לאחרונה נראה שאפל לקחה את מנהגה לתבוע חברות על ימין ועל שמאל רחוק יותר אפילו ממייקרוסופט. רק לפני כשבוע היא הפסידה בתביעתה נגד Amazon, בבית משפט שקבע שהיא אינה מחזיקה בזכויות כלשהן על המונח App Store, ובשבת כבר פורסם כי היא שלחה לחברה נוספת מכתב בו מוצגת הדרישה לחדול משימוש במונח "שלה".

הקרבן החדש היא חלוצת חנויות האפליקציות הסלולאריות GetJar, המשמשת מרכז להורדת אפליקציות חינמיות לכל פלטפורמה בעולם הסלולאר מאז הומצאו יישומוני הג'אווה – חוץ מאייפון. וקברניטיה, למקרה ששאלתם, לא חושבים שהתביעה חסרת הסיכוי של אפל מצחיקה או מגוחכת. ברשומה ארסית במיוחד בבלוג המפתחים של האתר הם משתלחים ללא רחם באפל, ועל הדרך שולחים חצים מורעלים לכיוון חברות נוספות. בפסקאות הבאות ניתן לציטוטים מהבלוג לדבר בעד עצמם:

"לא מדובר כאן על מקרה של 'אפל נגד GetJar' (כפי שהוגדר בעיתונות). אנחנו כלל לא מתחרים איתם. אף אחד לא יכול להתחרות בהם במה שקשור ל-iOS, בזכות הפלטפורמה הסגורה.

אנחנו אפילו מפנים גולשים לחנות האפליקציות של אפל, כמחווה וללא כל תמורה. ובכלל, איננו מקבלים תנועה ערה של iDevices ותנועת האנדרואיד שלנו גדולה פי כמה מאות. ולמרות זאת, איננו מפלים לרעה משתמשי אפל כפי שאפל מפלה לרעה אותנו ואת משתמשינו.

"המכתב מגיע בדיוק לאחר קמפיין מוצלח שלנו במסגרתו עזרנו להביא את אחד ממשחקי iOS הפופולאריים ביותר, Cut the Rope, לאנדרואיד כשותף הפצה בלעדי להשקה. אנו תוהים האם התזמון הזה הוא מקרי.

קרא עוד:  מה לובשים היום? חמש אפליקציות לחיזוי מזג האוויר

"GetJar נוסדה ב-2004 ע"י ולמען מפתחי אפליקציות, והחלה בהפצת אפליקציות בראשית 2005 – עת האייפון (וחנות האפליקציות) היה פרוייקט מחקר ופיתוח בראשו של סטיב ג'ובס. זה לא שישבנו וחיכינו שאפל תמציא את הרעיון, ואז ב-2011 אמרנו פתאום: תראו את התחזיות לרווחים מחנויות אפליקציות! בואו נעתיק את התוכנית העסקית ונגייס כסף להקמה!

"היינו כאן הרבה לפני סטיב וחבר מרעיו. נוצרנו ע"י מפתחים, וכדי לעזור למפתחים. לא כדי לסייע במכירת מכשירים או תוצאות חיפוש!"

אלו הן רק מבחר פנינים מתוך הרשומה הארוכה, בה מציין צוות המפתחים כי לפי כל הדעות אין לאפל זכויות על המונח App Store, מכיוון שתביעתה לרשום אותו כמותג נדחתה ב-2009, וב-2010, כאשר הגישה תביעה חוזרת, התנה בית המשפט את ה"בעלות" שלה על צירוף המלים בחוסר התנגדות – תנאי שהופר מייד, כאשר רשימה מכובדת של חברות, ובראשן מייקרוסופט ואמאזון, הגישו ערעור לפיו מדובר בצמד מילים נפוץ מכדי להיחשב שם מותג.

כותב הרשומה מבטיח ש-GetJar לא תירתע מההפחדה של אפל, ותמשיך להציע אפליקציות חינמיות של כל מפתח ועבור כל משתמש. בנוסף, הוא מכריז על פתיחת מיזם פייסבוק חדש בשם The Open And Free App Movement ("התנועה ליישומים חינמיים פותחים"), שמטרתו לאפשר לכל מפתח, חברה, ספקית או ארגון למחות על השתלטות תאגידי הענק על שוק הסלולאר בדרכים כוחניות.