מסך הבית

כדי להבין את השינוי הגדול ב-iOS 7 צריך להסתכל אל הימים בהם שוחררה iOS 6. סקוט פורסטל, 'האמא והאבא של iOS', זה שהיה ראש צוות הפיתוח שלה בשש השנים האחרונות, עזב את תפקידו בסוף שנת 2013. הוא היה אחראי לכל מה שראיתם מ-iOS (לטוב ולרע) בתקופה הזו. על פי השמועות, העזיבה התרחשה בגלל שרשרת אירועים: iOS 5 ו-6 שלא חידשו מספיק לפי התקנים של אפל (Apple), התחרות הגוברת מצד אנדרואיד ואפילו סכסוכים פנימיים עם בכירים אחרים באפל שלא אהבו את סגנון התכנות שלו. אבל כל זה היה כלום לעומת השיא: הפשלה של אפליקציית המפות. מי שזוכר, טים קוק היה חתום על מכתב שמצהיר על כך שאפל נכשלה עם המפות שלה בגלל אינספור טעויות. קוק ביקש מפורסטל לחתום ביחד עמו על המכתב, אך זה לא רצה בגלל שלטענתו "הביקורות היו מוגזמות מידי". מבחינת קוק, זה כבר היה השיא, והסוף כבר ידוע.

מהרגע שפורסטל עזב, שני צוותי פיתוח חדשים השתלטו על iOS במטרה להביא את iOS 7 כגרסה הכי חדשנית של iOS, ועל הדרך, לסתום לכל העולם את הפה ולהגיד 'הנה, אנחנו עדיין פה, גם בלעדיו'. בראש הצוות הראשון עמד ג'וני אייב, זה שאחראי על מגוון העיצובים של כל מכשירי אפל מאז 1996, הוא המעצב הראשי שעומד מאחורי iOS 7 ומאחורי המהפך מבחינת העצוב של מערכת ההפעלה; בראש הצוות השני עמד קרייג פדריגי, האחראי על פיתוח Mac OS X בשנים האחרונות. צוות זה היה אחראי לבדוק מבחינה טכנית את כל המאפיינים החדשים ב-iOS 7. את שני האנשים שציינתי אפשר לראות מרצים על iOS 7 בוידאו הפרומו הרשמי. אחרי משחק ארוך עם מערכת ההפעלה, אפשר לומר שהמטרה הושגה.

מראה ראשוני
כשתפתחו את האייפון מנעילה, לא משנה כמה הסתכלם בסרטונים או בתצלומי מסך, שום דבר לא יכין אתכם לבום שתקבלו: הכל השתנה. כעת iOS 7 מגיעה עם עיצוב שטוח, נקי, פחות מעמיס על העין, ופשוט מאוד. אך כמה שזה פשוט ככה זה יפה: כשתתחילו להיכנס לאפליקציות ולהבין את קוד העיצוב החדש, תגלו שהגופן הרגיל של אפל הוחלף באחד דק ויפה יותר. הרקע של האפליקציות הוא לבן, ובדרך כלל צבע הגופן הנבחר הוא כחול או ירוק. אך בשונה מאשר ב-Windows Phone 8, שם העיצוב הפשוט  משעמם בסופו של דבר, כאן זה בדיוק ההפך: המערכת מקבלת את הצבע הנוסף שלה מהיבטים נוספים במערכת, כגון תמונות של אלבומים במוזיקה, צלמיות האפליקציות ב-App Store, וכדומה. מכיוון שכך, היא הכי רחוקה מלהיות משעממת בסופו של יום. מגוון רחב של אפקטים חדשים מכסים את המערכת בכל השימושים השונים שהיו עד היום. הצלמיות הן נושא לוויכוח, אך כבר נאמר שהם יוכלו להשתנות עד לצאתה הרשמית של הגרסה. חשוב לציין: הממשק התפעולי של האייפון לא השתנה, מה שאומר שזה כמו לקבל מוצר חדש לגמרי שאתה כבר יודע איך להשתמש בו.
שווה אזכור: אפקטי הרקע החדשים במסכי הבית. כשתתחילו לסובב את האייפון, האייקונים יסתובבו ביחד אתכם. אם תשימו רקע פנורמי, ברגע שתתחילו להזיז את האייפון ימינה/שמאלה אתם תראו את הרקע זז לנקודה שבה הזזתם אותו. מגניב.

Control Center
הגיע הזמן. מה שמשתמשי האנדרואיד מכירים עוד מה-TouchWiz של סמסונג (Samsung) ומה-Home של LG מגיע גם כעת ל-iOS. לא נפרט את מה שאתם כבר יודעים, רק נאמר שזה שימושי מאוד, אך לא היה מזיק אם אפל הייתה מוסיפה עוד שורה של קיצורי דרך כמו לכבות/להדליק 3G/LTE, להדליק/לכבות את ה-Wi-Fi Hotspot ועוד. גם השורה האחרונה של קיצורי הדרך הייתה יכולה להיות בקלות קיצורים ל-4 אפליקציות שונות במערכת. נקווה שבעתיד זה יתאפשר.

ריבוי משימות
התצוגה החיה החדשה מזכירה לנו את הטוויק הפופולרי לאחרונה מהסידיה, ה-Auxo. כמו כן, שמנו לב שאפשר לסגור עד 3 אפליקציות במכה אחת עם 3 אצבעות. אפל גם ציינה ב-WWDC שריבוי המשימות הוא מלא ושאפליקציות יכולות להתעדכן לבד ברקע. האייפון עצמו מעדכן את האפליקציות באופן אוטומטי על פי תדירות השימוש בהן. מעניין לראות כיצד המפתחים ינצלו את חופש הפעולה החדש.

Control Center
Control Center

 

מרכז ההתראות
מרכז ההתראות מכיל כעת את התוווית 'היום', שבדומה ל-Google Now, מטרתה להביא לכם מידע לפני שתצטרכו אותו. הוא יראה לכם את אירועי היום בלוח שנה, מזג אוויר, מניות, האם יש עומס בדרך חזרה הביתה, ופה זה נגמר פחות או יותר. הבעיה היא שמלבד זאת, מרכז ההתראות נותר בסיסי כפי שהיה. היינו מצפים מאפל להחדיר בו יותר שינויים, בדומה למה שגוגל כבר עשתה אצלה, כדי להפוך אותו לקצת יותר שימושי ממה שהוא עכשיו.

ספארי
הספארי החדש מכיל בראש ובראשונה את שדה החיפוש החכם, שכעת מכיל גם אפשרות לכתוב כתובות וגם לחפש אתרים באינטרנט, כשתוצאות החיפוש מוצגות לפי אלו הפופולריים ביותר, לאחר מכן אלה של גוגל ואז לפי ההיסטוריה שלכם. גם ממשק הלשוניות החדש נוח מאוד וקל מאוד לנווט בין חלונות פתוחים. לגבי טעינת האתרים, אין שיפור בבטא 1 ב-Javascript הקיים. אנחנו מעריכים שזה ישופר במהלך הבטות הבאות.

מצלמה
מלבד מה שאפל מכנה '4 מצלמות במצלמה אחת', החידוש האמיתי ששמנו לב הוא בוידיאו: כעת ניתן לבצע זום דיגיטלי (הפעם האחרונה שראינו את זה הייתה ב-N8) בעת צילום וידאו. מלבד זאת, לא הרבה השתנה, אך כן אהבו את ממשק הצילום החדש והמסננים (שאגב, בשונה מאשר באינסטגרם, הם הפיכים) החדשים שהתווספו. כמו כן, ישנה תמיכה בצילום וידאו ב-60FPS לאפליקציות צילום.

סירי
סירי ככל הנראה עברה את השינוי הגדול ביותר בהשוואה לעדכון כולו. מלבד האפשרות לבחור בין שני קולות, של גבר או אשה, המוח שמאחורי סירי השתנה ב-180 מעלות. חיפוש גוגל אאוט, חיפוש בינג אין. והכי חשוב: ישנה כעת אינטרגציה עם ויקיפדיה. איך זה בא לידי ביטוי? הצלחנו למצוא מידע על אנשים, מקומות ועוד מספר דברים מויקיפדיה בקלות, סירי כעת עושה ישר חיפוש בויקיפדיה ובבינג על דברים שהיא לא יודעת. כמו כן, נוספו לה פקודות חדשות, שהבולטות ביניהן היא הדלקת קישוריות (אפילו כאלה שאין ב-Control Center, כמו כיבוי 3G). בשורה התחתונה, סירי חכמה כעת יותר מבעבר, וזה בא לידי ביטוי בשימוש בה והתשובה שהיא מספקת גם כשאין לה אחת כזאת.

iTunes Radio
המאפיין המשמעותי והכי אהוב שיהיה בגרסה הזו זה ללא ספק הרדיו של אפל. אין אחד שלא מכיר את הרדיו האינטרנטי פנדורה, וכעת אפל השיקה אחד כזה משלה: ה-iTunes Radio שמתבסס על המאגר העצום של השירים מה-iTunes (לעומת מיליון שירים בלבד בפנדורה). הוא משתמש בטכנולוגית ה-Genuis

תחנות רדיו
תחנות רדיו

שכבר הוכיחה את עצמה עם האפליקציות, בשילוב למה שנשמע כבר מספרית המוזיקה הרגילה והשירים שקניתם מה-iTunes כדי לספק לכם את תחנות הרדיו על פי הטעם האישי שלכם. כמובן שתוכלו ליצור אחת כזו ע"פ האמנים שאתם אוהבים, לסמן שירים שאהבתם כדי ששירים דומים יחזרו יותר, וגם אופציה לבחור את סוג המוזיקה שתושמע בתחנה: להיטים, ערבוב או גילוי. מה שיותר אהבנו זה שפרסומת של 15 שניות מגיעה רק לאחר 7-10 שירים, בהשוואה לפנדורה ששם בכל הזדמנות דוחפים לכם פרסומת. בשורה התחתונה, ככל שתשתמשו יותר ברדיו, ככה גם המוזיקה תהיה ספציפית יותר למה שאתם אוהבים ותוכלו לגלות אמנים חדשים ביחד עם המוזיקה שאתם כבר אוהבים; אנחנו התמכרנו.

דברים ששווים אזכור
ביטול שיחות/הודעות מאיש קשר: פשוטו כמשמעותו. ניתן לעשות זאת דרך כרטיס איש הקשר של מישהו מסוים.
סנכרון חברתי עם flickr ו-vimeo: פליקר זהו שירות התמונות שכולם מכירים, ו-vimeo זה אתר סרטונים כמו יוטיוב.
FaceTime Audio: אם השרתים של סקייפ או וויבר עמוסים לכם מידי, כעת אפשר לערוך שיחות קוליות גם דרך FaceTime.
מעקב אחרי צריכת המידע הסלולרי של כל אפליקציה: נגיש דרך הגדרות -> סלולר עם אפשרות לביטול צריכת דאטה של אפליקציה.
אפליקציית מזג האוויר: עם עיצוב חדש לגמרי, אפליקציית מזג האוויר מראה לכם אפקטים של מצבי מזג אוויר שונים, בהתאם למצב במקום שבחרתם. מזכיר מאוד את HTC Sense.
גישה למיקרופון: כחלק משיפור הפרטיות, אפליקציות שירצו גישה למיקרופון שלכם יצטרכו לבקש ממכם רשות.
iCloud Keychain: אם תגדירו את זה, ה-iCloud כעת ישמור את כל הססמאות וכרטיסי האשראי שהגדרתם (בספארי וכ'ו). הוא גם ישלים את הכניסה לאתר בפעם הבא שתרצו להתחבר אליו. למקרה שאתם דואגים לפרטיותכם, אפל לא תוכל לראות את המידע שנשמר, והוא מאובטח באבטחה הכי גבוהה שיש כיום להציע.
אפליקצייתהמפות: כעת ישנו מצב לילה בניווט, ואם תעשו ZOOM OUT לעבר כל כדור הארץ תוכלו לראות באיזור החשוך את המקומות המוארים. מגניב!
תמיכה משופרת למשחקים: אפשרות לשחק בבקר משחקים יעודי, תמיכה משופרת באתגרים, מנוע דו מימדי מובנה הקרוי Sprite Kit, שיפור במשחקים מרובי משתתפים ב-Game Center.
תמיכה משופרת בבלוטות': מיועד בעיקר לאביזרים נלווים המשתמשים בבלוטות', כשהתמיכה בטכנולוגיה החדישה תאפשר שליטה יותר במכשיר דרך הבלוטות', דרך התראות, הגדרות מיקום, מקלדות וסטריאו סאונד.
חזרה אחורה בתפריטים: ברגע שתכנסו למגוון אפליקציות של אפל, החלקת האצבע ימינה תחזיר אתכם לתפריט הקודם שהייתם בו.

לסיכום: iOS 7 היא מערכת ההפעלה שכולנו חיכינו לה כבר יותר משנתיים. עם חילופי התפקיד שהתרחשו בחברה באפל, אין ספק שכולנו ידענו שהשנה זה יקרה, ואם כל השינויים הנ"ל נעשו רק ב-7 חודשים תמימים, מעניין אותנו לראות מה יקרה ב-iOS 8. מבלי לשנות את הממשק התפעולי הרגיל יותר מידי, באפל הצליחו לשנות את כל העיצוב של iOS 7 לעיצוב פשוט, נקי ויפה שקשה מאוד לא להתפעל ולהתאהב בו לאחר שימוש קצר. חלק מהעיצוב, כולל הצלמיות, עוד צפוי להשתנות ב-4-5 חודשים הקרובים, וככל שהבטא תתקדם יותר ככה אנחנו נראה מוצר אפוי ובשל יותר לצאת אל קהל המשתמשים הרחב.
בסה"כ, iOS 7 מציגה יותר חידושים מ iOS 5 ו-6 ביחד. ההתקדמות שנעשתה בגרסה הזו לעומת קודמותיה היא עצומה, וכמות השינויים היא מאוד גדולה, ויש הרבה מעבר למה שהספקנו לציין למעלה וגם בפוסט ההכרזה (למפתחים יש מעל 1500 API חדשים לפיתוח אפליקציות, זה כבר אומר הרבה). אנחנו בטוחים שעוד דברים חדשים יגיעו ככל שהבטא תתקדם יותר, כמו בשנים קודמות. הטיפול בחסרונות של iOS נעשו בצורה פנטסטית וכעת אנחנו לא מרגישים שחסר לנו משהו שהיינו ממש רוצים לפני, והמאפיינים החדשים עושים את השימוש במערכת קלה יותר מבעבר; בדיוק כמו ש-iOS הייתה תמיד.

 • עידן

  איך משנים את הצבע והשקיפות של ה control center לא משנה איזה תמונת רקע אני שם הוא נשאר אפור מגעיל כולל המקלדת

 • אודליה

  אין יותר מקום ב-icloud, בהגדרות איני מצליחה להיכנס ל-"נהל שטח אחסון", מה עושים?

 • דו

  כיצד סוגרים ב7 חלונות פעילים

 • סינקי

  הי, הורדתי את הגירסה החדשה ועכשיו אני לא מוצאת אופציית עריכה בהודעות טקסט.
  האמנם בוטלה האופציה?
  (קודם אפשר היה להעביר הודעה מסוימת או למחוק אותה).

  • בולי

   יש מצד ימין למעלה

 • בתאל

  איך משנים תמונת רקע בios7 זה נותן לי לשנות רק תמונת נעילה

 • dor

  יצא כבר Ios 7 beta 3 היום יצא לכולם וזה ממש מגניב שידרגו שם דברים חדשים זה מגניב מאוד

 • nk

  וואלה כל הכבוד להם למרות שסמסונג יותר טובה אבל שיפור מעולה

 • Ornit

  אני מזה מחכה שזה יצא כבר מתי !!
  מתי זה יוצא ???
  זה ניראה ממש נוח ויפה !!

 • nby

  יכול להיות שיהיה ווידגיטים זה עדיין גרס בטא הם יכולים לשנות הכול ולהפתיע במלא דברים חדשים בהשקה של הגרסא לקהל הרחב

 • isay

  הגירסה הכי טובה שיש אפל מצליחה כול פעם

 • שאלה לאור אהרון

  אור אהרון? איך התקנת את גירסת הבטא של iOS7?

  • אור אהרון

   facebook.com/iOSReg
   אתה גם יכול…

 • דור

  אני לא מבין את זה…..!!!!
  אפל העתיקה מגוגל ויצרני אנדרואיד השונים ומהוינדואוס פון ובחוצפה כזאת – קוראים למערכת מקורית!!!!!!
  וכלם מתלהבים מזה אין שינויים משמעותיים כל כך חוץ מהעיצוב

  • סטיב גובס

   אני רק רוצה להזכיר לך שאנדרואיד העתיקה מאפל בפעם הראשונה כך שאין פה שום טענות נגד אפל
   וחוץ מזה לא יכול להיות שהם העתיקו מהווינדוס פון כי הם התחילו לעבוד על הios 7 כבר לפני איזה שנה.

 • אלמוג

  ממשק נוח, קל לתפעול, יפה, מושקע, מעוצב בצורה מדהימה, אני לעומת הרבה אנשים אהבתי את העיצוב של האפליקציות, הריבוי משימות, מולטיטאסקינג, מסך נעילה מדהים, קיצורים, סירי- כמה שיפורים נוספו לה!
  פשוט אין מילים כמה חידושים הגרסא הזו הביאה עימה. וזו רק בטא 1 שתבינו!
  אין על אפל, תמיד אקנה מוצרים של אפל, לדעתי לסמסונג לא אתקרב.
  מי שרוצה גרסאת בטא להורדת חינם ומדריך חפשו אותנו בפייסבוק "applenewsil"

 • שמעון

  אני מדמיין או שרק לי נראה הממשק החדש דהוי?!.

 • פיפוש

  המערכת הפעלה עצמה נראית מדהים. העיצוב נקי מאוד ואלגנטי, עם זאת אני לא התחברתי כלכך לאייקונים. מי יודע, אולי עוד אלמד לאהוב אותם.
  שכחתם להוסיף את ניהול הסוללה החדש שהוסיפו במערכת ההפעלה, והמולטיטסקינג שיודע לנהל בצורה הרבה יותר חכמה וחסכונית את צריכת הסוללה של המכשיר.
  אני מאמין שזה רק ילך וישתפר, ונראה כבר עוד שינויים בבטות הבאות.

  לגבי כל המלעיזים שמגיבים באופן קבוע בכתבות שקשורות באפל, זה מתחיל להיות ממש פתטי, תלמדו לפרגן קצת.

 • עידן

  המערכת ממש טובה לפי דעתי, והם ממש השקיעו. במיוחד אהבתי שאם מזיזים את האייפון, האייקונים זזים גם.
  חוץ מזה, בהתחלה רשום שסקוט פורטל עזב בסוף 2013 אבל הוא עזב בסוף 2012

  • קוקו

   אז האיקונים זזים…. זה הופך אותה ללמש טובה?!?!?
   אחרי שעה זה כבר משעמם!!!!!!!!!!!!!!!

 • גיל

  אחרי שאפל מעצבים דבר והיפוכו אי אפשר לבוא ולהגיד ששני העיצובים מושלמים!
  וכן, זה נראה כאילו מישהו העתיק את העיצוב של any.do.

 • סמסונג מס' 1

  חיקוי אחד על אחד של מערכת אנדרואיד ועוד אפל תבע את סמסונג על העתקה עכשיו הגיע הזמן שגוגל תתבע את אפל על העתקה של המערכת שלהם אפל אתם חרא של אנשים

 • Bike

  אחרי שימוש של כמעט שבוע מערכת הפעלה כיפית ויפה וכל מי שיש לו סלולרי התלהב לשחק באייפון שלי

 • גיא

  עדכון מדהים

 • Viki

  מפחיד כמה שזה מכוער, אפל אתם לא נכנסים אליי הביתה יותר ואני לא מעדכן את האייפד, תודה!

 • גיל

  בתור מישהו עם HTC Sense, השעון החדש והמזג אוויר נראים פשוט אותו דבר כמו אצלי.. קצת לא נעים ההעתקה הברורה הזאת, אבל המערכת עצמה נראית טובה. בכל מקרה אני לא עומד לקנות מוצרים של אפל..

 • חיפאח

  אין על אנדרואיד אין על htc

 • גוסטריידר

  אפל כישלון מנסה להדביק את הפער מאנדרואיד…

 • coolM

  קודם כל…………… ווידג'טים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • mr google

   אין ווידג'טים ולא יהיה ווידג'טים ,
   מי שרוצה ווידג'טים שיעבור לאנדרואיד .