עם יד על הלב – בכל פעם שיוצא עדכון חדש למערכת ההפעלה של הסמארטפון שלכם, כולכם מתרגשים כמו ילד קטן שקיבל מסבתא ביצת הפתעה. ולמה לא, בעצם? עדכון למערכת ההפעלה עשוי להכיל בתוכו מראה חדש לחלוטין, תכונות ופיצ'רים מרגשים ולא מוכרים. זה כמו מתנה שקיבלתם בחינם מהחברה שייצרה את הסלולרי, ובהתחשב בזה שהוא עלה לא מעט – הכי מגיע לכם בעולם.

עצוב להודות שברוב המקרים מדובר בעדכון אבטחה קטן, עדכון יציבות ואפילו פתרון נקודתי לבאגים מעצבנים, אבל מדי פעם אכן מדובר בדבר הגדול הבא. אנדרואיד 5.0, שזכה לכינוי לוליפופ (Lollipop), הוא הדבר הזה עבור משתמשי אנדרואיד שהמכשיר שלהם תומך בגירסה, ולכן – כמה טיפים קצרים שיעזרו לכם למצוא את הידיים והרגליים בתוך מערכת ההפעלה החדשה של גוגל.

מצב חיסכון בסוללה
למען האמת, יש כבר לכולנו פיצ'ר קיים שדומה בצורה כזו או אחרת, כמו מצב STAMINA במכשירי האקספיריה של סוני, או ה-Ultra Power Saving Mode במכשירי הגלקסי של הדורות האחרונים. אבל פונקציה כזו שימושית שמובנית ישר במערכת ההפעלה זה אכן צעד מבורך. כשהמצב מופעל, התוכנה יכולה להנמיך את ביצועי המעבד, לכבות את הרטט ולחסום את רוב תעבורת הנתונים ברקע. אפשר להפעיל את המצב ידנית או להגדיר אופציה של הפעלה אוטומטית ברגע שהסוללה יורדת מתחת ל- 15% או 5%.

חיפוש בהגדרות
 חובבי גאדג׳טים מושבעים לא ממש צריכים את גוגל שתגיד להם מהן ההגדרות החדשות במכשיר שלהם, הם כבר ימצאו אותן לבד. אבל משתמשים חדשים, או כאלה שעדיין לא מתמצאים בכל תכונות נבכי מערכת ההפעלה, זקוקים קצת לעזרתה. לכן כללה גוגל מנגנון חיפוש שבו אפשר להקליד מילת חיפוש אחת או יותר, והמכשיר יציג את הפריטים מתוך תפריט ההגדרות שמתאימים לתיאור שהקלדנו.

android lollipop screenshot 1
מימין לשמאל: חסכון בסוללה, חיפוש בהגדרות והתראות

הסתרת מידע רגיש
פרטיות היא דבר חשוב, וסביר שרובנו היינו מעדיפים שלא כל אחד יוכל לצפות בתכנים האישיים שלנו, במיוחד כשמתקבלת הודעה חדשה או מייל חדש והמכשיר מונח על השולחן וגלוי בפני כל. לכן כללה גוגל בתפריט ההגדרות שלה שלוש אפשרויות פרטיות חדשות: ״הצג הכל״, ״הסתר מידע רגיש״, ו- ״הסתר הכל״. מה שצריך לעשות זה לגשת לתפריט הגדרות – צלילים והתראות – כשהמכשיר נעול, ולהגדיר את האופציה המועדפת עליכם.

נעילה חכמה
 יש המון דרכים שונות לנעול את המכשיר מפני גישה לא רצויה: סיסמה, קוד בן 4 ספרות, תבנית שבה מחברים מספר נקודות ועוד. בהרבה מהמקרים אפשרויות אבטחה האלה מאטות בעיקר אותנו, ולעתים מקשות על גישה מהירה לתכנים ולמידע שאנחנו ממש חייבים לראות, ומהר. גוגל הוסיפה 3 אפשרויות אבטחה חדשות:

  1. מכשירים מהימנים – כאשר נחבר התקן שיוגדר כ ״אמין״ בבלוטות׳ או ב-NFC (שבב שניתן להתאים אליו אביזרים בעזרת קירבה, או לשלם באמצעותו באופן דיגיטלי בעזרת הטלפון), המכשיר שלנו ידע באופן אוטומטי לבטל את מנגנון האבטחה שהוגדר כאשר אותו התקן מחובר בחיבור פעיל למכשיר שלנו.
  2. פנים מוכרים  – שיפור של פונקציית ״נעילת פנים״ שקיימת בגרסאות קודמות, בה המכשיר יחפש את הפנים שלנו בעזרת המצלמה הקדמית ובמידה וזיהה אותם, יבטל את נעילת המכשיר.
  3. סביבות אמינות: אפשר לסמן מקומות גאוגרפיים בעזרת GPS כמו הבית שלנו או המשרד, או לחפש כתובות בצורה ידנית, וכאשר המכשיר יזהה שהוא נמצא במקום כזה, הנעילה תבוטל אוטומטית.

מצבי עדיפות
כל אחד מכיר את ״מצב שקט״ בו המכשיר לא מראה התראות או מפריע עם שיחות, כמו בזמן השינה לדוגמה. מצב עדיפות (הגדרות – צלילים והתראות – הפרעות) יוכל להגדיר שנוכל לקבל התראות מכולם, מכל אנשי הקשר או מאנשי קשר מועדפים בלבד. כל התראה אחרת שאינה ברשימה תסונן ולא תפריע כאשר הפונקציה פעילה. מצב ״נא לא להפריע״: לעומת מצבי עדיפות, כשהמצב הזה פעיל שום התראה לא תוצג על המכשיר – לא שיחות, לא הודעות, ואפילו לא התראות שעון מעורר. אפשר להגדיר את המצב הזה באופן זמני לכמה שעות בלבד, או פעיל תמיד עד שתכבו אותו ידנית. את מצבי העדיפות ומצב ״נא לא להפריע״ אפשר למצוא על ידי לחיצה על אחד מכפתורי הווליום, מתחת למחוון העוצמה.

שימוש בנתונים: אפשרות שימושית בהחלט לאלה מאיתנו שמנויים על חבילת גלישה סלולרית מוגבלת. לחיצה קצרה על סמל ״חיבור נתונים״ בסמלים המופיעים כשמושכים מטה את שורת ההתראות, תציג מידע מהיר לגבי צריכת הנתונים שלכם מתחילת החודש ועד לאותו רגע.

android lollipop screenshot 2
מימין לשמאל: צריכת נתונים, סינון התראות ונעילה חכמה

פנס
קטן, שימושי וקל מאד להורדה מחנות האפליקציות, אבל מהיום הוא מגיע מובנה במערכת ההפעלה החדשה ויהיה חלק מתפריט ההפעלה המהירה כשגוללים מטה את שורת המצב.

שיחזור ממכשיר קודם
עד היום, בכל פעם שהפעלנו מכשיר חדש או הדלקנו מכשיר לאחר איפוס כללי ומחיקת כל התכנים, עברנו דרך מדריך הגדרות בעל כמה עמודים, שבעיקר הציע לנו להתחבר לחשבון הג׳ימייל שלנו, להגדיר רשת אלחוטית, לבחור שפה וכדומה. מהיום באותו תפריט ראשוני תופיע גם האפשרות לשחזר תכנים וגם הגדרות חלקיות מתוך מכשיר קודם. המערכת תאתר בחשבון הגוגל שלנו את המכשירים הקודמים שהיו מחוברים לאותו חשבון ותוריד תכנים אחרונים שהיו שמורים בו, כגון אפליקציות (אפשר לבחור ידנית אילו אפליקציות ישוחזרו ואיזה לא), רקע דף הבית ומסך הנעילה, הגדרות כלליות ובחלק מהמקרים אפילו סידור האייקונים במסך הבית של המכשיר הקודם. כמובן שהמערכת תדע לשחזר רק תכנים שגובו לחשבון הג׳ימייל ולא תכני מדיה שלא סונכרנו לשרות.

ועוד אחד כיפי לסיום: כנסו לתפריט ההגדרות – אודות המכשיר או הטאבלט – וליחצו על ״מספר גרסת האנדרואיד״ חמש פעמים במהירות. על הסוכרייה הגדולה שתופיע לחצו עוד כמה לחיצות קצרות ומהירות, מיד לאחר מכן לחיצה אחת קצת יותר ארוכה, ואז עוד לחיצה קצרה, והפתעה! משחק בשם Flappy Lollipop. נשמע מוכר?

יש לכם טיפים מעניינים נוספים שמצאתם בזמן שימוש במערכת ההפעלה החדשה? אתם מוזמנים לשתף. (מקור)

כתב: אבי בכמן

 • lior

  אחרי שעידכנתי גירסה כל התצוגה התהפכה – מקשים שהיו עד עכשיו בצד ימין עברו לשמאל ולהיפך (גם הקלנדר למשל – יום ראשון בצד שמאל ולא כמו שהיה קודם). האם יש דרך לסדר את זה???

 • יוסי קוקסי

  יש לי נקסוס 5 גירסה 5.1 והמכשיר עדיין עם באגים סוללה לא טובה ונתקע פעם ב אבל כשהיה4.4 היה מטוס ששום טלפון לא היה מתקרב אליו לא מעדכן יותר בחיים סתם חרא

 • אופיר

  איך מגדילים את התמונה ב רשימת קשר. ב note 4 לאחר שידרוג תוכנה ל 5

 • A

  אתמול שדרגתי את הגלסי 4 שלי לאנדרויד 5.01.

  בצד כל הדברים הטובים, יש משהו שמאוד הפריע לי, וזה זמן השעון מעורר במסך נעילה:

  בקיטקט, במסך הנעילה היה לי את הזמן של השעון המעורר. השעון המעורר מסודר לפי ימי השבוע, ולפעמים אני לא בטוח האם ומתי השעון מעורר יצלצל. במסך הנעילה אני רואה מייד מתי יצלצל השעון, ואז אני רגוע ויכול ללכת לישון.

  עכשיו עם הגירסה החדשה זה נעלם לי. זה כל כך חשוב לי, וזה ממש מצער אותי ואני מסתפק האם היה לי כדאי לעבור לגירסה 5.01.

 • noga

  איך אפשר. ב LG G3 שהשעון המעורר יצלצל כשהמכשיר במצב שקט?

  • אאא

   עוברים למצב "עדיפות".
   תמצאי את זה בלחיצה על כפתור הווליום מאחור.

 • Michal Dahan

  איך עושים צילום מסך?

  • איתי מקמל

   בגלקסי לחיצה על כפתור הבית וכפתור הכיבוי יחד
   במכשירים שאין כפתור בית כמו נקסוס, לחיצה על כפתור עוצמת השמע התחתון+כפתור הכיבוי

  • שי אלון

   ב-LG G3: לחיצה על לחצן ההפעלה ועל vol down שמתחתיו ביחד

 • שלומי אסור

  למה הכל הפך מצד ימין לשמאל מה ככה בא הגרסא 5 או שזה איזה באג ?

 • pt020

  5.0 הרס לי את הנקסוס 7 (2012),לפני כמה ימים קיבלתי עדכון ל-5.0.2 שתיקן את רוב הבאגים וניתן שוב להשתמש בו,אבל עדיין לא חלק כמו 4.4.4

 • איתי

  לא מבין למה אין אפשרות מובנית לסגור או למחוק אפליקציות מסוימות שרצות ברקע כל הזמן וגומרות על המכשיר גם מבחינת סוללה וגם מבחינת זיכרון (עם העדכונים השוטפים). כיום יש רק פתרונות זמניים שסוגרים את האפליקציות האלה אבל הם נפתחות מחדש ברקע…..

 • ido

  יש אפשרות להעביר DATA מהכרטיס SD הפנימי לEXT SDCARD בLOLLIPOP(כמו משחקים כבדים אפליקציות וכו')? כי יש לי כרטיס SD חיצוני בעל נפח 32 ג'יגה ורציתי לדעת אם זה עובד.

 • חונטה

  זה נשמע שינויים קוסמטיים ושברובם כבר קיימים במכשירים

 • eliman

  וואלה אין לי כלום חדש בגלקסי 5 חוץ מהmaterial design

 • תולי

  התקנתי לוליפופ על הנקסוס 5 שלי וזה עובד חלק ומצוין! כל הכבוד לגוגל!

 • Yosef Bar-levav

  משום מה, אצלי ההגדרות נראים שונה לגמרי.. לדוגמה במקום צלילים והתראות, רשום לי רק "צליל" מישהו יודע למה זה ככה ואיך ניתן לסדר את זה?

 • kw@

  טיפ:
  למי שיש באגים והתקין יחסית מוקדם מומלץ להתקין שוב ידנית זה פותר חלק מהבעיות (אצלי זה שיפר את הסוללה)

 • user30000z

  ואוו אסף מורז , איפה אתה ? זוכר אותך עוד מימי האייפון אז היית פעיל, איפה אתה היום ? לא רואים אותך…

  • Asaf Moraz

   אני שמח שאתה זוכר, וזה סימן שהייתי עושה עבודה טובה 😉 אני פחות פעיל היום אבל עדיין מגיב פה ושם…

 • Asaf Moraz

  אחלה טיפים אם כי אני מאסתי בגרסה הזו מאחר והיא פשוט מפוצצת בבאגים ובבעיות. אחכה בסבלנות לגרסה 5.1 שבתקווה תציל את המצב.

  • אבי בכמן

   צילומי המסך והטיפים נעשו ברובם דרך המכשיר האישי שלי, הנקסוס 6. אני חייב להודות שבאמת בגרסה 5 חוויתי באגים כאלה ואחרים, אבל אחרי העדכון לגרסה 5.0.1 הכל עובד חלק בינתיים

   • Asaf Moraz

    אולי בנקסוס 6 זה עובד טוב (לא ניסיתי) אבל עם הנקסוס 5 זה בלתי נסבל, לפחות אצלי…