתוח הטכני קו תמיכה ועשיתי 8% וברחתי (כי אני פחדן). כששברה תמיכה נוספת ב536$ נכנסתי שוב לשורט עד 450$ כי שם יש תמיכה נוספת עם הסתברות להיפוך ולעת עתה באזור זה היא אכן נעצרה למנוחה. בכל אופו מבחינה טכנית להכנס למניה ב490 היה מהלך גרוע כי היא היתה בשיא המומנטום מטה (שכאמור נעצר באזור 440-450$). אם היא תשבור רמה זו אז נכנס לשורט שוב.
      כפי שאתה רואה אני נכנס למניות על פי תורת הניתוח הטכני שמדוייקת הרבה יותר מתורת הניתוח הפנדמטלי ולזה בדיוק התכוונתי בתשובתי הראשונה לאיציק.
      לגבי זה שעוד 10 חודשים היא תהיה בשער יותר גבוה מהיום אז אולי אתה צודק אבל זה לא רלוונטי. נגיד היא תחזור ל550$ ותרוויח 10%. האם לא עדיף היה לך להיכנס נגיד ב-450 ולהרוויח כמעט 25%? תחשוב על זה מעט.
      המסר שלי הוא שנכנסים למניה רק לאחר שהתהפכה ולא כי היא נראית עכשיו זול והנתונים של החברה טובים כי זה לא מספיק. מה שנראה כעת זול יכול מאוד להיות עוד חודש יקר מאוד וזו כוונתי שלא משקיעים על סמך נתונים מדוייקים ככל שיהיו שמשהו (שוב, ללא כל קשר לאביעזר) כותב בפורום אלא רק לאחר לימוד תורת ההשקעות במניות בצורה מעמיקה ויסודית.

    • לסטודנט לראיית חשבון, הצלחת בצורה מעולה לסלף את דברי ולהוציא אותם מהקשרם ולכן אנסה להכניס אותם בחזרה להקשר המקורי והמדוייק.
     לגבי סטיב גובס. נכון שהוא נפטר באוקטובר 2011 אבל דווקה ממך שלומד ראיית חשבון אני מצפה להבנה טובה על איך פירמות מתנהגות, מהו ניתוח פנדמנטלי ואיך מחיר מניה של פירמה מושפע מכך וכמה זמן זה לוקח. מות סטיב גובס לא השפיע מיידית על ירידת המניה מכיוון ש"רוחו" ומוצריו עדיין היו חלק מחברת אפל ותרבותה. אני בטוח שאתה לא תחלוק עלי שגובס היה גאון אחד בדורו והפיתוחים המדהימים שלו לא נעלמו כהרף עין אלא חלקם היה בתהליך פיתוח כזה או אחר גם לאחר מותו. לקח זמן עד שמוצרים הקשורים לחזונו של גובס יוצאים לשוק ועד שתרבות הניהול של מחליפו מתחילה לחלחל פנימה לארגון. אני גם בטוח שלא תחלוק עלי שמחליפו של גובס נכנס לנעליים גדולות מאוד ולכן לקח זמן עד שהמשקיעים והאנליסטים הפנימו שהוא לא ממש מהווה מחליף לגאוניות של גובס ושזה ישפיע במוקדם או במאוחר על החברה. זה לקח מעל שנה להבין שלא צפוי איזה שוס או מוצר מהפכני כזה או אחר כפי שכולם התרגלו וכשזה הובן וראו שאין מכשירים מדהימים או מהפכניים בקנה כמו שגובס הרגיל אותנו אז הדרך משם להדרדרות המניה היה קצר מאוד. כלומר מות גובס היה מעין ריאקציה לתחילת התהליך אבל ברור שזה לא קרה חודש אחרי זה. זה תהליך שלוקח זמן. אני מקווה שכעת דברי יותר אוחזים במציאות 🙂

     לגבי אביעזר: פה הצלחת לסלף את דברי לגמרי ובצורה אפילו מרגיזה. איפה ראית שכתבתי שאביעזר המליץ? כתבתי שלא קונים מניות על פי המלצה של מישהו באינטרנט ואני עומד מאחורי כל מילה שכתבתי. אני רואה בכל מיני אתרים שונים (לא דווקא פה) אנשים שקונים מניות על סמך נתונים וניתוחים בהחלט מצויינים אבל זה לא מספיק להשקעה בשוק ההון כי מניות מתנהגות לפעמים הפוך מהניתוח הפונדמנטלי הנוכחי וצופות קדימה את העתיד (וזה מה שקרה וגרם למניה לרדת). אני בסה"כ הזהרתי מהתופעה בכלליות והבאתי את מקרה אלמוג-אביעזר רק כדוגמא רלוונטית לאיך ניתוח מצויין יכול להשפיע ללא רצון של כותבו וזאת לטובת הקוראים האחרים כאן. הרי אתה לא יכול לנתק גם אם תתאמץ מאוד את ניתוחו (שבהחלט מושקע) של אביעזר לבין הסקתו של אלמוג שעל פי הנתונים (שבהחלט מדוייקים) וללא כל כוונה רעה של אביעזר אשר חזקו את דעתו של אלמוג שאולי כדאי לקנות אותה בנקודת זמן זו.

     אני מה שנקרא "באתי לברך ויצאתי מקלל". אם מישהו סילף פה דברים וצריך לבקש סליחה אז אני חושב שזה אתה ממני.

 • אביעזר

  שלום,

  כמעט כל שנה מניית אפל יורדת לתקופת מה, ואחר כך חוזרת למקום ממנו ירדה ומזנקת כלפי מעלה. אבל התמונה הכללית היא שלאורך ציר הזמן היא עולה ועולה ועולה ומביאה את אפל להיות החברה הגדולה בעולם מבחינת השווי הבורסאי שלה.

  דוגמאות:

  אוגוסט 2004
  מניית אפל נסחרת במחיר של 14$. היא מזנקת ל- 45$ בפברואר 2005 ואז נופלת ב- 23% למחיר של 34$ בחודש מאי. אחר כך היא מטפסת עד למחיר הפנטסטי של 80$ בינואר 2006. מאות אחוזים בפחות משנה וחצי.

  ינואר 2006
  מחיר מניית אפל 85$. לאחר שבעה חודשים היא מאבדת 42% ומחירה נופל ל- 50$. ולאחר כמה חודשים, בינואר 2007 מחירה כבר מזנק ל- 92$.

  דצמבר 2007
  מניית אפל שנמכרה בינואר 2007 תמורת 92$ מגיעה בדצמבר 2007 למחיר עגול של 200$. לא עוברים חודשיים, מגיע פברואר 2008 והמנייה מאבדת 41% ומחירה נופל ל- 119$. לא עוברים כמה שבועות, מגיע חודש מאי 2008 ומניית אפל כבר נסחרת ב- 188$.

  אוגוסט 2008
  ממש לפני פרוץ "משבר הפיננסים העולמי" מניית אפל נסחרת ב- 176$. תוך שלושה חודשים היא מאבדת 53% ונסחרת ב- 82$. עשרה חודשים לאחר מכן היא שוב מגיעה למחירה שהיה באוגוסט 2008.

  דצמבר 2009
  מניית אפל נסחרת ב- 211$. בינואר, לאחר חודש, היא מאבדת 9% ונופלת ל- 192$. אחרי עשרה חודשים היא כבר מזנקת למחיר של 317$.

  נובמבר 2010
  מניית אפל נמצאת על 308$. במרץ 2011 היא כבר על 360$. שלושה חודשים לאחר מכן היא מאבדת 11% ומגיעה למחיר ל 320$.

  התחלנו את הטיול ב- 14$ והגענו ל- 320$.

  אבל יש המשך, כמובן, באדיבות עט החפירה שלי.

  נובמבר 2011
  מניית אפל הגיעה למחיר נאה של 366$. עוברים חמישה חודשים ומגיע אפריל 2012: מניית אפל כבר נסחרת במחיר של 636$. חודש אחרי זה, מאי 2012 מניית אפל יורדת 17% (זה המון) והיא "רק" נמכרת במחיר של 530$.

  ספטמבר 2012
  מניית אפל נסחרת במחיר שיא כל הזמנים של 705$. מתחילה נפילה.
  אחרי חודשיים, בנובמבר 2012 המנייה ממשיכה ליפול ונסחרת במחיר של 589$.
  המדייה נרעשת! אוי ואבוי! סופה של אפל הגיעה.

  דצמבר 2012
  אפל סוגרת את השנה במחיר של 532$.
  המדייה המורכבת ברובה הגדול מכסילים שאין להם מושג מה זה בורסה ומה הכוחות המפעילים את הקזינו הזה שחלק גדול הפעילי הקזינו הם רמאים מקצועיים (או בשפה מכובסת "מניפולטורים") צורחת: אפל ירדה משיא של 705$ לשפל נוראי של 532$, אוי אוי אוי קרסה ב- 24.5% !!!

  לא יודעים הכסילים הללו שירידה של 24.5% זה ארוע שגרתי וקטן על מניית אפל. ה- "עתונאים" וה- "כתבים" קונים את כל הלוקשים שנוכלי הבורסה המקצועיים מוכרים להם.

  אז מה קרה בעצם בשנת 2012?
  אפל עלתה במהלך שנת 2012 בשיעור פנטסטי של 31.4%.
  מתחרתה גוגל עלתה באותה תקופה בשיעור סביר של 9.52%.
  מניית מיקרוסופט החבוטה והאומללה עלהת באותה תקופה בשיעור נמוך של 2.89%.

  עד כאן חלק מהעובדות.

  פריירים לא מתים הם רק מתחלפים. זו הסיסמה הכי מוצלחת של הקזינו ששמו הבורסה לניירות ערך.
  ישנם אנשים המתפרנסים מהבורסה – ברוקרים.
  חלק מהם מסתפק בעמלות המכירה והקנייה וחי בכיף.
  אבל ישנה בתוכם קבוצה של רמאים מקצועיים שיודעים איך להרוויח מיליונים של דולרים בכל שנה. הם עובדים על הלקוחות שלהם בעיניים.
  כאשר מניית אפל מגיעה לנקודת מנוחה מסויימת, הם מרימים טלפון למעט מאד מהלקוחות שלהם ולוחשים להם: "תשמעו, יש לי מידע שמניית אפל הולכת לעלות כבר מחר-מחרתיים. אני ממליץ לכם למכור את מניות פורד/קוקה קולה/בואינג שלכם ומייד לקנות אפל". חלק גדול מהלקוחות "המאושרים" אומר "בסדר – תמכור לי את מה שיש לי ותשים הכל על אפל".
  ככה מצליחים ביום אחד לעשות מכה על עמלות המכירה של פורד/קוקה קולה/בואינג וגם על עמלות הקנייה של אפל. בינתיים כתוצאה מהביקושים הנאים (אל תשכחו שאמנם אני מתאר פעילות של ברוקר אחד אבל הם מאורגנים בכנופיות וכמה מהם פועלים במקביל) מניית אפל נניח עולה ב-1%.

  למחרת שוב מתקשרים הברוקרים ללקוחות נוספים ומוכרים להם את אותו הסיפור. רק עם שינוי קטנטן. הם מתחילים את השיחה ככה: "בטח שמתם לב שמניית אפל עלתה אתמול ב- 1%. זו תחילתה של תקופת זינוק – מהר מהר קיפצו על העגלה".
  וביום השני הזה הם חוזרים ללקוחות שלא קפצו על העגלה ביום הקודם ואומרים להם: לא שמעת בקולי וכבר החמצת הזדמנות להרוויח את העליה של אתמול.

  אחרי יומיים מניית אפל כבר בעלייה של 2%.
  התרגיל נמשל יום אחרי יום כמה שבועות והופה: זינוק אדיר, שבירת שיא כל הזמנים ומניית אפל על 705$.

  הנוכלים הללו קנו את מניית אפל כמה שבועות לפני כן – יום אחד לפני תחילת התרגיל התורני – ועשו מכה של 20%.

  עכשיו הגיעה העת למכור ולממש את הרווחים האלו ולהכין את הקרקע למכה הבאה.

  הברוקרים מתחילם להפיץ שמועות על כל מיני "ארועים" שצפויים לאפל.
  הפריירים נבהלים ומוכרים. המנייה יורדת. כמעט 24.5% עד סוף דצמבר.

  עכשיו, 15 בינואר 21:05 היא על 488$.
  איבדה ממחיר השיא של 705$ 30.5%.
  שומו שמיים זועקים הפריירים.
  מה יהיה? אפל עוד מעט פושטת רגל – מתלהמים הטוקבקיסטים שבחיים שלהם לא ראו מנייה ולא מסוגלים אפילו לקרוא ולהבין דוחות כספיים של חברה ציבורית אמריקאית.

  אפל נמצאת כמה ימים לפני פרסום דוחותיה הכספיים.
  הדוחות יפורסמו ב- 23 בינואר בשעות הערב המאוחרות של ישראל.

  הנוכלים המקצועיים יודעים טוב מאד שאלו הולכים להיות דוחות טובים.
  התחזיות המקצועיות מדברות על דוחות שאו שיהיו טובים מאד או שיהיו מצויינים.
  אין בשום מקום מאמר מנומק או דעה מנומקת של אנליסט מכובד שמנבא לאפל דוחות רעים.

  אני חורש את רשת האינטרנט – ותבינו אני עושה את זה כבר 13 שנים יום יום בקשר למנייות הטכנולוגייה – ולא מבין את הפאניקה שאנשים נתפסו לה.

  מצד אחד מדברים על שיא כל השיאים בסוף השבוע הראשון למכירת האייפון-5, על הגעה בפעם הראשונה לכיסוי של מאה מדינות, על הסמכי שיא עם מפעילות (כמו ההסכם ששמענו עליו כאן לפני כמה ימים בין אפל לבין 4 מפעילות ישראל), על קשיים של אפל לעמוד בביקוש האדיר…
  ומצד שני מנסים למכור לנו לוקשים על רבעון לא טוב?

  רואים שאפל מוכרת המון אייפדים וזה לא מדליק למישהו נורה אדומה בקשר לתחזיות על "רבעון לא טוב"?

  התחזיות הכי אופטימליות מדברות על 50-55 מיליון אייפונים והנמוכות והפסימיסטויות מדברות על 42 מיליון אייפונים.

  אילו יתממשו התחזיות הכי פסימיות והכי נמוכות, גם אז ישבור האייפון-5 את שיאו של דגם SGS3 ויהיה למכשיר הנמכר ביותר בשנת 2012.

  סמסונג מודיעה על מכירות שיא של 190 אלף SGS3 והאייפון-5 יכול בקלות להתברר כמי שמכר כמות כפולה מזו.

  סמסונג מודיעה על מכירת 40 מיליון SGS3 בשבעה חודשים ואייפון-5 יכול להגיע למספר הזה תוך שלושה חודשים וחצי.

  ===

  מה הסיפור הזה על "הורדת מספר המסכים בחצי? במקום 65 מיליון עכשיו זה רק 32.5 מיליון?

  פתאום "הכתבים" וה- "עתונאים" שכחו מה קרה לפני כמה חודשים עם המסכים.

  אני אזכיר לכם.

  לאפל היו בעיות גדולות מאד להשיג מסכים משוכללים בגודל החדש (לאפל) של ארבעה אינץ'.
  היא סמכה על שלושה יצרנים.
  שניים מהם הצליחו לעמוד בהתחיבות לספק ברבעון החולף 8 מיליון מסכים כל אחד לחודש.
  היצרן השלישי SHARP נתקל בקשיים בתחילת הדרך ולא היה יכול לייצר את המיכסה של ההזמנה – 6 מיליון מסכים לחודש.

  אחרי חודש, תוך השקעה של אפל במפעל SHARP והרבה עזרה, שארפ התאוששה ומאז מצליחה לעמוד במיכסה החודשית של 6 מיליון מסכים.

  את ההזמנות לרבעון הרביעי מסרה אפל בתחילת הרבעון השלישי.

  ייצור המסכים של אייפון-5 החל כבר באמצע חודש יולי.
  הרכבת האייפונים-5 החלה במפעלי פוקסקון בסין באמצע אוגוסט.

  בימים הראשונים נתגלו בעיות קשות. כולנו קראונו את הסיפורים שפורסמו אפילו כאן.
  פועלי פוקסקון לא הצליחו לעמוד בדרישות הקפדניות בקשר לדיוק ואיכות של הרכבת המסך לגוף האייפון-5.
  החלו מהומות בפוקסקון והפועלים שם הכריזו על אינתיפאדה קטנה והרביצו מכות נמרצות למפקחי האיכות.

  אחרי זמן מה למדו הפועלים הסינים את מלאכת ההרכבה של הדגם החדש והרוחות נרגעו.

  אפל קיבלה אז מספר החלטות:
  1) להעביר חלק מהיצור העתידי לאדמת ארה"ב.
  2) להזמין מספר גדול במיוחד של מסכים לאור הקשיים שנתגלו לייצר כמויות גדולות של מסכים מהטכנולוגיה האחרונה. באופן טבעי הם נתנו הזמנה גדולה מאד לרבעון הראשון – הרבה יותר מהנחוץ, 65 מיליון, רק כדי להיות רגועים.

  בינתיים שארפ התאוששה ולאפל יש רזרבה נאה של מסכים.
  מאמצע יולי 2012 ועד לאחרונה יוצרו להערכתי כ- 80 מיליון מסכים לאייפון-5 ואפל נרגעה מהחששות שהיצרנים לא יתגברו על קשיים טכנולוגיים.
  לכן לא היה כבר צורך ב- 65 מיליון מסכים לרבעון הראשון.
  אפשר היה לאמר ליצרניות שלא צריך להפעיל שלוש משמרות ביום ולשלם שכר נוסף תמורת עבודה סביב השעון.
  במקרה הכי אופטימלי אפל מכרה 55 מיליונים אייפון-5. זה יהיה שיא עצום.
  מתוך השמונים מיליון מסכים שיוצרו כבר נשארו לה 25 מיליון מסכים במקרה של שיא שכזה.
  נוסיף על זה 32 מיליון שייוצרו ברבעון הראשון (חצי מ- 65 מיליון מכשירים) והנה עומדים לרשות אפל 57 מיליון מסכים לרבעון הראשון.
  זהו מספר עצום שיספיק לאפל אפילו אם המכירות של הרבעון הראשון תהיינה היסטריות.

  אפל שואפת להקדים ככל האפשר את תחילת המכירה של הדגם הבא של האייפון.
  זה חלק מהשאיפה להפיק שני דורות של אייפונים בכל שנה. נניח "רגיל" ואחריו "דגם S".
  במצב שכזה אסור לאפל להיתקע עם כמויות גדולות מדי של חלקים. זה מתכון בטוח להורדת הרווחיות.

  =====

  האם אני בטוח בכל התאוריה שהצגתי כאן?
  ממש לא.

  בסך הכל הפעלתי הגיון וניסיתי לצייר תסריט שמנותק באווירת הפצת השמועות של נוכלי הבורסה.

  את האמת נדע כמובן עם פרסום הדוחות הרבעוניים ביום רביעי בשבוע הבא.

  ====

  הנה ההימור שלי – הימור שהוא ניחוש:
  לא תמצאו בישראל מישהו שמוכן להסתכן לנקוב במספרים.

  מכירות ביחידות (קופסאות) ברבעון הרביעי של שנת 2012.

  אייפודים – 10.5 מיליון
  אייפאדים (גדולים וקטנים) = 24 מיליון
  מקינטושים – 5 מיליון
  אייפונים – 46 מיליון

  בדולרים:
  סך ההכנסות מכל הפעילויות של אפל – 55 מיליארד דולרים
  שיעור הרווחיות – 38.5%
  רווח – 14.5 מיליארד דולרים.

  מעניין באילו סעיפים אני אטעה ומה תהיה גדול טעותי באחוזים.

  זהו כמובן ניחוש ולא מידע שמצאתי בפריצה למחשבי אפל 🙂

  א.

  • אלמוג

   אז מה היא דעתך שווי המניה הריאלי לפי מצבה של אפל כיום?

   • אביעזר

    שלום אלמוג,

    מי אני ומה אני שתבקש ממני חוות דעת על שווי של מניה?

    אני יכול לתאר לך את העבר של המנייה – כפי שעשיתי כאן בתגובה הארוכה עליה אתה הגבת.

    אני יכול לתת ניחוש, להמר בענין רבעון שכבר חלף במרווח הזמן שבין סיומו לבין פרסום הנתונים הרשמיים בדוחות הרבעוניים של היצרן. כך עשיתי לקראת סוף תגובתי הארוכה עליה אתה הגבת. הניחוש שלי הוא מעשה חסר תקדים בישראל: מכל הפטפטנים, הטוקבקיסטים, כתבי האתרים והבלוגיסטים, אף אחד מהם לא אזר אומץ להתייחס לנתונים מספריים.

    ישנם שני מקורות עליהם ניתן להשען אם רוצים לענות לשאלתך. הם הרבה יותר רלוונטיים מ- "דעתו של אביעזר".

    המקור הראשון הוא נתון מספרי טהור שמופק ע"י חלוקה של שני מספרים זה בזה. אלו שני מספרים שלא ניתן לערער על נכונותם כי הם מספרים המשקפים את ההוה ואת העבר ולא תלויים געתיד.

    לנתון הזה קוראים P/E RATIO. בעברית – מכפיל הרווח.
    הנה ההסבר של הויקיפדיה:
    "מכפיל רווח הוא אינדיקטור כלכלי המשמש בהערכת שווי של חברות. מכפיל הרווח (נקרא בקיצור גם "המכפיל") מוגדר כיחס בין שווי השוק של החברה לבין הרווח הנקי השנתי שלה:
    מכפיל הרווח הינו יחס פיננסי המשמש להערכה, שנועד לבדוק את מחיר החברה, והוא כלי בסיסי מאוד לבדיקה ראשונית של כדאיות הקניה של החברה. הוא יכול להראות האם החברה נסחרת במחיר נמוך או גבוה מהשווי האמיתי שלה. כמובן שאי אפשר להשתמש רק בו ויש לבדוק גם את יציבות החברה כי ייתכן והמכפיל נמוך בגלל שרווחיות החברה צפויה לרדת או שבחברה מגולם סיכון גבוה."

    המכפיל של מניית אפל עומד בסגירת המסחר אתמול על 11.
    זה נחשב למכפיל נמוך במיוחד בענף הטכנולוגיה הגבוהה.

    להשוואה:
    המכפיל של מניית מיקרוסופט עומד על 14.7.
    המכפיל של מניית גוגל עומד על 22.7.

    המקור השני הוא ריכוז חוות הדעת של עשרות מומחים בעלי שפ והפקת הממוצע המספרי מהן.

    מי שמקצועו הוא ניתוח סיטואציות עיסקיות וכלכליות ומכיר היטב את שוק ההון אוא "אנליסט".

    אחד מסוגי מקומות העבודה המעסיקים אנליסטים הם בתי-ההשקעות.

    בארה"ב יש יותר מבורסה אחת.
    זו שמניות חברות הטכנולוגייה נסחרות בה מכונה בשם נאסד"ק. באנגלית NASDAQ.

    נאסדאק הוא גוף ניטרלי לגמרי עם שקיפות מירבית. תפקידו לתת שרותי מסחר – להפגיש בין מוכרים לקונים.
    נאסדק, כמו גם בורסת אחרות, נתון לפיקוח מקצועי והדוק של הרשות לניירות ערך, באנגלית SEC.

    נאסדק מחזיק מאגר נתונים ענק שבו מאוחסנים, בין השאר, כל תנודות המחירים של כל המניות לאורך כל שנות הפעילות של הפירמות.
    המאגר הזה נגיש באופן מלא, לכל הציבור, חינם אין כסף, 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה, מכל דפדפן אינטרנט.

    אתה מקליד נאסדאק שטרוכית קום ואוקינוס המידע עומד לרשותך.

    בין שלל פרקי המידע יש פרק המוקדש למחקר אנליסטים.

    נאסדאק פונה להרבה מאד בתי השקעות גדולים ומבקשת מהם חוות דעת.
    את חוות הדעת הזו, לכל מנייה ומנייה, ניתן לקרוא.

    יש כמה חלקים בחוות הדעת, וכל חלק מוצג במספרים ובגרפים.

    שני חלקים מאד מענינים והקשורים לשאלתך, אלמוג, הם חלק המכונה "המלצות" וחלק המכונה "קונצנזוס".

    נתחיל בקונצנזוס על מניית אפל.
    כל אחד מ-38 האנליסטים המומחים ובעלי השם מתבקש להעריך את מחיר מניית אפל בעוד 12 חודשים מהיום.
    ההערכה הכי נמוכה עומדת על 565 דולרים. אם היא תתממש, מי שיקנה מניית אפל במחירה הנוכחי 486$ ירויח בשנה 79 דולרים. זה רווח נאה מאד של 16% לשנה. אולי זה נשמע נמוך, אך 16% זה פי שמונה ממה שניתן לקבל מפקדון בבנק לשנה. 16% בשנה פרושו הכפלת הכסף פי עשר תוך 16 שנים. או הכפלת הכסף פי מאה תוך 32 שנים. או הכפלת הכסף פי אלף תוך 48 שנים.

    ראינו שהאנליסט הכי זהיר ושמרן מעריך את הרווח השנתי הצפוי מהשקעה היום במניית אפל ב- 16%.

    ומה אמר האנליסט הכי אופטימי? הוא עף בדימיונו מאד גבוה והנפיק תחזית של 900$. הוא צופה רווח של 85% בשנה.

    ומה קורה שלוקחים את כל 38 התחזיות ומוציאים מהן את הממוצע? התוצאה היא 750 דולרים. מדובר ברווח שנתי של 54%. חמישים וארבעה אחוזים. זה רווח עצום בכל קנה מידה.
    רווח של 54% בשנה, הופך מיליון דולארים למיליארד דולרים תוך 16 שנים. רווח של 54% לשנה הופך אלף דולרים למיליארד דולרים תוך 32 שנים. רווח של 54% לשנה הופך דולר אחד בודד למיליארד דולרים תוך 48 שנים.

    עכשיו אסביר את החלק השני של מחקר האנליסטים.
    חלק ששמו "המלצות".

    כל אחד מ-38 האנליסטים מתבקש לתת המלצה לגבי פעולה במנית אפל.
    יש לו חמש אפשרויות:
    1- תמכור מייד את מנייות אפל ברשותך.
    2- שקול למכור את מנייות אפל ברשותך.
    3- אל תמכור ואל תקנה. שב בשקט.
    4- קנה מניות אפל.
    5- קנה בשנייה זו מבלי להתעכב מנייות אפל.

    איש מתוך 38 האנליסטים לא בחר באפשרויות הראשונה והשנייה.
    שניים מתוכם המליצו לשבת בשקט, לא לקנות ולא למכור.
    ארבעה אנליסטים אמרו: ללכת לקנות מניות אפל.
    32 אנליסטים המליצו STRONG BUY – לקנות עכשיו ברגע זה.

    זה המצב אלמוג.

    בדרך כלל, מנסיון העבר, כאשר הנוכלים מגיעים להחלטה לפעול ולקנות הרבה מניות אפל כדי לגרוף רווח נאה תוך מספר שבועות, הם עושים זאת שבוע לפני פרסום הדוחות הכספיים. היום זה שבוע לפני מועד הפרסום של דוחות אפל.
    לפיכך אני מנחש שבעוד כשעה, ב- 16:30 לפי שעון ישראל, כשיום המסחר ייפתח בניו-יורק, נוכל לראות את העלייה האופיינית שבין אחוז אחד לאחוז וחצי שמסמלים את כניסת המניפולטורים הנוכלים למניית אפל במטרה לעשות מכה נוספת.

    נחכה שעה ונראה אם ניחשתי נכון.

    אין בתגובותי כל המלצה לאף אחד לקנות או למכור מנייה זו או אחרת.
    היו מקרים בעבר בהם תחזיות וניחושים שלי לא עלו יפה.

    בברכה,
    א.

    • אביעזר

     שלום לכל,

     הנה לפני דקה נפתח יום המסחר בניו-יורק.

     מניית אפל שנסגרה אתמול במחיר של 485.92 $,
     נפתחה במחיר של 494.18 $
     עלייה של 1.7%

     התחזית שלי מסוף תגובתי הקודמת התגלתה כנכונה מעל ומעבר.

     כל טוב,
     א.

     • אלמוג

      סמכתי על דעתך כי אתה חשוף להרבה יותר מידע ממני לנושא 🙂
      ויש לך דעה מוצקה לגביי אפל, שמבוססת על עובדות…
      לכן שאלתי אותך… לשמחתי שלחתי הוראה לפני שהמסחר התחיל השער שלי שנסגר לקנייה הוא 494.71….
      תודה על הפירוט והתשובה המנומקת 🙂
      ועוד שאלה לגביי "הנוכלים", אינם אלה בדיוק שנותנים את המלצות הקנייה והמכירה(בתי ההשקעות) לנסד"ק?
      או ששם המידע הינו יותר אמין וניתן לסמוך עליו לפחות בממוצע של הדעות?

      • אביעזר

       אלמוג שלום,

       המניפולטורים הנוכלים הם לא חלק מקבוצת האנליסטים המפורסמים ובעלי המוניטין שנאסדאק פונה אליהם לקבל חוות דעת והמלצות.

       נהפוך הוא:
       המניפולטורים שומרים על פרופיל נמוך ומתרחקים מהזרקורים כמפני אש.

       א

 • אביעזר

  שלום,

  לדעתי הנוכלים המקצועיים של שוק ההון הצליחו להטעות אפילו את הוול-סטריט ג'ורנל.

  ארחיב על כך ואתן הסבר מפורט מאוחר יותר כשאתפנה מעיסוקי האחרים.

  בברכה,
  א.

 • אביעזר

  שלום לכתבת,

  נרשם בכתבה:

  "הסיבה לבקשתה של אפל היא הדרישה לדור השישי של האייפון, שהסתברה כנמוכה יותר מהציפיות של אפל."

  אני מבקש לדעת האם זה תרגום של ידיעה בבסיס הכתבה או פרשנות שלך.

  בברכה,
  א.

 • @@@

  כבר אין התלהבות מהאייפון , הוא לא משתווה למכשירים אחרים ,
  עדיין עם מסך קטן ומעבד כפול-ליבה וזה כבר שגרתי ומיושן
  ואפל צונחת ברווחים מזה ,אם אפל רוצה להצליח עם האייפון
  שישיקו את האייפון 6 או את האייפון 5S עם המפרט הכי חזק שיש
  ומסך ענקי ואז הם יראו איך הם מצליחים ,עדיין המכשירים שלהם לא ברמה
  ולא משתויים למכשירים העוצמתיים והאיכותיים של סמסונג .

  • אביעזר

   איפה קראת ש- "אפל צונחת ברווחים"?

  • בולי

   איזה מפרט אתה רוצה ? המעבד של אפל עובר את זה של הגלאקסי S3 וכן הוא כפול ליבה.
   לא הכל זה מפרט בחיים

 • Dark Droid

  לא לשכוח שאחוז מאוד גדול מייצור המסכים למכשיר נמכרים למעבדות תיקונים ברחבי העולם ככה שמה 65 מליון מהמסכים האלה לא כולם יהפכו למכשירים…

 • רני

  אביעזר, נתונים משווים מול הרבעון המקביל אשתקד ולא לזה של לפני שנתיים ולכן העליה היא אכן מזערית.

  • אביעזר

   בכתבה (שלא אני כתבתי אותה אלא מי שחתומה עליה) בוצעה השוואה לנתוני 2011 (ז"א לפני שנתיים).

   בדרך כלל, בדוחות הכספיים הרשמיים נערכת השוואה מול הרבעון המקביל בשנה הקודצ (Y2Y) וגם מול הרבעון שקדם לו (Q2Q).

   אולם אין הנוהג הזה שולל אפשרות להשוות נתונים לכל תקופה שמישהו מוצא לנכון.
   אני, למשל, עורך השוואות 13 שנים לאחור או 7 שנים לאחור כמו רבים אחרים בעולם.

   אתה כתבת את תגובתך בארבע לפנו בוקר:
   בשעה הזו מלאו כמה שעות אחרי שהכתבת ראתה שהיא טעתה ולכן היא תיקנה את המשפט שהיא כתבה במקור.

   המלצה:
   לפני תגובה כדאי, רני, לעבור על שנכתב קודם בתגובות ואז מקבלים מבט מזווית רחבה יותר על השתלשלות הענינים.

   • רני

    אליעזר תודה על ההמלצה. אני מניח שתסכים איתי שכדאיות זה דבר סובייקטיבי לחלוטין ושונה מאדם לאדם. אולי לך יש זמן לעבור על כל תגובה וזה כדאי לך לעבור על כולן לפני שאתה מגיב אבל לי אין ולכן לי זה לא כדאי עקב קוצר זמן ולכן אני קורא את אלו שנראות לי המעניינות ביותר.
    בכל מקרה לפני שיתפתח וויכוח סרק אם זה כדאי או לא אני רק רציתי להאיר את ענייך שהנתונים שהשוותה הכתבה היו מול 2012. אם עינך הוארו אזי אין כל בעיה.

   • רני

    אביעזר אני מודה לך על ההמלצה אבל כדאיות זה דבר יחסי וסובייקטיבי לחלוטין. אני בטוח שתסכים איתי שלא מה שכדאי לך הוא בהכרח מה שכדאי לי. אם לך יש את הזמן לעבור על כל הודעה והודעה וזה 'כדאי' לך אז תבורך. לי זה לא כדאי כי אין לי את הזמן הנ"ל.
    לגופו של עניין, ראיתי לנכון להאיר את ענייך שהכתבה הישוותה נתונים מול 2012 ולא 2011. אם עינך הוארו אז זה מצויין ואין כל בעיה.

   • רני

    מצטער על הפוסט הכפול. היתה לי בעיה בחיבור האינטרנט ועשיתי אתחול למחשב וחשבתי שהפוסט לא עלה ולכן כתבתי את דברי שוב.

 • איציק

  התפוח הרקיב והתחילו תולעים. תחילת הסוף של סמל היהירות וכאילו "שלמות".

  • איציק ל.

   לא יודע מה איתך, אני התקנתי גם את גירסת הניסיון על מחשב 10 אינצ' עם מעבד אינטל אטום וזה פשוט כאילו שידרג לי את המעבד,
   וגם את הגירסה המלאה על מחשב סטנדרטי, אני כבר חודש איתה, היא שווה כל אגורה!

   השידרוג של ווינדוס 8 ביחס ל7 הוא בשלשה מאפיינים:

   1. סטנדרט אחר של מהירות מערכת והעברת קבצים (מ2 מגה בית לשנייה הוא מגיע לי ל4-5)

   2. כל עולם האפליקציות שנהנים ממנו משתמשי הטאבלט מגיע לpc, כבר עכשיו זה קרוב ל10 אלף אפליקציות, והשימוש בהם הרבה יותר כיף ומהיר מדף האינטרנט של האפליקציה או תוכנת שולחן העבודה שלה

   3. מיקרוסופט שידרגה לאפליקציה את:

   משחקי הווינדוס הרגילים הם ברמה הרבה יותר טובה וכיף לשחק איתם ואתה מקבל עליהם נקודות xbox בpc

   הדפדפן הרבה יותר מהיר ובמסך מלא בלי חלונות קופצים בכלל

   האפליקציה של 'אנשים' אני נכנס בלחיצה אחת אני רואה את הפייסבוק והטוויטר מסודר עם תמונות לפי טיים-ליין

   נגן מדיה פלייר שזה כבר לא שורה למטה כמו כל הנגנים אלה משהו אחר לגמרי, אני לא יודע למה אבל סרטונים שהורדתי מיוטיוב הרגישו יותר איכותיים או בגלל שהוא איכותי או שזה פסיכולוגי בגלל העיצוב שלו

   בקיצור windos 8 קומפלט עלי, לא יודע מה איתך, אני נהנה ממנו כל רגע

   • ד

    מה אתה קשור?

  • בולי

   עוד נביא. אני שומע את ה"תפוח הרקוב" משנת 2007.
   חברה עם כלכך הרבה כסף לא יכולה ליפול

   • ד

    לא הייתי בונה על הכסף שיש לחברה ועל ההצלחה שהייתה לה, אם היא לא תחדש כל הזמן לא יישאר ממנה הרבה לאורך זמן…
    במילה אחת- נוקיה

    • בולי

     לנוקיה לא היה כסף נקי בקופה. לאפל יש והמון.

  • פיפוש

   חברים יקרים,
   מדובר ככל הנראה בטרול בשם ״איציק״ מתגובות קודמות שאהב לבלבל את המוח על השמש, הכוכבים, והירח.
   אנא המנעו מלהזין את הטרול ״איציק״ בתגובות.

   תודה ומקווה לשיתוף פעולה על מנת שלכולנו תהיה חוויית גלישה וקריאה נעימה הרבה יותר.

 • אביעזר

  שלום,

  כתוצאה מטעות במחשב אצלי – התערבבו כאן חלקים מתגובה בנושא אחר ויצא סלט פירות משעשע.

  הנה תגובתי:

  שלום לכל,

  אני קורא את הכתבה הזו ופשוט נדהם.

  כך כתוב:
  "עם זאת, אין סיבה לדאוג לאפל – גם לפי הנתונים המעודכנים היא צפויה למכור ברבעון הראשון של 2013 יותר מ-35 מיליון יחידות של אייפון 5, ובכך להציג עלייה, ולו קלה, לעומת הרבעון הראשון ב-2011."

  פשש – ממש אין מה לדאוג.
  אלא מה?
  אני הולך לדוחות אפל של הרבעון הראשון של שנת 2011, ומחפש לבדוק כמה אייפונים היא מכרה אז.

  ומה בישרה לעולם כולו חברת אפל בתאריך 20 באפריל 2011?
  הנה הדברים מפי אומרם:
  The Company sold 18.65 million iPhones in the quarter

  ימות המשיח הגיעו.
  לעליה מ- 18.6 מיליון אייפונים ל- 35 מיליון אייפונים קוראים "עליה קלה".
  עליה של 88 אחוזים היא "קלה".

  או קיי.

  עכשיו קצת יותר ברצינות.

  מרבית הכתבות שמדווחות על הנושא הזה כבר חודש ימים מביאות שתי אפשרויות היכולות להסביר את החלטתה של אפל להוריד בהזמנות:

  האחת – אפל חוששת שהביקוש לאייפון ירד.
  השנייה – אפל מתכננת להפתיע ולהביא לעולם דור חדש של אייפון כבר ברבעון השני של 2013.

  בברכה,
  א.

  • בולי

   אביעזר אתה צודק אבל הביקוש ב Q3 היה הרבה יותר נמוך כי רק בסופו התחילו למכור את האייפון 5 שגם לא היה חידוש להרבה משתמשי אייפון 4 ו 4S.
   האנליסטים הם שפגעו באפל ואמרו שהמניה תגיע ל 1000$ פחות או יותר ושהאייפון 5 יהיה המכשיר הכי מדהים שיש.
   אני מסכים שהאייפון 5 מכשיר מעולה מהיר ויציב עם חוויה טובה מאד אבל זה לא מה שיקח את אפל לשבור שיאי שווי ומחירי מניות.
   אני עדיין מאמין שברבעון האחרון אפל עשתה את הלא יאמן ועברה את השיא מכירות שלה מ Q1 2012 כי זה אמור להיות מחזורי אחרי כל מכשיר וה 5 כמו שאמרתי מכשיר מעולה.

   אני בספק אם המכירות ירדו, אולי הציפיות היו גבוהות מדי והם יקבלו החלטות אחרות לקראת יוני-אוקטובר 13 או שבכלל נראה דגם חדש בפתח מוקדם מהצפוי.

   • אביעזר

    בולי שלום,

    לא אנליסטים מיצרים פגיעה שכזו.

    אלו רמאים מקצועיים שעובדים כברוקרים ומאד אוהבים עמלות מכירה וקנייה. אפרט יותר בהזדמנות אחרת.

  • איילה בכר

   שלום אביעזר.

   מסתבר שטעויות מצחיקות קורות לא רק לך. ההשוואה היא, כמובן, לרבעון הראשון ב-2012, בו החברה מכרה מעט יותר מ-35 אייפונים:
   http://www.slashgear.com/apple-reports-record-q1-2012-earnings-37-million-iphones-sold-24210571/

 • אביעזר

  שלום לכל,

  אני קורא את הכתבה הזו ופשוט נדהם.

  כך כתוב:
  "עם זאת, אין סיבה לדאוג לאפל – גם לפי הנתונים המעודכנים היא צפויה למכור ברבעון הראשון של 2013 יותר מ-35 מיליון יחידות של אייפון 5, ובכך להציג עלייה, ולו קלה, לעומת הרבעון הראשון ב-2011."

  פשש – ממש אין מה לדאוג.
  אלא מה?
  אני הולך לדוחות אפל של הרבעון הראשון של שנת 2011, ומחפש לבדוק כמה אייפונים היא מכרה אז.

  ומה בישרה לעולם כולו חברת אפל בתאריך 20 באפריל 2011?
  הנה הדברים מפי אומרם:
  The Company sold 18.65 million iPhones in the quarter

  ימות המשיח הגיעו.
  לעליה מ- 18.6 מיליון אייפונים ל- 35 מיליון אייפונים קוראים "עליה קלה".
  עליה של 88 אחוזים היא "קלה".

  או קיי.

  עכשיו קצת יותר ברצינות.

  מרבית הכתבות שמדווחות על הנושא הזה כבר חודש ימים מביאות שתי אפשרויות היכולות להסביר את החלטתה של אפל להוריד בהזמנות:

  האחת – אפל חוששת שהביקוש לאייפון ירד.
  השנייה – אפל מתכננת להפתיע ולהביא לעולם דור חדש של אייפון כבר ברבעון השני של 2013.

  ================================

  הנה, אני עושה לך שרות אישי – מביא לך את המידע מהאתר של המכס ישר לפה שלך.

  וכה נאמר:

  דרך המסלול הירוק אתה רשאי לעבור כשאתה נושא עמך
  רק חפצים מהסוגים ובכמויות המפורטים בזה:

  ∞ הלבשה, הנעלה וצורכי טואלט אישיים – מהסוגים
  ובכמויות שנהוג להביאם כמטען יד של נוסע.

  ∞ משקאות משכרים: יין עד 2 ליטר, ומשקה משכר אחר
  עד 1 ליטר – לכל נכנס מגיל 18 .

  ∞ תמרוקים כוהליים עד 1/4 ליטר – לכל נכנס.

  ∞ טבק על כל צורותיו במשקל שאינו עולה על
  250 גרם – לכל נכנס מגיל 18 .

  ∞ חפצים אחרים שלא פורטו לעיל שהבאת אתך בכניסתך
  לשימוש עצמי או כמתנה לאדם אחר, שערכם אינו עולה
  על $200 – לכל נכנס מגיל שנתיים
  ומעלה.

  במסגרת סכום זה ניתן להביא סוגי מזון שמשקלם הכולל
  הוא עד 3 ק"ג, בתנאי שמשקלו של כל סוג מזון לא
  יעלה על 1 ק"ג.