השקת מערכת האנדרואיד 4.3 לא מביאה עימה הרבה שינויים ולמעשה, מלבד שיפור בחיי הסוללה, ניהול משתמשים והרשאות בצורה טובה יותר, רוב השינויים אינם משפיעים על המשתמשים. אבל, דווקא שינוי קטן שכמעט ולא תפס כותרות הוא משמעותי במיוחד לנו הישראלים משאר העולם – תמיכה ביישור לימין.

החל מאנדרואיד 4.0 ICS ישנה תמיכה בעברית באופן מובנה במערכת, זאת גילינו לראשונה לאחר שחרור העדכון למכשירי הנקסוס כך שהשפה העברית מוטמעת כברירת מחדל וניתן לשנות את שפת המערכת בקלות. אפשרות זו משנה את כל התפריטים, האייקונים וההגדרות השונות לעברית, וגם כוללת מקלדת עברית מלאה. כך, כל מכשיר אנדרואיד הנרכש בכל מקום היה תומך בעברית, זאת כל עוד ממשק המערכת אינו עבר התאמה כלשהיא ומפתחת המכשיר לא הסירה את שפות ברירת המחדל מהרום.

Android 4.3 hebrew barאמנם העברית כבר בפנים, אך בעלי הניסיון יודעים כי הרום המקורי של גוגל אינו תומך ביישור לימין, כך שכתיבת הודעה מתבצעת משמאל לימין ונוסף לכך המספרים הפוכים. לכך בא לפתור העדכון Jelly Bean שהוסיף גם תמיכה ביישור לימין בחלק מהממשק, אבל השינוי האחרון הוא אולי המשמעותי מכולם. החל מאנדרואיד 4.3, היישור לימין הוא לא רק בתצוגת ההודעות או אנשי הקשר, אלא בכל מקום בממשק.

בצילום מסך ששלח המשתמש maytar97 מהקהילה שלנו שכבר התקין את השדרוג על מכשיר הנקסוס 4 שלו מראה כי השינוי הוא עמוק למדי. ניתן לראות כי כל בר ההתראות השתנה מימין לשמאל, כך גם השעון מוצג משמאל במקום מימין ומיד אחריו מד הסוללה, והקישוריות, ואילו בצד השני מוצגים כל ההתראות. באותו האופן גם התפריט במגירת האפליקציות התהפך וה”יישומים” ו”רכיבי WIDGET” זזו לקצה הימני במסך. אם זה לא מספיק, גם כפתורי המגע שבתחתית המסך התהפכו, הלוגו של גוגל בווידג'ט החיפוש וכפתור החזרה גם התהפך וגם החליף מקום עם כפתור מנהל המשימות.

עד היום, המשתמשים הישראליים "זכו" לחווית השימוש משמאל לימין אולם נראה כי בעדכון האחרון נאלץ להתרגל ליישור מימין לשמאל, כולל בר ההתראות והתפריט הראשי. האם זה נוח יותר או פחות, כנראה הוא רק עניין של הרגל ועוד לא ידוע לנו כיצד הממשקים המותאמים של החברות ייראו לבסוף. מה דעתכם? כנסו לנושא בקהילת האנדרואיד.

עדכון: קיבלנו לידנו את הנקסוס 4 עם העדכון האחרון, ונוסיף לדברים שכבר אמרנו כי גם מסכי הבית מתהפכים וכן הוויג'טים של המערכת, החייגן וכל מסך ההתראות.

עדכון 2: בדיקה יותר מעמיקה מגלה כי עדיין מספר אפליקציות לא הותאמו לגמרי ליישור לימין כמו הגלרייה, אנשי הקשר, לוח השנה וחנות האנדרואיד.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.