עכשיו לאחר ששכחה קצת הסערה שהשאירה ההכרזה של ה-Nexus 5, אפשר להסתכל לעומק על החידוש האמיתי שמגיע עם ההכרזה הזו והיא מערכת ההפעלה אנדרואיד 4.4, הוא בשם הקוד KitKat. בואו נראה אילו בשורות גרסת 4.4 "קיטקט" מביאה איתה.

פרוייקט "Svelte"
ראשית נציין כי גוגל מביאה איתה בגרסה זו חידוש אשר לא היה קיים בגרסאות קודמות והוא התמיכה במכשירים חלשים אשר נאלצו עד היום להישאר מאחור בעדכון הגרסה. גוגל שיפרה כל רכיב מרכזי אפשרי בכדי להוריד את צריכת הזיכרון שלו ולייעל את דרך מערכת העבודה של הזיכרון. זוהי בשורה גדולה לבעלי המכשירים "החלשים" כעת גוגל דאגה כי לא תישארו מאחור אנדרואיד 4.4 "קיטקט" תהיה מסוגלת לרוץ על מרבית המכשירים החלשים בשוק, גם אלו שלא עודכנו לגרסת "ג'לי בין" (אלו בעלי זיכרון עבודה של 512MB), ופועל יוצא מכך, המערכת תוכל להשתלב גם במכשירים שהם אינם טלפונים סלולרים כדוגמת: שעונים ,משקפים ואביזרים לבישים נוספים שלרוב מבוססים על חומרה חלשה.

תהליך אופטימצזיה נוסף נמצא במערכת ניהול החיישנים. גוגל הציגה קונספט חדש בשם "קיבוץ חיישני חומרה" , במקום לאסוף אינפורמציה מכל חיישן בצורה אינדיבידואלית (מה שדורש גם צריכת סוללה גבוהה וגם כח עבוד) המערכת תיגש לכל החישנים במקביל במקבצים קטנים ותשלוף את המידע לו היא זקוקה.

בנוסף הציגה גוגל כלים חדשים למפתחים (API) בכדי שיוכלו ליצור אפליקציות חדשניות בעלות תגובה מהירה וניצולת זיכרון נמוכה במיוחד. גוגל, שרואה מקום לשיפור באפליקציות המערכת השלימה תהליך של עבודה מחדש על הקוד וכעת היא אף מאפשרת להוריד אותם בנפרד. עוד נוספו כלים לניתוח זיכרון בכדי לאפשר למפתחים לנתר את האפליקציות אותם בנו בזמן אמת.

מולטי טסקינג מהיר יותר
גרסת האנדרואיד 4.4 לוקחת את ביצועי המערכת לשיאים חדשים ע"י אופטימיזציה של זיכרון ושיפור מסכי המגע, כך שהיא מגיבה מהר יותר ומדויק יותר מבעבר . בזכות זה מתאפשר לנו האזנה למוזיקה תוך כדי גלישה או משחק במשחק עתיר גרפיקה ללא כל בעיה.

android-4.4-kitkat-official-3

לאלו מביניכם הזוכרים את אנדרואיד בגרסאות 2 ומעלה, עד כניסת גרסה 4.1 חשנו כי המערכת אינה חלקה כפי שהיא צריכה להיות (או כפי שאייפון הרגיש) וגוגל ידעה זאת. החל מגרסה 4.1 הצידה גוגל את פרוייקט חמאה (Butter project) אשר היה אמור לשפר את הגמגומים הגרפים במערכת, אם זה בגלילה או בתנועת המסך. כעת גוגל טוענת כי הביאה את הפרויקט לרמה חדשה וגבוהה הרבה יותר אשר תאפשר חוויה חלקה מאין כמוה. מפתחים יוכלו להשתמש באנימציות מעבר שונות המותאמות טוב יותר למערכת ויוצרות שימוש חלק וזורם יותר.

גרפיקה
גם בתחום הגרפיקה "קיטקט" רושמת שיפורים רבים ביניהם עדכון פרוטוקול הקידוד הגרפי מ OpenGL ES1.0 אל OpenGL ES 2.0 התוצאה שיפור בביצועים, בכיול הצבע ואפקטים מיוחדים מתקדמים.

בשורת העיצוב
אל תצפו לשינוי עיצוב שובר מוסכמות או קיצוני, אך כן נעשו שיפורים גם בתחום הזה. חלק מהשינויים הללו כוללים אפשרות להפוך את וילון ההתראות וסרגל הניווט לשקופים לחלוטין ובאותה צורה יוכלו מפתחים להשתמש בעיצוב השקוף באפליקציות אותם הם מפתחים בכדי לשמור על מראה אחיד לאורך כל המערכת. כמו כן מעתה המערכת תוכל לעבוד במצב של מסך מלא בצורה אוטומטית. ברגע שנפעיל אפליקציה, לדוגמא הדפדפן, נמתין מספר שניות והוא יתפרש על כל המסך. דבר זה יאפשר ניצול טוב יותר של שטח המסך וגם קריאה וצפייה מהנה יותר. על ידי החלקת האצבע מתחתית המסך למעלה, יחזור המסך למצבו הרגיל כולל כל הסרגלים אשר נעלמו לנו.

android-4.4-kitkat-official-2פיצ'רים חדשים
מלבד שיפור בחווית השימוש הכוללת אנדרואיד 4.4, היא מביאה עמה מספר פיצ'רים חדשים ומעניינים. גוגל עודנה ביסודה עסק של חיפוש ומה שמשתמע מכך היא הטמעה עמוקה יותר של יכולות החיפוש של גוגל במערכת. כחלק מהטמעה זו חל שינוי גם במראה וגם בפונקציונליות של מערכת החיפוש. ב"קיטקט" המערכת הקולית קשובה באופן רציף  למשתמש (ממש כמו מכשיר המוטו X של מוטורולה או משקפי גוגל), וכך באמצעות מתן פקודה נוכל לחפש מבלי להיכנס לאפליקציה ספציפית. כל שעלינו לעשות הוא לאמר "אוקי גוגל" (Ok Google) ולאחר מכן את הדבר אותו נרצה לחפש. בשלב הראשוני רק מכשיר הנקסוס 5 יהיה בעל אפשרות האזנה האקטיבית הרציפה.

חייגן חכם יותר
ב"קיטקט" הטלפון ידע להציג את אנשי הקשר על פי האנשים איתם אנו בקשר לעיתים קרובות יותר. בנוסף נוכל לחפש מקומות ועסקים קרובים, אנשי קשר, או אנשים מאפליקציות גוגל השונות (לדוגמא גוגל פלוס) היישר מהחייגן. גם השיחה המזוהה עברה מהפך, כעת אם נקבל שיחה ממספר לא מזוהה, גוגל תנסה לאתר אותו בשרתים שלה מידע ולהצליב אותו עם המספר ואף לתת לנו מיקום שלו על גבי גוגל מפות.

Android 4.4 emojiהדפסה
אנדרואיד 4.4 קיטקט תביא איתה תמיכה ביכולות הדפסה אלחוטיות עבור משתמשי אנדרואיד. למשתמשים תהיה האפשרות להדפיס קבצים, תמונות ומסמכים ישירות מהמכשיר. בנוסף יוכלו לגשת לאפשרויות הדפסה מתקדמות כגון בחירת גודל נייר, צבע/שחור לבן, מספר עותקים ,מאיזה דף להדפיס ועוד. למעשה זהו  מנהל הדפסה שלום כחלק ממערכת האנדרואיד . בנוסף ניתן יהיה לזהות מדפסות הנמצאות באותה רשת איתנו ולהתחבר אליהן ללא צורף באפליקציית ביניים מקשרת.

קיטקט בטלוויזיה
המערכת החדשה תציג יכולות חדשות בתחום חיבור המכשיר להתקנים חיצונים ובמיוחד לטלוויזיה. קיטקט תטמיע בתוכה יכולות של שלט רחוק אינפרא אדום בעבור מכשירים בעלי עינית שכזו (רעיון דומה למה שמיושם ב LG G2 ו-Galaxy S4 לדוגמא). טכנולוגיה חדשה של TDLS תאפשר להזרים מדיה בין מכשירים על גבי WiFi בצורה מהירה יותר ואיכותית יותר בתנאי שהם על אותה הרשת.

שיפורי אודיו ווידיאו

 • שינוי רזולוציה תוך כדי נגינה – אפליקציות יוכלו לשנות רזולוציה תוך כדי נגינה בלי שהמשתמש יחוש בכך.
 • תמיכה בתוכן מקודד – תמיכה בתוכן מוגן זכויות יוצרים DRM .
 • שיפור ביצועי אודיו כללים בערוץ DSP – קידוד בערוצי האודיו עבר ליחידת עיבוד נפרדת אשר תבצע את כל תהליך עיבוד האותות הדיגיטליים בצורה זו השיגה גוגל יעילות בצריכת הסוללה במקרים בהם המסך מוחשך אך מתנגנת מוזיקה.
 • ניטור אודיו – מפתחי אפליקציות יקבלו כלים חדשים אשר יאפשרו להטמיע בתוך האפליקציה יכולות ניתור עבור כל אודיו המתנגן במכשיר באותה עת.
 • אפליקציות מדיה יוכלו להגביר את עוצמת השמע בתוכן המכיל דיבור.
 • תמיכה מלאה ב Mracast על גבי WiFi.
 • ניתן יהיה לעבור למיקום ספציפי  בתוך סרט או שיר מתנגן ממסך הנעילה על ידי לחיצה ארוכה על כפתור הניגון.

Bluetooth
לאחר שיצאה התמיכה Bluetooth 4.0 באנדרואיד 4.3 ג'לי בין, גוגל הייתה נחושה להמשיך ולהתקדם בצד הטכנולוגיה. התקדמות כזו נרשמה בצד יכולת הקיטקט כעת לאפשר למפתחים ליצור חיבור עם יותר מכשירי Bluetooth בצורה פשוטה יותר. כמו כן קיט-קט תציע תמיכה בשני פרופילי Bluetooth מתקדמים : Bluetooth HID over GATT מאפשר חיבור Bluetooth בצריכת אנרגיה נמוכה למכשירים תומכים כגון עכברים, ג'ויסטיקים ומקלדות (יעיל במיוחד לטבלטים). נוספה גם תמיכה ב-Bluetooth MAP המאפשר החלפת הודעות עם מכשירים קרובים וניהול עוצמת השמע של המערכת ממכשירי Bluetooth המחוברים אליה.

לכידת מסך
פיצ'ר אשר הוצג לראשונה ברומים שך Caynogen המאפשר ללכוד את המתרחש על המסך לא רק בתמונה אלא גם בוידיאו עם קול. כעת במכשירים בעלי מערכת ההפעלה קיטקט יוכלו משתמשים לבצע לכידת וידאו של המסך המוצג, דבר שימושי במיוחד עבור סרטוני הדרכות, הכרת אפליקציות ושיווק ישירות מהמכשיר ללא תוכנות צד שלישי או אביזרים נלווים.

לספורטיביים בנינו
גוגל הציגה במכשיר תמיכה בשני חיישני תנועה חדשים מזהה צעדים וסופר צעדים. חיישנים אלו יאפשרו למפתחי אפליקציות (כנראה בתחום הספורט) למדוד מרחקי הליכה ומספר צעדים בזכות חיישנים אלו.

אלו הנקודות העיקריות אותן גוגל הציגה במערכת האנדרואיד החדשה 4.4 קיטקט. ניתן לראות כי גוגל משקיעה מאמצים רבים בפיתוח וקידום המערכת ואנדרואיד בהחלט ראויה למקום בו היא נמצאת כיום כמערכת ההפעלה לסלולריים הנפוצה ביותר.

מה הייתם רוצים לראות בגרסה הבאה של מערכת האנדרואיד?

כתב: יגאל בר

 • ליעד רוזנברג

  יש לי LG G PRO LITE, האם אקבל מתי שהוא עדכון גרסה?

 • anon

  איך מבטלים את הרוגלה הניקראת "מערכת קולית הקשובה באופן רציף למשתמש"?

  קיבלתי עדכון מסוני למכשיר האקספריה Z1 (שעובד מצויין עם 4.3),
  האם כדאי לעדכן?

  האם יש פקודה FU CK GOOGLE ?

 • נקסוס 5

  איך לעזאזל מעיפים את השורת חיפוש של גוגל מהעמוד הראשי בקיטקט?!!

 • נחום

  יש לי מכשיר נקסוס 1 – האם יש לו עדכון ל- קיטקט? ואם כן מהיכן אוכל להוריד את העדכון הזה?

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יש לי נקסוס 4 ועדכנתי לגרסה החדשה.. אני מרוצה ממנה אבל זה מקצר לי את חיי הסוללה

 • חיים

  גוגל עדכן את הנקסוס 7 2013 שלי לפני שבוע און ליין. קיבלתי הודעה לחצתי והוא. הבעיה: אפליקציית "עברית" של הספרים הדיגיטליים לא תואמת 4.4 ואני לא יכול לקרוא ספרים. הם עובדים על שדרוג.

 • nexus 4

  יש לי נקסוס 4 והיום קיבלתי עדכון 🙂

 • דור כהן

  התקנתי את המערכת החדשה.
  אבל וילון ההתראות ולחצני ניווט נשארו עם רקע שחור במקום להיות שקופים. מישהו יכול לעזור? (נקסוס 4)

 • יוסי

  יש לי את הנקסוס 4 ועדיין לא קיבלתי עדכון מישו יודע מתי נקסוס 4 אמור לקבל עדכון?

  • א.א.

   הfactory image כבר עלה לשרתים של גוגל, אני מניח שבשבועיים הקרובים אתה אמור לקבל עדכון OTA, או שאצה יכול להתקין את זה עצמאית.

 • אהרן גולדברג

  הנה מכאן אפשר להוריד אנדרואיד 4.4 קיט קט
  רום מקורי של גוגל לסדרת נקסוס בלבד
  https://developers.google.com/androi…es#occamkrt16o

  • אהרן גולדברג

   הרום הוא רק בצריבה על הנקסוס
   ולא דרך האוויר!!!

   • נחום

    הכתובת אינה שלמה. לא ניתן להיכנס לאתר. האם תוכל לתת כתובת מלאה, והאם אתה יודע אם ניתן להעלות את הקיט קט על נקסוס 1 שמריץ עכשיו אנדרואיד 2.3.6

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    האם יש אפשרות להתקין מערכת הפעלה זו על קורא מסמכים nok

 • kfir

  עדיין לא קבלתי עדכון לנקסוס 4 מתי יהיה ואיפה יהיה אפשר לעדכן?

 • אה

  מה הייתי רוצה לראות בגרסה הבאה (או לפחות בעדכון המשמעותי הבא) ?
  שיפור משמעותי בחיי סוללה.
  והכי חשוב מבחינתי, google now בכל השפות.

 • עמית

  ניטור אודיו יאפשר גם סוף סוף הקלטת שיחות? מה לגבי שיחות וידאו לא דרך האינטרנט עם אפליקציות צד שלישי?

 • בובו

  למאיר כהן.
  טוב שאתה לא מחכה להכרזה בחדשות ערוץ 2.

  לך תוריד רום יא קישקשתא. כמו איזה ילדה מתלונן בתגובות של אתר צדדי.

 • מישהו

  מתי יצא העדכון לגלקסי 4

 • מאיר כהן

  דיבורים כמו חול ואין מה לאכול. במשפט זה בדיוק הייתי מתאר את כל המהומה על לא מאומה סביב כל הגירסאות החדשות שבנתיים רק מופיעות בכתבות שונות ובסרטונים ביו טיוב. הלכה למעשה לא דובים ולא יער. עוד אנו ממתינים בקוצר רוח לאנדרואיד 4.3 פתאום צץ לו איזה kitkat תמהוני ומוזר שאף אחד אינו יודע באמת מתי יגיע לארץ וכיצד יעודכן במכשירים השונים אם בכלל. הרבה כתבות והרבה רעש וצילצולים אבל בתכל'ס עוד לא ראינו לא kit ולא kat. האמת שכבר נואשתי מלהמתין לגירסת אנדרואיד 4.3 לסמסונג גלקסי s4 שלי וסביר להניח שאשאר עם הגירסא הנוכחית 4.2 של המכשיר לפחות עד יציאת הגלקסי s5. אני בודק כל יום יומיים ב samsung kies ומקווה לראות כבר את האנדרואיד 4.3 אבל לא עוד. אין לי צורך בזה. עיצה לממתינים:עידכון הגירסאות הוא לרוב חארטה אחת גדולה. אל תצפו לנסים ונפלאות.

  • א.א.

   אני כבר יומיים עם 4.4 על נקסוס 4. המתן טיפה והורד רום אחר למכשיר שלך, יחסוך לך זמן המתנה ויוסיף לך פיצ'רים. לרומים הרציניים יש גם OTA משלהם.

   • דן

    איך כבר קיבלת עדכון
    גם אני עם נקסוס 4 ועדין לא קיבלתי עדכון

    • א.א.

     לא קיבלתי עדכון, התקנתי עצמאית. אם אתה מעוניין, חפש בXDA

  • צחי

   הבעיה החלה בכך שקנית גלקסי. אם אתה רוצה עדכונים יותר מהירים תעבור לסדרת נקסוס.
   אתה מתלונן כמו ילדה קטנה!!!

   • אלירן

    זה מדהים שאנשים לא מבינים את זה וקונים כמו עדר מכשירים LG G2, סמסונג גלקסי 4 … עד שאתם תקבלו גרסת עדכנית של אנדרואיד לנו (למי שיש נקסוס) יהיה 2 דורות מעליכם…

    מי שרוצה חווית אנדרואיד מקורית והכי טובה שיש – רק נקסוס!

  • נתי

   האמת היא שגם לאחר העדכון, לא תרגיש בשום דבר שיגרום לך לומר: "היה שווה את כל הציפיה".
   אני נהנה מהמכשיר שלי כמו שהוא, כן עדכון-לא עדכון לא מעניין.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  האם ומתי בערך יגיע העדכון למכשיר ה S3 ?

 • מישהו

  היה עידכון לגלקסי wonder ?

 • עמית

  נקסוס 4 כבר קיבל עדכון

  • אנונימי 22

   לי יש נקסוס 4 ולא קיבלתי עדכון…מתי נקבל עדכון בארץ ?

 • שלומי

  נייס, יש ים שינויים. תודה

 • אנונימי 22

  מתי נקסוס 4 יקבלו עדכון גירסה ?

  • אלירן

   בשבועות הקרובים… ככה מבטיחה גוגל… שווה להמתין ולא להתקין רומים שידפקו לך את המכשיר.

   • א.א.

    מוזר שמעולם לא התקלקל מכשיר לי או למי ממכרי כתוצאה מהתקנת רום. בטח ובטח בנקסוס שהוא מכשיר מפתחים. רוצה לחכות? מעולה, אך אל תפחיד אחרים סתם. אני על 4.4 על נקסוס ואפילו לא נדפק לי המכשיר..

 • dgbdhb

  לגלקסי 1 זה יתאים?ואם כן מתי זה יתעדכן בישראל?

  • אנדרואידי למופת

   אפילו לגלקסי אס 2 זה לא יעודכן.
   אולי יהיו רומים בהמשך.

  • Mr Google

   גלקסי S3 בקרוב לא יקבל עידכונים ואתה מדבר על מכשיר משנת 2010 .
   גלקסי S1 לא יקבל אף פעם עידכונים כי הוא מכשיר ישן שסמסונג כבר לא תומכת בו –
   אני לא מבין את האנשים האלו שנשארים עם מכשיר ישן וכל הזמן רוצים שיהיו לו עידכונים .
   פשוט תחליפו -אנחנו כבר עוד מעט בשנת 2014
   ואתם מדברים על גלקסי S1 שמבחינת סמסונג הוא ענתיקה .

   • T.Y

    סליחה מה זאת אומרת פשוט תחליפו? אני לא יודע מה איתך אבל לפי התגובה הזאת אתה נשמע כמו ילד שמנת בן 13 שמחליפים לו פלאפון מתי שהוא רוצה.
    פלאפון זה עניין יקר וזה לא הגיוני מבחינה כלכלית להחליף כל שנייה

   • יהונתן

    T.Y צודק. מדוע אפל יכולה לעדכן את האייפון 4, שיצא לפני הגלאקסי s 2 , לגרסא החדשה ביותר שלה, ואילו סמסונג לא? אני מצפה לקבל מהיצרן עדכוני גרסא, כמובן בטווח הזמן ההגיוני ובתלוי ביכולותיו של המכשיר. מדוע שסמסונג לא תעדכן מכשיר בן שנתיים סה"כ, שעדיין מסוגל להריץ באופן חלק את המערכת? נכון שישנם פתרונות צד ג' לעניין בדמות צריבת רומים, אך זו אחריותה של החברה המייצרת לעדכן מכשיריה, ואני כצרכן לא צריך להיות תלוי בחסדיהם של מפתחי הרומים כדי לעדכן גרסא כשאין סיבה לעשה שאני לא אקבל עדכון.

    • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

     בגלל שלאפל יש מכשיר אחד, מקס' שניים לעדכן, עם רז' שלא משתנה מדגם לדגם.
     שנית, עדכון מע' באפל למכשירים ישנים לא בהכרח אומר שאתה מקבל את כל המע' החדשה, לעיתים זה רק עיצוב או עדכון של מס' אפליקציות מע'.
     כשאתה קונה מכשיר מחב' שמוצאה אינספור דגמים עם המון רז' וקונסטלציות חומרה ועוטפת את המע' בהמון שינויים, אתה אמור לעשות 1+1 ולהבין שלא תראה עדכונים רשמיים מהר, אף חברה לא תאמר לך את זה מפורשות. אם זה לא עזר, יש את נסיון העבר שמראה זאת בבירור.
     יש לך 2 אופציות: המתן לעדכון רשמי עו עבור לפתרון צד ג', שאגב עדיף על הרום ה"רשמי" ומקבל עדכוני OTA מהר יותר.

     • יהונתן

      אני יודע מה הסיבות לכך שסמסונג לא מעדכנת מכשירים, זו הייתה שאלה רטורית. אני מריץ על הגאלקסי S2 שלי CM10.2. הנקודה הייתה שלא מעניין אותי כמה מכשירים יש ליצרן, אני מצפה כשאני קונה מכשיר דגל במחיר גבוה לקבל עדכונים. זו לא אמורה להיות הבעיה שלי שיש לסמסונג הרבה מכשירים ואין לה מספיק משאבים לעדכן את כולם.

      • א.א.

       בעולם מושלם היית צודק. במציאות, אתה לא חי בריק וסמסונג לא קמה אתמול. מי שקונה מכשיר שלה אמור לדעת מה היא מציעה ומה האסטרטגיה העסקית שלה מהבחינה הזו.

  • יניב

   יש לי גלאקסי 1, ועם גרסה 4.4 :):):):)

   עובד טוב ולא נתקע.. נחמד מאוד..

 • מישהו

  אני די בטוח שאנדרואיד 4.3 כבר תומך ב opengl 3

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה עם ה NFC ?

  • יגאל בר

   השינויים העיקרים ב NFC קשורים יותר למפתחים ופחות אליך כמשתמש. בעיקר גוגל שיכללה את נושא השימוש ב NFC ככלי פיננסי ואפשרה למפתחים לקשר תשלומים דרך ה NFC בקלות יותר