יחד עם השקת מערכת האנדרואיד בגרסה 5.0, גוגל גם הטמיעה את ‘מתג הנעילה’, Killer Switch, המאפשר חסימה של המכשיר מפני איפוס ונעילתו במקרה של גניבה.

לפי הדיווח, המטרה היא למנוע שימוש במכשיר לאחר הגניבה שלו כך שהוא יהפוך ללא שמיש, בדומה למערכת ה-iOS שאינה מאפשרת לבצע שינויים במערכת ללא סיסמת המשתמש. כיום, איפוס מכשיר זמין בקלות דרך ההגדרות הראשיות של מערכת האנדרואיד וניתן לעשות זאת בקלות ללא צורך בסיסמה או זיהוי כלשהו. למעשה, הדבר כה פרוץ שניתן פשוט לקחת מכשיר של כל אחד ולמחוק לו את כל התוכן, זאת במידה והבעלים לא הגן בנעילת המכשיר בסיסמה.

האפשרות החדשה תחסום זאת, אולם לא כברירת מחדל. על מנת להפעיל את הנעילה, על המשתמש לאפשר זאת בהגדרות, וכמובן יהיה נדרש Google ID (חשבון גוגל) וסיסמה של החשבון הפעיל.

כפי שדיווחנו כאן בעבר, בעקבות לחץ ציבורי שהופעל על יצרניות רבות ביניהן הבטיחו אלו כי כבר בעדכון הבא המשמעותי של מערכת ההפעלה שלהן ישלבו את מתג הקילר להשבתת המכשיר מרחוק ולהפוך אותי לבלתי שמיש. אולם לא ברור האם יהיה ניתן לעקוף מגבלה זו על ידי איפוס המכשיר דרך הריקוברי (Recovery) והתקנת רום חדש, וגם אם כן זה ייתן מספיק זמן לבעלים לנסות ולאתר את המכשיר מרחוק ואף למחוק את תוכנו.