כולנו מכירים את הסיטואציות בהן אנו מבצעים איפוס כללי למכשיר האנדרואיד שלנו בעת מכירה, שדרוג גרסה או לעתים סתם כי בא לנו לנקות את כל הג'אנק שהמכשיר צבר לאורך השימוש. אך האם פעולת האיפוס באמת מוחקת את כל המידע הקיים במכשיר?

איפוס נתונים. לא באמת מוחק כפי שחשבתם.

על-פי מחקר שהתפרסם לאחרונה, אף על פי שפעולת האיפוס והמחיקה מנתקת בפועל את חשבון הגוגל של המשתמש מהמכשיר הנייד שלו, כלומר, מוחקת כל פרטיו והמידע האישי הקיים במכשיר עצמו, מתחת לפני השטח עדיין קיימת גישה מלאה ללא מעט נתונים. בין הנתונים אותם החוקרים מצאו כי ניתן לשחזר גם לאחר פעולת האיפוס נוכל למצוא את סיסמאותיו של המשתמש, תכתובות מייל והודעות SMS ועוד שלל עקבות – חלקן משמעותיות וחלקן פחות.

יש לציין, עם זאת, כי המחקר נעשה אך ורק על מכשירים מדגם מיושן יחסית המריצים את מערכות ההפעלה 2.3 עד 4.3 ויש צורך בכלי שחזור מיוחדים שלהם הצלחה חלקית בשחזור נתונים, אך בשל העובדה כי אחוזים רבים מהמכשירים מבוססי האנדרואיד עדיין מריצים את גרסת ה-Jelly Bin הדבר עשוי להשפיע על כמות לא קטנה של משתמשים. בנוסף יש לציין כי המחקר נעשה אך ורק על מכשירים שנקנו באתרי המכירות הפופלריים והשפיע על כל מכשירי יצרניות האנדרואיד הגדולות.

בנוסף, ב-80 אחוז מהמקרים החוקרים אף הצליחו לשחזר את פרטי הכניסה לשרותי חשבון הגוגל ואף להיכנס אליו מחדש כמו גם רשימה של סיסמאות לאתרים בהם ביקר המשתמש כמו גם סיסמאות לרשתות אלחוטיות ועוד.

הסיבה לקלות הפריצה, כך טוענים החוקרים, נעוצה בעובדה כי במכשירים הישנים יחסית יצרניות האנדרואיד עצמן לא ממש הקדישו תשומת לב רבה לנושא של הצפנת הנתונים שמגיעה באופן פעיל עם גרסת הלוליפופ. עם זאת, המחקר טוען כי גם על המשתמש עצמו מוטלת אחריות רבה בנושא כגון סיסמה מורכבת יותר, הצפנת נתונים ועוד.

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • ‫שחר גבאי‬‎

  אז מה ניתן לעשות כדי למחוק באופן טוטאלי את כ-ל השאריות???

 • אחד מהתחום

  יש שני סוגי מחיקות, מחיקה מהטבלאות של הקונטרולר של הפלאש ואז כן ניתן לשחזר נתונים.
  מחיקה וכתיבת "ג'בריש" באיזור המחוק. הכל תלוי מה ה-LG, SAMSUNG אפל והחברות החליטו לבצע.
  שתי הפעולות מוגדרות בפרוטוקולים של שימוש בזיכרון פלאש.
  כלומר הבעיה היא לא באנדרואיד או IOS (מערכת הפעלה) אלא בצורת השימוש של היצרניות.

 • שם

  JELLY BIN BIN BIN BIN BIN BIN

 • רון

  שום דבר לא נמחק מיידית מהאכסון אף פעם אחרי פירמוט. פירמוט מאפשר כתיבה מחדש. כמו במחשב, יש תוכנה שיודעת לשחזר תוכנות ומסמכים שהיו לפני הפירמוט אבל ברגע שיכתב על הזיכרון הקודם אז משהו אז הקודם ימחק. לדוגמה אם יש 1GB זכרון מלא ופירמטתם את המחשב ועכשיו יש 1GB פנוי אז כל מגה שתכתבו על השטח הפנוי הזה ימחק את הנתונים מלפני הפירמוט ולא יהיה ניתן לשחזרם.

 • Asaf Moraz

  סתם לידע כללי: העניין הזה תקף גם ב- iOS. לא מזמן הגיע אלי בחור עם אייפון שאיפס את המכשיר, והצלחתי להציל לו תמונות, סרטונים, פתקים ועוד כמה דברים חשובים באמצעות תוכנה.

 • לירון

  דבר ראשון, חבל שלא עשו מחקר דומה על הגרסה העדכנית של מערכת ההפעלה, כי זה מאוד דבילי, על אף שזו גרסה פופולרית, לעשות את המחקר על גרסה ישנה בלבד.

  דבר שני, גם מחשב שעובר פרמוט, ניתן לשחזר ממנו את המידע עם כל מני תוכנות חינמיות ובקלות רבה, אז…