אמנם אנדרואיד (Android) היא מערכת הפעלה פופולרית מבית גוגל (Google) המיועדת לסמארטפונים ולטאבלטים, אך מסתבר כי ענקית החיפוש העולמית לא מסתפקת בכך. לפי תביעה ייצוגית שהוגשה לאחרונה על ידי צרכנים בארה"ב, נראה כי יצרן שמעוניין לספק את מכשיריו עם אפליקציה אחת של גוגל, כדוגמת Gmail או YouTube, חייב להתקין גם את כל חבילת האפליקציות הנוספות של גוגל על מכשיריו וכך לספק אותם לצרכנים. הוראות אלה הן רק חלק מהסכם סודי שחותמת גוגל עם היצרניות ושפרטיו דלפו השבוע בכלי התקשורת העולמית.

ההסכם שדלף בחלקו הופץ עוד בשנת 2011 ומכונה MADA, שפירוש ראשי תיבותיו הוא 'הסכם הפצת יישומים ניידים'. עוד מגדיר ההסכם ליצרניות לקבוע את מנוע החיפוש של גוגל כברירת המחדל במכשיר והיכן בדיוק תמוקם תיבת החיפוש של גוגל על גבי מסך הבית. שאר האפליקציות האחרות של גוגל חייבות להיות ממוקמות לכל היותר רמה אחד מתחת למסך הראשי של מערכת ההפעלה.

ומה מרוויחות היצרניות מכך? לפי ההסכם מציעה גוגל הגנה חלקית על היצרניות במשפטי פטנטים מול אפל (Apple), הגנה שכבר יצאה לפועל עת שגוגל כיסתה חלק מההוצאות המשפטיות של סמסונג כשזו נתבעה על ידי אפל בטענה לגניבת פטנטים.

יצרנים אסיתיים למשל, שלא מעוניינים לספק את מכשיריהם עם חבילת האפליקציות של גוגל, יכולים להשתמש בגרסת הקוד הפתוח של אנדרואיד, אז הם גם נדרשים למצוא חלופות עבור האפליקציות של גוגל שכה פופולריות.

גוגל התייחסה לתביעה הייצוגית ואמרה לאתר Re/code כי "כל אחד יכול להשתמש באנדרואיד בלי גוגל וכל אחד יכול להשתמש בגוגל ללא אנדרואיד. מאז השקתה של אנדרואיד, ישנה תחרות גדולה יותר בשוק הטלפונים החכמים ולצרכנים ישנן אפשרויות בחירה רבות יותר במחירים נמוכים יותר". גוגל סירבה גם לפרט כיצד התפתח הסכם MADA מאז 2011, אך ברור כי לא מדובר בחברה היחידה שנוהגת כך עם יצרניות המכשירים, ודיווחים דומים התקבלו גם לגבי חברת מייקרוסופט ועל הוראותיה לשילוב מנוע החיפוש Bing במכשירי Windows Phone.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.