נכנעה ללחץ התקשורתי? אפל (Apple) שחררה לפני שעה קלה עדכון ביניים למערכת ההפעלה iOS 9.2.1, שמתקן בין היתר את שגיאה 53 המפורסמת שנבעה מהחלפת חיישן טביעת האצבע במעבדה שאינה מורשית. בכך, מקימה אפל לתחיה אלפי מכשירים שהושבתו בעקבות השגיאה המדוברת.

מטבע הדברים, העדכון זמין אך ורק לבעלי המכשירים שהושפען מהשגיאה המדוברת, כלומר אייפון 6 ומעלה, אייפד אייר 2 וכן האייפד אייר פרו החדש שהושק לא מכבר. הסיבה היא, כמובן, מפני שהשגיאה מתרחשת אך ורק במכשירי האייפון 6 ומעלה ולא משפיעה על מכשיר האייפון 5s – שהוא למעשה המכשיר הראשון המשלב את חיישן טביעת באצבע המדובר. כמו כן, חשוב לציין שהגרסה החדשה ממוספרת כגרסת 9.2.1 אך בעלת מספר בילד (Build) שונה ואינה זמינה להורדה דרך מערכת העדכונים מהאוויר אלא כעדכון ידני בלבד.

כך תקימו אייפון מושבת לתחיה

על מנת להקים לתחייה אייפון שהושבת בעקבות השגיאה המדוברת, יהיה עליכם להוריד ולהתקין את גירסת האייטונס העדכנית ביותר מאתר החברה, וכן את קובץ הקושחה המדובר המתאים למכשירכם ומכיל את העדכון עצמו. לאחר מכן, יהיה עליכם לבצע איפוס (ריסטור) למכשיר בעזרת בחירת הקושחה המדוברת ובחירת הקובץ (Shift בוינדוס או לחצן Alt/Option במק) ובמקביל לחיצה על הכפתור "שחזר אייפון" שנמצא בחלקה העליון של התוכנה. בגמר תהליך האיפוס יעלה מכשירם כחדש ומוכן לפעולה.

כמו כן חשוב לזכור שתהליך הריסטור מוחק את כל המידע הקיים על המכשיר – על כן יש לקחת חלק זה בחשבון. בנוסף, חשוב לציין שהגרסה החדשה אינה מתקנת את החיישן עצמו – שכן מדובר ברכיב חומרתי ואינו קשור לעדכון תוכנה, אלא אך ורק עוקף את השגיאה המדוברת.

עיתוי שחרור הגרסה אינו מפתיע במיוחד: לפני מספר ימים הודיעו קבוצת עורכי דין מארה"ב כי בכוונתם להגיש תביעה ייצוגית נגד אפל בגין גרימת נזק במכוון – על כן יש להניח כי זו הסיבה מדוע בחרה החברה לשחרר את העדכון המדובר.

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • RuR

  זה לא קשור לעורכי הדין האלה… זה קרה רק לפני מספר ימים. עדכון גרסה ממש לא לוקח כמה ימים – ברור שאפל התחילו לעבוד על העדכון הרבה לפני.

  • Maor Bar

   אם אתה קורא לזה באג זה אחד הבאגים הגרועים ביותר שחברה יכולה להרשות לעצמה.
   ומההכרות עם אפל, הם פשוט לא חשבו שזה ייעשה כזה רעש שלילי על החברה אז הם עכשיו הוציאו תיקון.

   • RuR

    עדכון גרסה לא מכינים בתוך ימים ספורים. ברור שהם התחילו לעבוד על התיקון הזה עוד לפני שעורכי הדין האלה איימו עליהם בתביעה.

    • a

     כשיש רעש תקשורתי עדכון תוכנה לוקח בדיוק כמה ימים. וגם זה משהו שאפל הכניסו במכוון ורק אחרי הרעש הסירו

     • RuR

      אם קוראים לזה 'error' אז כנראה שזה לא מכוון.

      • Maor Bar

       זה נורא פשוט, אפל ניסתה למצוא עוד דרך לגרום לך לשדרג את המכשיר.
       הרי זה ידוע שאם אתה הולך עם תקלות כאלה למעבדה שלהם מהר מאוד אתה מוצא את עצמך מקבל הצעות מחיר למכשיר חדש בעלויות מוזלות לכאורה.
       הם פשוט ניסו עוד דרך והפעם זה עשה יותר מידי רעש שלילי לכיוונם אז הם החליטו לזנוח את זה.

       • ehad

        אתה מדבר שטויות פשוט חוסר הבנה בסיסי הן באיך שאפל עובדת והן באטבחת מידע,
        ה ERROR המדובר הוא במקרה של החלפת רכיב TouchID ברכיב לא מקורימאושר ע"י אפל.

        אני אומנם גר בישראל אבל בעל חשבון בינלאומי וכרטיס אשראי בינלאומי שאיתו אני משתמש לקניות בחניות כאשר אני בחו"ל וזה עובד מעולה עם Apple Pay ברמה שאתה אפילו לא יכול לתפוס, (העיקר פה באומת הסטארסאפ ייקח עוד 5 שנים עד שזה יתחיל ורק בחנויות מצומצמות).

        בקיצור כאשר פרטי כרטיס האשראי שלי משודכים לרכיב TouchID אני יותר מאשמח שהחברה שנותנת את השירות תוודא גם את תקינות ה TouchID.

        וכמו שאתה מבין כאשר הרכיב לא מאושר ע"י אפל אין מה שייקח אחריות במקרה של פריצהגניבה.

        לגבי ה ERROR עצמו התיקון מחזיר את המכשיר לתפקוד מלא, אבל ללא יכולות ה TouchID בגלל שהוא אינו בטוח.

        לשמחתי גם את האייפון איני רוכש בארץ ככה שבכל מקרה במידה ויש תקלה חניות אפל ברחבי העולם (מהם אני רוכש) מחליפים לרכיב מקורי תוך כמה דקות