התכוננתם למכור או למסור את מכשיר האנדרואיד שלכם, ולפני המסירה מחקתם את כל הקבצים במכשיר, אך האם הם באמת נמחקו והנתונים האישיים שלכם בסכנה? הסיפור הבא, המגיע מחברת אבטחת המידע Avast, ידגים את הנושא: 40,000 תמונות שאוחסנו בעבר על סמארטפונים משומשים שנרכשו ב-eBay, שוחזרו לאחר שנמחקו לכאורה לצמיתות באמצעות הליך "שחזור הגדרות יצרן" המובנה במערכת ההפעלה. כמו כן, שוחזרו בחלק מהמכשירים פרטי אשראי של הבעלים הקודמים, היסטוריית חיפושים בגוגל (Google) ועוד מידע רגיש.

"רוב המוכרים (מכשירי יד שנייה – א"ב) מוחקים את כל הנתונים האישיים שלהם לפני שהם מוכרים את ההתקן שברשותם…או שלפחות כך הם חושבים", נכתב בהודעת החברה שרכשה 20 מכשירי אנדרואיד משומשים והתקינה עליהם תוכנת שיחזור נתונים נפוצה וקלה להשגה. החברה נדהמה לגלות 40,000 תמונות, מתוכן תמונות של ילדים, נשים וגברים בעירום, שאילתות חיפוש ישנות בגוגל, תכתובות דואר אלקטרוני ועוד.

Avast כותבת במסקנותיה כי מחיקה רגילה של הקבצים לא מספיקה ויש 'לדרוס' אותם באמצעות קבצים אחרים. כמו כן, ממליצה החברה להשתמש במוצר תוכנתי שלה המסוגל לתת מענה למחדל הפרטיות הזה, ולכן יש להתייחס לסיפור בעירבון מוגבל.

ומה קורה אצל המתחרה הגדולה אפל (Apple)? זו טוענת כי נתוני המשתמש מוגנים הן במכשירים החדשים והן בישנים באמצעות צופני אבטחה או איחסון הגדרות המשתמש במחיצות נפרדות, כך שברוב המקרים, גם אם ישארו שרידי נתונים לאחר מחיקה, לא יוכל המשתמש החדש לשחזרם.

הבלוג הטכנולוגי The Verge ביקש את התייחסותה של גוגל לנושא אך היא טרם הגיעה. באמת יהיה מעניין לשמוע כיצד תתייחס לכך החברה, שלפחות כלפי חוץ שמה את פרטיות המשתמשים בראש מעיניה.

שתף:
-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.
 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  איך משחזרים את התמונות אם רוצים והכל נמחק? איזו תוכנה להוריד?
  ,

 • סתם אחד

  שוב תירוצים?
  תמחק מפה, איפוס אפסים, בוטלואדר?!

  כרגיל אנדרואיד לא מפספסת את המחדל השבועי!
  אני משתמש טמבל בסדר? למה שאני לוחץ במכשיר שלי למחוק הכל זה לא מוחק?! איפה ההיגיון בזה?

 • danny

  מידיעות כאלה מגיעים הגבלות החדשות במסווה של "שיפור" אבטחה שאנחנו המשתמשים המתקדמים סובלים מכך.
  משתמשים לא אחראים שלא ירכשו לעצמם סמארטפון..

 • אוראל אמסלם

  אז אל תמכרו את הפלפון למישהו שמעוניין לחטט לכן בקבצים,מה עוד שזה לא מוגש ישר צריך לעשות פעולה כדי לשחזר את הנתונים אחרי איפוס להגדרות יצרן.אני לא מבין למה זה מחדל זה מצוין!יש גם אפשרות אז לשחזר את הנתונים אחרי פתיחת הבוטלואודר שמוחקת הכל לדוגמא מישהו יודע?

  • דן

   אז תגבה לפני התוכנת צד שלישי

 • מיקו

  נדרש לבצע wipe (כתיבת אפסים) לזיכרון במכשיר על מנת לבתע מחיקה מוחלטת. גוגל צריכה להוסיף את האפשרות בזמן שחזור הגדרות יצרן

 • עוד פעם

  כל שבוע כתבת ליקויי אבטחה באנדרואיד

 • איש תמיכה

  מניסיוני האישי,מוחק רק דרך הריקוברי

 • y

  בתור משתמש גוגל .
  אני חייב לומר שמשתמשי אנדרואיד כל היום תחת זכוכית מגדלת .
  ככה שפרטיות רחוקה מגוגל .היא נמצאת בכל מקום איתנו.