אחת הנקודות היותר חשובות באירוע ההכרזה על ה-iPhone 6 הייתה ההתייחסות של אפל (Apple) למעבד ה-A8 החדש. על פי הנתונים היבשים שאפל מספקת, בהשוואה ל-A7, ה-A8 מהיר יותר ב-25% ומספק ביצועים גרפיים משופרים ב-50% לעומת קודמו. זו כבר הפתעה מסוימת. מדוע? כי עם השנים, במעבר בין מכשיר iPhone אחד לדור הבא שלו, קפיצת המהירות בין מעבד למעבד הייתה 'פי 2' ולא רק ברבע. אז מה קרה?

ה-A8 הוא מעבד 64 ביט, 'הדור השני' על פי הגדרתה של אפל, שמבוסס על שתי ליבות שפועלות במהירות שעון של 1.4 ג'יגה-הרץ. הוא מיוצר בתהליך יצור של 20 ננומטר בלבד, לעומת 28 ננומטר ב-A7, מה שמקטין אותו ב-13% לעומת קודמו ובכך הוא מסוגל לספק ביצועים משופרים עם חסכון משמעותי יותר בסוללה.

כמה שעות לפני ההכרזה על ה-iPhone 6, המדליף סיני שהציג לראשונה את המכשיר בסרטון בוידאו, הריץ את אפליקציית הביצועים Geekbench שחשפה במידה מסוימת את סודותיו של ה-A8. ה-iPhone 6 קיבל ציון של 1,633 נקודות במבחן ה-Single core ו-2,920 נקודות במבחן ה-Multi Core. אם משווים את הנתונים ל-iPad Air, שהיה מכשיר ה-iOS המהיר ביותר עד אתמול, אנחנו מקבלים ציונים של 1,476 ו-2,678 נקודות בהתאמה.

איך זה משתווה למתחרים האחרים, אתם שואלים? ה-Galaxy S5 קיבל ציון של 3,011 נקודות בממחן ריבוי הליבות באותה אפליקציה, כשה-One M8 קיבל ציון של 2,367 נקודות. ה-G3 בגרסת ה-32 גי'גה-בייט הגיע ל-2,687 נקודות ואילו ה-Xperia Z2 השיג ציון נאה של 2,856 נקודות. אם מתייחסים אך ורק לנתונים הללו, רואים שהשילוב שאפל מציעה בין חומרה לתוכנה מכה שוב, והפעם עם מפרט עוד יותר נחות. ה-iPhone 6 מצליח להשתוות ולעקוף בחלק מהמקרים את מתחריו המבוססים על מערכת ה-Snapdragon 801 של קוואלקום (Qualcomm) שנמצאים מולו.

אין ספק כי זוהי נקודת זכות לטובת לאפל, אך אנחנו היינו מצפים בכל זאת מאפל לתת מפרט טכני יותר ראוי, קרי מעבד מרובע ליבות, 2 ג'יגה-בייט זיכרון RAM וכו', שהיה יכול לקחת את המכשיר עוד מספר צעדים קדימה.

 

שתף:
-פרסומת-
כתב ומסקר ב-TGSpot ממאי 2010. חובב בעיקר את מוצרי אפל, ומתעסק בעיקר בה ובנושאים שמסביבה. בעל ניסיון רב באתר ובתחום הסלולר. מוטו בחיים: "Never give up on such a wonderful life".
 • תומר

  הבעיה העיקרית באייפון לדעתי – קרינה גבוהה. למה יצרנית האנדרואיד מייצרות מכשירים עם רבע עד חצי מכמות הקרינה ואפל יורקת על הלקוחות שלה? ולמה לא נראה שזה מפריע למישהו??

 • א.א.

  די… כיסינו את זה רבות ונואשות…
  אישית, עשיתי מבחני ביצועים אקסטנסיביים מול אייפון 4, גלקסי S1 ואקספריה ארק S עם רומים מבושלים, גלאקסי S2 על סטוק וכולם עוברים אותו- בהמון. לא מדבר על מילישניות, אלא על הבדל ביצועים משמעותי, ביצועים טובים משמעותית במשחקים, חיי סוללה ארוכים יותר, זרימת ממשק טובה יותר, חבל לדבר.
  אתה יכול לבחור להתעלם מהמציאות אם היא לא נוחה לך, אך זה לא משנה אותה.

 • ארכיטקט

  מבחן ריבוי הליבות לא רלוונטי בכלל.
  גם ככה שום אפליקציה כולל מערכת ההפעלה לא יודעים לעובד במקביל עם יותר מ -2 ליבות.
  ליבה אחת בודדת של A8 מחשבת הרבה יותר פקודות מליבה אחת של 801

  אבל אתם אתר טכנולוגי עם כתבים שלמדו תקשורות

  להביא כתב שידבר על המעבד A8 בלי להזכיר בכלל נתונים עובדתיים כמו

  כמות ה DECODERS – ב-A8 יש 6 וב801 יש 3 מה שמביא להפרש של 300 מיליון פקודות בכל ליבה.
  כמות זיכרון הCache שגודלה יותר במעבדי A8 ברמה הראשונה וברמה השלישית.
  כמות האוגרים לחישוב נקודה צפה הכפולה כבר במעבדי A7 לעומת 801

 • u

  חברה ההבדל הוא לא רק בכמות המעבדים אלא גם בכמה הממשק עמוס…
  של נקסוס נקי טס מהר, סמסונג כבד נתקע (תחליפו רום ותראו את ההבדלים)
  לאפל פשוט הממשק לא עמוס אבל מצד שני אין הרבה מה להציע כבר אין חידושים…
  בסה"כ הגדילו את המסך וטיפה שיפורי מעבד…
  אפילו לא ציינו כמה הסוללה mha שבטח יתגלה בקרוב כ-2300-2500mha

  בקיצור אנדוריד נקי והמכשיר חוזר לחיים…

 • סוללה זה דבר חשוב

  מה הנפח סוללה של האייפון6?

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  וןאנ לתומי חשבתי שמה שחשוב זה איך המכשיר עובד. יכול להיות 100 ליבות אבל אם זה נתקע בדיאלר אז מה זה משנה. באפל הכל עובד חלק ולא מתעייף אחרי כמה חודשים

  • יוסי כהן

   גם באנדרואיד מודרני לא…
   לא מתעייף? ראה ערך אייפון 4 עם IOS 7

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    iOS 7 זה לא חודשים זה שנים. אייפון 4 יצא ב 2010

   • אייפון 4 לא רואה את SGS3 במהירות גם עם iOS7

    ראה ערך אייפון 4?
    טלפון בן 4 שנים יצא לשוק כמה חודשים אחרי הגלקסאי הראשון S1
    שהיום בכלל לא שומעים עליו, כמו על אחיו הגדול בשנה S2 וגם ה S3 עם רגל וחצי בקבר.