יש לה חלונות מפוצלים, היא יכולה לגבות אוטומטית את נתוני האפליקציות, החלפת ערכות נושא, שיפור בחיי הסוללה ועוד. מהם החידושים ב-Android M? להלן כמה מהם, שיכול להיות שאולי עוד לא הכרתם.

שיפור בחיי הסוללה

אחת ההתייחסויות החשובות שבאות לידי ביטוי עם החידושים ב-Android M מתייחסת לכך שלמרות היתרון בעבודה במקביל במערכת האנדרואיד אל מול iOS, החסרון המהותי הוא גם בזלילת סוללה. יישומים עובדים ברקע לעיתים ללא שליטת המשתמש וצורכים זיכרון וסוללה בלי כל יכולת לעשות דבר. עם החידושים ב-Android M גוגל הציגה את Doze אשר לדבריה, ישפר באופן משמעותי את חיי הסוללה על ידי ניהול חכם של הטלפון. Doze ישתמש בחיישנים השונים כדי להבין מתי המכשיר אינו בשימוש, ובהתאם הוא יכניס את המערכת למעין שינה שתפחית באופן משמעותי את צריכת הסוללה. גוגל טוענת כי בכך, חיי הסוללה של טאבלט ה-Nexus 9 הוכפלו במצב המתנה מאשר בגרסת ה-Lollipop.

מסך מפוצל

החידושים ב-Android M כוללים גם את אותה יכולת מרשימה שהציגה לראשונה סמסונג (Samsung) על מכשיר ה-Galaxy S3, ה-MultiView. כעת היא תגיע לכלל מכשירי האנדרואיד ותאפשר הפעלה של שני יישומים בו זמנית או יותר במסך מפוצל. ניתן יהיה להפעיל כל יישום באופן עצמאי במקביל ליישום או יישומים נוספים, והוא יפעל באופן מלא לצד היישום השני. הדבר מכוון בעיקר לשימוש בטאבלטים, ועל ידי ניצול המסך הגדול ניתן יהיה לפצל את המסך ל-4 חלקים ולקבוע היכן כל יישום יוצג בחלוקה.

גיבוי אוטומטי

עד כה, כאשר עוברים ממכשיר אחד לאחר ומזינים את חשבון הגוגל שלנו, כל אנשי הקשר, המיילים ושאר שירותי גוגל הסתנכרנו באופן אוטומטי. במקרה הטוב גם אפליקציות שהיו לנו במכשיר הקודם הורדו מהחנות למכשיר החדש, אבל כאן זה בערך נגמר. עם החידושים ב-Android M נוכל לא רק לשחזר אפליקציות, אלא גם את הנתונים האישיים שלנו בכל אפליקציה וההגדרות השונות שלהן.

בגוגל הקציבו 25 מגה-בייט לכל אפליקציה לשימוש המפתח בענן, על מנת שזה יוכל להגדיר מה מהדברים יש לגבות. כך לדוגמה כל אותן ההגדרות השונות שאנו עושים בוואטסאפ כמו צלצול, השתקת קבוצות וכו’ – יכולות להשתחזר ברגע שאנחנו מתקינים אותה מחדש. באותו האופן נוכל לשחזר התקדמות במשחקים או אולי שמירות מצבים שונים הנשמרים באופן מקומי. אמנם לא מדובר בנפח גדול מידי וגם לא בשביל לגבות את כל נתוני האפליקציה אך בהחלט זה מספיק בשביל לא לבזבז לעצמנו את הזמן בלהגדיר כל אפליקציה מחדש.

להחליף בין ערכות נושא

ערכות נושא הגיעו כבר לרוב הממשקים השונים של היצרניות הגדולות כמו ב-Sense ו-TouchWIZ, אך באנדרואיד המקורית לא ניתן למעשה להחליף עיצוב. כעת ב-Android M אמנם לא נוכל להתקשט בסט אייקונים חדש, אבל כן לשנות את סגנון הצבע – בהיר או כהה. האפשרות החדשה מוסתרת לעת עתה תחת הגדרות המפתחים, שם נוכל לבחור בין בהיר (Light), כהה (Dark) ואוטומטי (Autumatic) שזה אומר כי הוא ישתנה בהתאם לזמנים ביום. ברירת מחדל אגב, היא ערכת הצבעים הבהירה.

Android m light and dark theme

ניהול סיסמאות

לא תלוי ב-Android M אבל זה אחד הפיצ’רים השימושיים שפועלים כבר כעת במערכת האנדרואיד: בעדכון שביצעה גוגל ל-Play Service בימים האחרונים, נוספה אפשרות המכונה Smart Lock for Password, אשר מאפשרת התחברות אוטומטית לאפליקציות ואתרי אינטרנט בהסתמך על נתונים שהזנו בעבר דרך דפדפן הכרום. ניתן להתחבר למעשה לכל אפליקציה ואתר בצורה פשוטה וקלה ללא צורך בלהזין את הפרטים שוב ושוב. ניתן לנהל את הסיסמאות בגישה לאתר passwords.google.com ולהגדיר את האפשרויות השונות.

שימוש בכרטיס הזיכרון כאחסון פנימי

עד היום, גוגל התעלמה כמעט לחלוטין מקיומו של כרטיס הזיכרון. כן יכלנו להשתמש בו לשימוש אישי או להעביר חלק קטן מהאפליקציות לשם, אבל הוא לא היה חלק מהאחסון המקורי במכשיר. כפי שכבר דיווחנו, ב-Android M כל זה הולך להשתנות וניתן יהיה להתייחס לכרטיס הזיכרון כחלק מהאחסון הפנימי, דבר שיספק גמישות גדולה יותר בהגדלת הנפח.

מגירת אפליקציות בגלילה לאורך

גוגל עיצבה מחדש את מגירת האפליקציות והפכה אותה ליותר שימושית. כעת, במקום לגלול לרוחב, הגלילה היא לאורך לפי סדר ה-ABC, דבר שהיה עוד בימי גרסאות האנדרואיד הראשונות ועכשיו חזר שוב, דבר שאמור לסייע לנו לגלול במהירות גדולה יותר. בנוסף ישנה גם אפשרות לחיפוש מהיר של אפליקציות, דבר שראינו רק בממשקים מותאמים וכן מוצגים שורה של אפליקציות שאנו מרבים להשתמש בהן.

Android M app drawer

תשלום באמצעות טביעת אצבע

לאפל כבר יש את האפשרות הזו עוד משנה שעברה, כעת גם לגוגל יש: שירות התשלומים החדש Google Pay יאפשר, מלבד תשלום באמצעות מכשירי האנדרואיד במגוון של 700,000 חנויות (כרגע בארה”ב בלבד), גם זיהוי מאובטח. גוגל מבטיחה למעשה כי בשימוש עם Apple Pay לא נמסר כרטיס האשראי, אלא רק הרשאה לחיוב המשתמש, ובנוסף כדי לאשר את התשלום ניתן לעשות זאת באמצעות קוד סודי וגם דרך טביעת אצבע, במכשירים התומכים. אפשר רק לנחש כי (סוף סוף) יהיה שימוש בטביעת אצבע גם ביישומים שונים.

ניהול הרשאות

הדאגה לפרטיות הולכת וגוברת בשנים האחרונות, ואפשר בהחלט לומר כי גם לגוגל אחריות גדולה בעניין, ורק בשנה האחרונה היא באמת החלה לפעול. כך בגרסת ה-Android M, נוכל לקבוע אלו הרשאות יהיו לאפליקציות השונות. כך לדוגמה אם נחליט כי לאפליקציית פייסבוק אין סיבה לקבל הרשאה לאנשי הקשר שלנו, נוכל לעשות זאת. או לדוגמה נחליט כי וואטסאפ לא צריך לשלוח לנו התראות כלל. כל זה ניתן יהיה לקבוע גם לפני ההתקנה וגם לאחריה דרך ניהול הרשאות מתקדם של כל אפליקציה ואפליקציה.


Android M App permissions_03

התאמה של כפתורי ה-Toggle

בגרסת ה-Android M נוכל סוף סוף להתאים באופן אישי את הכפתורים בשורת ההתראות. בפונקציה המכונה System UI tuner נוכל לקבוע את הסדר של כל אותם כפתורים שונים , להסיר , להוסיף או להגדיר את ברירת המחדל עבור סיבוב אוטומטי, רשת סלולרית, נקודה חמה, ועוד. איך לא חשבו על זה קודם? בממשקים של שאר היצרניות זה כידוע קיים מזמן.

System UI tuner

מקלדת מפוצלת

מקלדת האנדרואיד המקורית ב-Android M תומכת מעתה במצב פיצול רוחבי, דבר שאמור לסייע להקלדה נוחה יותר במסכים גדולים. זה קורה כאשר משתמשים בטאבלט במצב רוחבי ואז מתבצע מרווח באמצע המקלדת כך שכל יד תוכל להגיע בצורה טובה יותר לכל האותיות. מי שמשתמש במקלדות צד שלישי כבר וודאי מכיר זאת היטב.

Android M split keyboardNow on Tap

הפיצ’ר החדש שמצטרף ל-Google Now הוא Now on Tap, מה שאומר כי מנוע ההמלצות של גוגל נכנס לאפליקציות. כך לדוגמה, בזמן שאנו קוראים הודעה מסוימת מחבר על מסעדה, לחיצה כפולה על כפתור הבית תזניק את Google Now ותספק לנו מידע אודותיה, מיקומה, דירוג המשתמשים ועוד. באותו האופן נוכל לקבל מידע על סרטים, מאכלים ואפילו אנשים שבתמונה.

צילומי מסך: Forbs, Androidpolice

אל תפספסו

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • גיא קרויטורו

  בתשלום עם טביעות אצבע רשמתם apple pay במקום android pay

 • user30000z

  חיישני קירבה זה לא דבר חדש, וגם לא חיישני תאוצה.
  עדיין, אם אפליקציות כמו Talking Tom Cat ודומיו יוכלו לרוץ חופשי ברקע ברגע שהטלפון לא בכיס, ולא במנוחה על שולחן, למשל כשאני מדליק את המכשיר כדי לשלוח ואצאפ, אין בזה שום הגיון, והמערכת צריכה למנוע ריצה של אפליקציות ברקע לפי החלטה שלי , בדיוק כמו שהיא מאפשר עכשיו חסימות של הרשאות אחרות.

 • רון וייצמן

  אפשרות לשלוט בהרשאות של אפליקציות יש כבר מiOS 5 נראה לי. ראה בתמונות, שמירת סיסמאות ונתוני אשראי לכל אפליקציה. כל הקיצורים החשובים נמצאים כבר בוילון הקיצורים. בגדלים של 64GB ו128GB לא צריך כרטיס זכרון אבל יש לך שירותי ענן כמו OneDrive ו- iCloud שמעלים אליהם את כל הקבצים ומאפשרים לך שימוש דרך האינטרנט ללא תפיסת שטח במכשיר או מגבים את כל הקבצים באופן אוטומוטי לפי בחירתך. פשוט תשאל את סירי מה מגישים במסעדה והיא תענה לך. או שתמליץ לך על משהו. מגירת אפליקציות לא צריך. הכל על המסך בלי בלאגן.

  • שחר

   1. עדיין חסרה לי יכולת לקבוע איזו אפ' יכולה להעיר את המכשיר ולשמור אותו ער, לגשת לאחסון המידע במכשיר, לכתוב מידע לטלפון ועוד כמה שכנראה שכחתי.
   2. "כל הקיצורים החשובים"- למי? לך? איפה זמן תאורת מסך? קיצור לtethering, NFC, GPS ועוד מליון אחרות? למה *אני* לא יכול לקבוע מה חשוב לי? ועשה לי טובה? 5 הגדרות מהירות? זה מרחק הגדרה אחת מWP 8.1.
   3. אתה יודע מה ההפרש במחיר בין גרסת ה16 ל64 או ל128? מ500 עד מעל 1000 ש"ח. מאנדרואיד M זה יהיה הפרש של עלות כרטיס טוב- 90-200 ש"ח באנדרואיד. שירותי ענן יש גם באנדרואיד (והם גמישים יותר) אבל זה לא נוח או מהיר כמו זיכרון על המכשיר.
   4. פספסת את כל הנק'… פה אתה לא צריך לצאת מהאפליקציה, אתה מקבל שירות קונטקסטואלי שרלוונטי ישירות למה שאתה מסתכל עליו בלי צורך לשאול או לעשות משהו מעבר ללחיצה על כפתור. זו אחת הסיבות שאפל מפתחת עכשיו את proactive, בנסיון לתת מענה לכוח הזה של google now. כל הפואנטה בשירות הזה הוא שברוב הזמן אתה אפילו לא צריך לשאול- הוא מתריע לך על פקקים בדרך לעבודה כדי שתצא לפני, מעלה לך את המידע על הטיסה והברקוד כשאתה מתקרב לשדה התעופה וכו'.
   5. בתור מישהו שיש לו מאות אפליקציות- היכולת לארגן מיקום שלהן ולא רק סדר על מסכי הבית ולהשאיר מקום לויידג'טים כדי לא הצטרך להיכנס לטוויטר, אתרי חדשות וכו' הרבה הרבה הרבה יותר נוח ומסודר.

   אני לא מנסה לומר שאייפון או IOS הם מכשירים גרועים אבל אנדרואיד מובילה מבחינת חדשנות כבר זמן מה והגיע הזמן שIOS תשלים פערים, לטובת המשתמשים שלה- למשתמשי אנדרואיד זה לא ממש משנה.

 • רון וייצמן

  כולם חוץ מכרטיס זכרון ומסך מפוצל.

  • Asaf Moraz

   שחר ענה לך יפה.

   • רון וייצמן

    מה יפה בזה? כמעט כלום נכון.

    • Asaf Moraz

     למה לא נכון? לגבי ההרשאות די חידשת לי, אני מודה, אבל שחר דיבר גם על ערכות נושא, על *סידור* של כפתורי השליטה ולא על אלו שכבר היו מובנים כפי שהצגת, על חריץ הרחבה ולא, זה שיש לך מכשיר עם 64GB או 128GB זה עדיין לא אומר שחריץ הרחבה מיותר, על אחת כמה וכמה שחריץ הרחבה עולה הרבה פחות מאשר השדרוג בין אייפון 32GB ל- 128GB לצורך העניין ומה שהכי מגניב זה שיהיה אפשר להפוך את מה שיושב בו לחלק מהזיכרון הפנימי, קרי התקנת אפליקציות על כרטיס זיכרון. אגב, חלק מהפיצ'רים כבר זמינים למשתמשי אנדרואיד ללא הצורך בעדכון לאנדרואיד M כמו הלאנצ'ר החדש שניתן להתקנה כבר היום או Now On Tap שכבר פועל אצלי בכיף ללא שום פעולה מיוחדת שהייתי צריך לבצע. אבל באופן כללי אין מה להשוות בכלל בין iOS לאנדרואיד מבחינת יכולות אז חבל שניכנס לוויכוח הזה בכלל 😉

    • שחר

     התייחסתי למה שכתבת, אשמח אם תסביר לי מה לא נכון

 • user30000z

  איזה חוסר יעילות מבחינת חיסכון סוללה, למה לעצור אפליקציות זבל רק כשהטלפון מונח ללא תזוזה ? אם הטלפון בכיס שלי והוא זז, זה אומר שאני כן רוצה שאפליקציות זבל ירוצו ברקע??
  חוסר יעילות

  • amit

   תגיד אתה אמיתי ?! ניראלך שככה זה עובד? אנשים פה לא נותנים מספיק קרדיט למתכנתים.

   • user30000z

    מה אכפת לי שאתה מתכנת, אתה לא עושה את זה בהתנדבות, ואין שום סיבה שאפליקציות טפשיות לחלוטין ירוצו ברקע.
    וברוב המקרים גם אפליקציות לא טפשיות לא צריכות לרוץ ברקע.
    שיתנו לי את היכולת להחליט.

    • amit

     קודם כל יש אילוצים של המערכת, דבר שני מי דיבר על זה ? דיברתי על זה שאתה חושב שהכוונה בכתבה למונח "לא בשימוש" היה "לא בתזוזה" שזה הנחה הזויה.

     • user30000z

      חיישנים… רובם עוסקים בתזוזה .

      • amit

       מכשיר שזז לא מחייב מכשיר פעיל, חוץ מזה שלמיטב ידיעתי המכשיר בכיס הוא עם מסך כבוי. שוב, לא נותנים פה מספיק קרדיט למתכנתים ! הם יודעים מה הם עושים.

       • user30000z

        אתה באמת חושב שהמתכנתים קובעים את הדברים האלה?

        • amit

         אתה באמת חושב שלא ?!

        • שחר

         איש, אתה קצת הזוי… בחיישנים מתייחסים גם לחיישן קרבה שיכול לזהות מתי המכשיר בכיס וכו', אז אין שום קשר לתזוזה. כבר עושים בזה שימוש לנושאים אחרים- למשל, הלדקת המסך כשיש התראות ואתה מרים את הטלפון. זה משתמש בחיישני תאוצה בשילוב עם קרבה.
         מצחיק שאתה מפרש את הנאמר בצורה שגויה ואז מתרגז בגלל הבורות שלך. מרגיז ומשעשע לראות את זה בו זמנית…

 • iphone1000

  שיפורים ממש טובים .אבל יש לי אייפון

  • רון וייצמן

   והם קיימים כבר באייפון.. חוץ ממסך מפוצל

   • K

    לא כולם…

   • שחר

    ואפשרות לשלוט בהרשאות של כל אפליקציה, או לבחור את העיצוב, או לסדר ולהוסיף קיצורים לוילון ההתראות, או להוסיף שטח אחסון ע"י חאיץ הרחבה, או לקבל המצלצות רלוונטטיות לכל אפליקציה, או לסדר מיקום ולא רק אייקונים, או מגירת יישומים בכלל…
    אבל חוץ מאלו, אתה צודק.