גרסת האנדרואיד 4.3 שהוכרזה השבוע אמנם נחשבת עדכון קטן יחסית. שיפור בחיי הסוללה, תמיכה ב-BlueTooth Low-Energy, שיפור בריבוי משתמשים ותמיכה טובה יותר בשפות שמיות הן רק חלק מהשינויים שהוצגו, אבל אם חוקרים קצת מעבר את קוד המקור נמצא מספר פיצ’רים שגוגל כלל לא הכריזה עליהם.

תמיכה ב-4K
על פי הדיווח של Android Police, גרסת האנדרואיד החדשה מסוגלת לתמוך בעד 640 פיקסלים לאינצ’, שזה אומר שטאבלטים ומסכים ברזולוציה גבוהה יוכלו לפעול ברזולוציה מקסימלית של 3840 על 2160 פיקסלים. מדובר בשינוי גדול במיוחד שכן עד כה המערכת תמכה ברזולוציה מקסימלית של 2560 על 1600 בטאבלטים או עד 1920 על 1080 בסמארטפונים, שהם מספקים עד 480 פיקסלים לאינצ’ לכל היותר.

אמנם רוב המשתמשים כבר כמעט ולא יבחינו בשינוי מעבר לצפיפות פיקסלים של 300 פיקסלים לאינצ’, והיום מסכי ה-Full HD מספקים איכות גבוהה למדי, אבל אין זה אומר שלא נראה מסכים עם רזולוציות גבוהות יותר.

ניהול הרשאות אפליקציות
כאשר אנו מתקינים אפליקציה דרך חנות הגוגל פליי, אנו נדרשים לאשר הרשאות מסוימות כדי שתוכל לפעול. חלק מן הרשאות נראות לנו תמיד לא קשורות, כמו מדוע אפליקציית ניווט זקוקה לגשת להודעות שלנו? או מדוע אפליקציית ספרים צריכה גישה לספר טלפונים? אם אתם מהמשתמשים הקפדניים, קרוב לוודאי שלא התקנתם אפליקציות שההרשאות שהן דורשות מוגזמות ולא הגיוניות, מי שכן התקין ולא היה מוצא-חן בעיניו הרשאות האפליקציה, היה נדרש להסירה. אבל מהדיווח נראה כי באנדרואיד 4.3 ישנה אפשרות לבטל חלק מההרשאות של אפליקציה ספציפית.

Android 4.3 app-ops

האפשרות החדשה מכונה App Ops והיא כוללת תפריט ניהול של כלל האפליקציות במכשיר, ההרשאות שהן דורשות ואפשרות לכבות כל הרשאה בנפרד. כך לדוגמה נוכל לבטל את יכולת איתור המיקום של חיפוש גוגל המובנה במכשיר ולא לאפשר לאפליקציית פייסבוק לגשת ולעדכן את אנשי הקשר שלנו או לפרטים אישיים שלא לצורך.

את התפריטים המוחבאים במערכת הצליח כבר מפתח אנדרואיד בשם Appaholics להפוך לאפליקציה של ממש, ואם כבר הספקתם לשדרג לאנדרואיד 4.3 תוכלו להוריד אותה מחנות הגוגל פליי וגם להשתמש בה.

מסיבות השמורות עימה, גוגל לא חשפה את התוספות האחרונות הללו, וייתכן כי הן עדיין לא מוכנות לכן יש לקחת זאת בחשבון.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • איתי

  מישהו יודע משהו על הבעיה שנוצרה בעקבות העדכון ליישומון של "בקרת צריכת חשמל"
  אחרי עדכון הגרסה ל-4.3 היישומון כביכול לא מגיב. כלומר, לחיצה על כפתור האינטרנט האלחוטי מפעילה/מכבה את האינטרנט, אך לחצן החיווי נשאר כפי שהוא – לא ניתן לדעת האם הוא פועל או כבוי.

  • א.א.

   אצלי זה פועל כרגיל

   • איתי

    מותקן לך במקרה על המכשיר Nova Launcher,
    כי אני חושב אולי שזוהי מקור הבעיה.

    • א.א.

     חחח אני מריץ נובה וזה עדיין תקין.. על איזה בילד אתה נמצא? אני על הJSS15J. אתה על סטוק?

     • איתי

      מספר Build: JWR66V
      מה זה אומר?

      • א.א.

       זה הבילד הרשמי שיצא ל4.3, עליו מבוסס הסטוק. שלי הוא בילד נסיוני שדלף כקוד וזמין למפתחים.
       עדיין, גם על הבילד שלך, בעיית הגלילה אמורה להיות רק בסטוק לאנצ'ר, לא בנובה.
       בכ"א, שאלתי מס' חברים בעלי נקסוס והם ציינו שאין להם בעיה עם הווידג'ט לשליטה בקישוריות.

       • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

        כמו שאמרתי, היה מותקן לי במכשיר Nova Launcher – גרסה חינמית.
        הסרתי אותו ע"מ להיות בטוח שזוהי מקור הבעיה, ועכשיו הבעיה באמת הסדרה.
        יישומון "בקרת צריכת החשמל" עובד כראוי.
        יכול להיות שה-Nova Launcher, תואם את הגרסה הקודמת של האנדרואיד (4.2.2) ולא את הגרסה החדשה ויש צורך להמתין לעדכון של היישומון?

 • דורון

  השינויים שנעשו ברזולוציות כנראה גרמו לכך שהטפט לא מוצג כמו קודם אלה בצורה הרבה יותר גדולה שלא נכנסת במסך. מישהו יודע אם אפשר לשנות את זה?

 • y

  אכן הגזימו עם היישור מימין לשמאל לדעתי יתקנו את זה בעדכון הבא.

 • הפועל חולון אהבת חיי

  מה זה??? למה. הכל הפוך?? כפתור חזור וכפתור ישומים התהפכו. ולמעלה כל הסימני רשת וקליטה עכשיו בצד שמאל.. מה זה??? לא נוח!!!!

  • הם הרחיבו את התמיכה מימין-לשמאל בדיוק כמו בחלונות, כאשר הממשק בעברית כפתור ההתחלה עובר לצד ימין והשעון וההתראות לצד שמאל.

 • Oleg

  מעניין, אם אפליקציה צריכה הרשאה מסויימת היא פשוט תפסיק לעבוד כשקוד רץ ואין לא גישה להרשאה אז אפליקציה צריכה לעוף.

  • Roy

   הייתה אפשרות כזאת ב cm7,וזה עבד טוב.
   אפליקציה לא עפה כשהרשאה שהיא צריכה כבויה, כמו ש waze לא נסגר כשה gps כבוי.

   • Oleg

    אפשר להגיד שאפליקציה תהפוך להיות ללא רלוונתי, כמו בדוגמה שלך של WAZE.
    WAZE עולה אבל בלי GPS אפליקציה הזאת חסרת משמעות. וזה עוד במקרה אם פיתחו את האפליקציה בצורה נורמלית. ואם מפתח יעשה יציאה במידה ואחד הרשאות חסומות אפשרי מאד.
    דרך אגף GPS זאת אופציה שבדרך כלל מוכבת ברוב המכשירים (כדי לחסוך בסוללה) ומפתחים יודעים את זה וגם לא בכולם יש GPS.
    MAC ADDRESS יש בכל המכשירים ואם אחרי התקנה אתה תסיר הרשאה כזאת אני לא חושב שמפתח הוסיף טיפול בEXCEPTION אם הקוד ניגש לקרוא MAC ADDRESS ואין לו פתאם הרשאה