יחד עם עדכון האנדרואיד 4.3 גוגל הוסיפה תכונה חדשה המכונה App Ops בתפריט ניהול בתוך הגדרות המכשיר. התכונה החדשה מאפשרת לצפות ולקבוע את ההרשאות של כל אפליקציה שהמשתמש התקין ואף לכבות כל הרשאה בנפרד. ואולם, למרות האפשרות השימושית והחשובה הזו, גוגל לא חשפה זאת למשתמשים ו- App Ops הייתה מוסתרת כברירת מחדל. רק דרך אפליקציה צד שלישי היה ניתן לפתוח אותה.

גוגל החליטה לשנות את דעתה ובעדכון 4.4.2 ששוחר בימים האחרונים, הסירה החברה את התוספת App Ops בטענה כי היא שוחררה “בטעות”  לדבריה, היא עדיין לא מוכנה ללקוחות ושימוש בה מסכן את האפליקציות שבמכשיר ויכולה לגרום לחלקן להפסיק לעבוד.

אבטחה לקויה
גוגל סופגת לא מעט ביקורות על התנהלותה בנוגע לאבטחת מערכת האנדרואיד. App Ops הייתה יכולה לתת מענה לחלק מהטענות ולפתור בעיות שונות כמו אפליקציית הפנס שהסתובבה ב-Google Play ונמצאה כי היא אוספת את נתוני המיקום של המשתמש לשימוש למפרסמים, או בדוגמה אחרת משחק תמים אשר ריגל אחר שיחות משתמשים בוואטסאפ.

גוגל אינה נוקטת באמצעים בסיסיים לאבטחת המכשיר, כמו דרישה לסיסמה כאשר מורידים אפליקציה או שינוי הגדרות המכשיר. גם אפליקציית איתור המכשיר ששוחררה השבוע לאנדרואיד המאפשרת לאתר את מגוון מכשירי המשתמש אינה מוגנת כלל, ומי שהצליח לשים את ידו על מכשירנו עם האפליקציה מותקנת יכול להשתמש בה באין מפריע.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • פיפוש

  היה פה פעם משתמש שלא הבין מדוע צריך Apple ID, אני מקווה שהכתבה הזאת ענתה לו על השאלה. (למרות שגם אני עניתי לו, הוא פשוט התעקש לא להבין)
  אפל מאוד עיקשת ואפילו אולד פשן בנוגע לאבטחה, משהו שזוכה ללא מעט עקיצות מצד המתחרות, אך בעולם של היום, לדעתי זה מבורך.
  אני באמת מקווה שגוגל לפחות תנסה לשפר מעט את הנושא הזה אצלה, למרות שהיא מרוויחה את כספה מפרסומות.

  • דן

   אולי אבל בעזרת אפליקציות צד שלישי אפשר לקבל רמת אבטחה גבוהה מאוד שיהיה לך קשה למצוא במכשירים אחרים.
   בעזרת השראות רוט אפשר לקבל תוכנות שעושות תהליך דומה, יש antivirus מצויינים ששומרים על המכשיר נקי מתוכנות זדוניות כאלה ואחרות,יש אפליקציות כמו cerberus ששומרות על אבטחה גבוהה גם על מכשיר שאבד או נגנב.
   app lock ותוכנות דומות לה שומרות על מידע בתוך אפליקציות.
   זה משדרג משמעותית את האבטחה במכשיר למרות שאני מסכים איתך שהייתי מעדיף שזה יהיה באופן מובנה ומוטמע במערכת.

   • פיפוש

    כמו שאמרת, היית מעדיף שזה יהיה מובנה ומוטבע במערכת.
    זה משהו אחד להוריד ולהתקין ולעשות, וזה משהו אחר כשזה מגיע Out of the Box. אני אישית Out of the box guy.

  • יוסי כהן

   אף אחד לא חשב שדרישת סיסמא זה לא דרוש… אבל דרישת סיסמא להורדת אפליקציה חינמית זה מטומטם ביותר!(לרכישות בגוגל פליי יש אפשרות לסיסמא)

  • א.א.

   זה לא ממש נכון, APP OPS קיימת, פשוט מוסתרת.
   אני עם omnirom על 4.4.2 ונהנה מאוד מהאופ' הזו.

   • דן

    באיזה תוכנה אתה משתמש בשביל לגשת אליו?

    • א.א.

     אני על רום בו זה כבר כלול וגלוי, אם אתה על סטוק אתה יכול דרך XPOSED FRAMEWORK. אגב, אתה יכול להתקין מודולים שיעניקו לך אפשרויות התאמה אישית המשתוות לאלו שיש ברוב הרומים.