האייפון, שהיווה את בעיטת הפתיחה לעידן הטלפונים החכמים, עדיין פופולארי מאוד, אך מתחיל לאבד מקיסמו, לאחר שנתיים רצופות בהן הוא לא הצליח להסעיר מספיק את הקהל. היום דיווחו המגזין הכלכלי היפני Nikkei והוול-סטריט ג'ורנל האמריקאי כי מקורות בחברות רכיבים מאשרים דיווחים שעלו מדי פעם בפעם בחודש האחרון, ולפיהם בחודש שעבר חתכה אפל את כמות הזמנות הרכיבים לסמארטפון שלה בחדות.

עדיין נחטף, אבל ההיסטריה נרגעת. תור בהשקת האייפון 5

לפי המקורות, שלוש החברות המייצרות מסכים עבור המכשיר – LG, שארפ ו-Japan Display (המורכבת מחטיבות המסכים הניידים של סוני, היטאצ'י וטושיבה) – התבקשו להפחית ב-50% את ייצור המסכים לאייפון 5, וחברות המייצרות רכיבים אחרים כגון סמסונג קיבלו הוראות דומות. במקור, אומרים המקורות, הזמינה אפל לרבעון הראשון 65 מיליון מסכי אייפון, וככל הנראה כמות תואמת של הרכיבים האחרים.

הסיבה לבקשתה של אפל היא הדרישה לדור השישי של האייפון, שהסתברה כנמוכה יותר מהציפיות של אפל. בחודש שעבר החלו אנליסטים מחברות מחקר שונות לחתוך את תחזיות המכירות של האייפון במיליוני יחידות לרבעון, ואיתן את תחזיות המכירות של האייפד ומחיר מניית אפל לשנה הקרובה. עקב כך ירד מחיר מניות אפל בבורסת נאסדק ב-3%-4%, מכ-520$ בסגירת המסחר ביום שישי לטווח של 500-505 דולר היום. באתרים כלכליים אף מעריכים כי עד סוף היום עשוי המחיר לרדת אל מתחת ל-500 דולר למניה, כ-4 חודשים בלבד לאחר שעשתה היסטוריה וחצתה את רף 700 הדולרים בכיוון מעלה.

עם זאת, אין סיבה לדאוג לאפל – גם לפי הנתונים המעודכנים היא צפויה למכור ברבעון הראשון של 2013 יותר מ-35 מיליון יחידות של אייפון 5, ובכך להציג עלייה, ולו קלה, לעומת הרבעון הראשון ב-2012.

צילום: Robin Scott