תעודת זהות ביומטרית

מתברר שאזרחי ישראל ממש לא רוצים להיות חלק מהמאגר הביומטרי: לפני פחות מ-24 שעות עלה לאוויר עמוד מימון ההמונים של המאבק נגד המאגר באתר Headstart, וכעת סכום המטרה הראשוני כבר הושג – יותר מ-72 אלף שקלים כבר נתרמו, שהם כ-120 אחוז מהסכום המקורי שדרש הקמפיין, 60 אלף שקלים.

הקמפיין שהקימה התנועה לזכויות דיגיטליות, קורא להגיש בג"ץ נגד המאגר הביומטרי, לאחר שאמש (ד') הודיע שר הפנים אריה דרעי על החלטתו שלפיה כל אזרחי ישראל ידרשו להצטרף למאגר. במסגרת המאגר הביומטרי נשמרים פרטי הזיהוי של אזרחי ישראל – תווי פנים, טביעות האצבע ושאר פרטים אישיים, בתוך שרת אשר לטענת התנועה לזכויות דיגיטליות ניתן לפריצה בכל רגע נתון.

"בניגוד לדעתם של הממונה על היישומים הביומטריים וראש המטה ללוחמה בטרור, יחשפו אתכם לסיכונים החמורים שבדליפת המאגר. בניגוד לדעתם של 74 ממדעני אבטחת המידע וההצפנה הטובים בישראל, מנסה שר הפנים למכור לכם שהמאגר הזה מאובטח, ושהוא לא ידלוף לעולם", נכתב בעמוד המאבק. במטה מדגישים שהם לא מתנגדים לתעודות זיהוי חכמות ודרכונים ביומטריים, אלא רק לשמירת הפרטים במאגר.

בכסף שנתרם יעשה שימוש בהגשת העתירה לבג"ץ ובהקמת מטה המאבק. לקמפיין התנועה לזכויות דיגיטליות התגייסו סדרה של אמנים, מובילי דעת קהל ואנשי רוח בהם דנה ברגר, מוטי גילת, ריקי בליך, עדי גילת, יהלי סובול, יריב בש (SpaceIL) ואחרים. בתמורה למימון, אגב, ניתן היה לקבל הקדשת דיסק מיהלי סובול, סדנת אודישנים פרטית אצל ריקי בליך או עדי גילת, לילה זוגי במעיין הנעורים, חולצת מאבק והזמנה להופעה של דנה ברגר.

עדיין ניתן לתרום לקמפיין, כאשר בין התמורות שעוד פתוחות לציבור הרחב: כניסה לאירוע הוקרה ללוחמי החופש של התנועה לזכויות דיגיטלי, כניסה להרצאות של אושיות בתחום ביטחון המידע וחירויות הפרט וכן הלאה.

 • רינה

  מסכים שהמאגר גרוע, אבל משום מה אתם לחברות בחו"ל כמו אפל, לגוגל או למיקרוסופט אין לכם בעיה לאשר לתת להם את כל מה שיש לכם (החל מטביעת אצבע דרך צילום פנים, מיקום עדכני והיסטוריית מידע וחיפוש ) וכמעט כל המידע שברשותכם ! זו קצת צביעות

 • הייתי בטוח שהוצעה פשרה המאפשרת לאזרחים לבחור שלא לשמור את טביעות האצבע במאגר

  • כן אבל במקרה כזה התוקף של התעודה רק ל-5 שנים במקום 10 שנים.
   והסיכוי שיטעו את הציבור גבוה מאוד. אין סיבה אמיתית לקיום המאגר הביומטרי. וממש לא צריך מאגר בשביל זה אלא מספיק תעודות זהות חכמות ותשאול מעמיק.
   בסופו של דבר הפשרה היא רק הצגה, אבל רוב הסיכויים תצטרך להילחם איתם על מנת שלא יצרפו אותך למאגר "בטעות". לא לדבר על כך שעדיין יהיה להם מאגר מלא של תמונות. שנכון לא כזה ביג דיל בגלל שרובנו נתנו את המידע לפייסבוק והאחרות. ההבדל הוא שזה יהיה מאגר חובה, ובפייסבוק אפשר לסגור את הפרופיל. פה אין לך כל כך ברירה. הכוונה היא לתמונה ברזולוציה גובה שתאפשר זיהוי על פי תמונה

   • Coverptech

    גם אם תסגור את הפרופיל שלך בפייסבוק, הכל עדיין נשמר שם. הדבר הוכח בעבר.

    • נכון שהתמונה עצמה נשמרת וזה דפוק ברמות על אבל אתה יכול עדיין "להקפיא" את הפרופיל ככה שלא יהיה גישה לתמונה חוץ ממי שיש לו לינק לתמונה עצמה.