הגודל לא תמיד קובע: יצרניות הסלולר אוהבות להתגאות במספר הליבות המככבות במכשירי הדגל המיוצרים על ידיהן, אך המצב בפועל מראה כי ברוב המקרים, מדובר בדרישה צרכנית למספרים גדולים, אשר לא בהכרח מספקים ביצועים טובים יותר בהשוואה למעבדים מתחרים בעלי מספר ליבות נמוך.

מה זה ARM וכיצד קשור למעבדים השונים?

הכל מתחיל בחברה בריטית בשם ARM, אשר פיתחה יחידת עיבוד מרכזית (CPU) המעוצבת בצורה שצורכת פחות אנרגיה ודומה בביצועיה לאלו של CPU במחשב שולחני רגיל, אם כי יש הבדל מהותי בין מעבדים במחשב שולחני לבין מעבדים הנמצאים בסמארטפונים, זאת בשל העובדה שישנו מרחב עבודה גדול במחשבים שולחניים, בו היצרניות יכולות להתקין רכיבים כמו GPU, זיכרון ויציאות שונות כמו USB על לוח האם של המחשב השולחני, אשר ביחד מבצעים משימות ייעודיות. מאחר שבטלפונים סלולריים אין הרבה שטח עבודה זמין, עיצוב המעבד משלב את כל הפיצ’רים והתכונות הללו בלוח קטן אחד, הנקרא בשפה המקצועית System On a Chip או SoC.

חברות כמו אפל, קוואלקום, סמסונג, סוני, HTC ודומיהן עושות שימוש בטכנולוגיה שפיתחה ARM לעיצוב SoC המותאם אישית לצרכי כל אחת מהחברות, מוסיפות את הטאץ’ האישי שלהן וקוראות לו בשמות שונים: לקוואלקום יש את Snapdragon, לסמסונג יש את Exynos ול-NVidia יש את Tegra, אך למעשה כל המעבדים הללו על שלל שמותיהם מבוססים על אותה יחידת עיבוד מרכזית שפותחה על ידי ARM.

ההבדל האמיתי בין ליבה אחת לכפולה

כאשר אנו מדברים על מעבד בהקשר של מספר הליבות הפועלות בו, אנו למעשה מתייחסים אל מספר הליבות של ה-CPU. לצורך הפשטת ההסבר ניקח דוגמא של שתי קבוצות של אנשים. משימה מסויימת המוטלת על אדם אחד המסוגל לבצע אותה ב-5 דקות לעומת אותה העבודה המוטלת על שני אנשים המסוגלים לבצע אותה בזמן של 5 דקות יחדיו. החיבור לא מבטיח לשני האנשים הספק עבודה כפול מהאדם הבודד, כי העבודה תלויה במידה רבה בסוג העבודה עצמה, תאימות העבודה לשני אנשים או לאיש אחד, האינטגרציה בין שני האנשים לבין עצמם ולגורמים סביבתיים נוספים.

ARM-Announces-the-Quad-Core-Cortex-A15-Design-2בכל זאת, סביר להניח שהספק העבודה יגדל במידה מסויימת כאשר הוא יבוצע על ידי שני אנשים, כי משמעות הדבר במקרה הזה היא שהעייפות תהווה פקטור משמעותי לאורך זמן. כאן מתבטא היתרון של ריבוי ידיים בקבוצת עבודה מאשר אותה המשימה המוטלת על אדם אחד – ניתן להשוות זאת להתחממות המעבד המשפיעה על אורך החיים שלו.

אם נחליט ללכת אל הצד הטכני של העניין, נניח שקיימת משימה כלשהי אשר צריכה לרוץ דרך כל אחד מהמעבדים בנפרד. ההנחה הרווחת והשגויה היא כי המעבד בעל שתי הליבות יספק ביצועים כפולים בהשוואה למעבד בעל ליבה יחידה, כי משמעות המושג ליבה כפולה בעיני רוב המשתמשים פירושו בביצועים כפולים. מעבד כפול ליבה מגביר אמנם משמעותית את הביצועים, אך לא פי 2.

למעבדים מרובי ליבות יש יתרון מסויים על מעבדים בעלי ליבה אחת, מפני שמשאבי המערכת משותפים ומקלים על חלוקת ביצוע המשימות בין הליבות, הם מאפשרים ביצוע מקבילי של משימות. כתוצאה מכך, רמת הספק הביצועים במערכת גדלה בהשוואה למערכת בעלת מעבד עם ליבה אחת. עם זאת, הביצועים לא נמצאים ביחס ישר להגדלת מספר הליבות.

ישנה תשואה פוחתת של הספק ביצוע כולל המתווסף למערכת עם הוספת ליבות למעבד. הסיבה לכך היא התקורה הדרושה בכדי להפיץ את ההוראות בין הליבות השונות ועיכובים נוספים הקשורים לשיתוף משאבי המערכת (כמו זיכרון, I/O, Bus וכו’). בנוסף לזאת, כאשר חישוב המתבצע במעבד אחד תלוי בתוצאה המתקבלת מחישוב המבוצע במעבד השני, הניצול של יכולות עיבוד מקבילות אינו ממונף באופן מלא. בכל זאת, ריבוי ליבות כן מהווה יתרון ביכולת העיבוד ובביצועים בהשוואה אל מעבד בעל ליבה אחת.

נשמע יותר טוב, קל לתפיסה והשוואה

מעבדים מרובעי ליבות עשו את דרכם לאחרונה לתוך כמה מכשירים פופולאריים בשוק, כגון טאבלט הנקסוס 7, סמארטפון הגלקסי S3 של סמסונג וטאבלט ה-Surface של מיקרוסופט. התהייה העולה מהחדירה המהירה של מעבדים מרובעי ליבה יחסית למעבדים בעלי ליבה כפולה לשוק, היא האם מדובר בצורך של ממש, או שמא טריק שיווקי להגברת המכירות.

על תהייה זו טוענת יצרנית הצ’יפים קוואלקום, כי השימוש במעבדים מרובעי ליבה הוא כרגע לא נחוץ ברוב המקרים, וכי מעבדים בעלי ליבה כפולה מספיקים על מנת להעניק מספיק כוח וביצועים לרוב המכשירים הניידים בשוק. החברה, אשר שבב ה-Snapdragon S4 Pro מרובע הליבות מגיע במכשירי הדגל של LG, ה-Optimus G והנקסוס 4 של גוגל, הגיעה באיחור קל אל סצנת המעבדים מרובעי הליבה. מתחרותיה העיקריות, NVidia המייצרת את מעבד ה-Tegra וסמסונג המשווקת את מעבד ה-Exynos במכשיריה הגיעו איתם לשוק הרבה לפני קוואלקום, כאשר היא מצידה הייתה עסוקה במיתוג מעבד ה-Snapdragon S4 מתוצרתה, בעל ליבה כפולה בלבד.

Samsung-Exynos-5-Dualאייל בר דוד, מנכ"ל קוואלקום ישראל, העלה בריאיון גם הוא טענה דומה: "אחד מהשיקולים המשמעותיים ביותר שהובילו להוצאת מעבד Quad Core הוא דרישה של הלקוחות, חד משמעית. האם מהבחינה ההנדסית בהינתן האופטימיזציות שעשינו ב-ARM, היה צריך Quad Core? אומרים אצלנו שלא, שמעבד Dual Core עושה את העבודה מספיק טוב. אך בעתיד, העולם כולו ילך אל Quad Core, השאלה היא מתי. מעבדי Dual Core שלנו עובדים הרבה יותר טוב מ-Quad Core של מתחרים אחרים בתחומים מסויימים של Benchmark, השאלה היא מה בדיוק אתה רוצה להשיג עם ה-Quad Core  שלך. אם אתה מחפש אפליקציות סבירות בטלפון שמעבירות מידע, או שברצונכם לענות לשיחה נכנסת ולצלם באותו הזמן, תוך שיש לך איזה כונן USB שאתה רוצה להעביר אליו מידע, הרבה מאוד מעבדי Quad Core של המתחרים לא יעשו זאת יותר טוב מה-Dual Core שלנו. מכיוון שביצענו בו אופטימזציות מתאימות לצרכים של הטלפונים הסלולריים כיום".

גם Sy Choudry, מנהל מוצר בקוואלקום העולמית, אומר כי ההגעה המאוחרת שלהם לשוק הייתה החלטה עסקית מכוונת מראש: “היינו יכולים להשיק גירסא מרובעת ליבות של מעבד ה-Snapdragon S4 עוד לפני הגירסא כפולת הליבה של המעבד, אך המציאות המבוססת על עומסי העבודה של 95 אחוזים מהמשתמשים ואפילו להרבה משתמשים כבדים, הליבה הכפולה טובה מספיק, ואפילו יותר מכך. אם היינו יכולים לאפיין את רוב האנשים המשתמשים בסמארטפונים, היינו מקבלים כי הניצול במרבית המקרים הוא עד שתי ליבות ולא יותר.”

את טענה זו ניתן לאשש על ידי העובדה כי מכשיר האייפון 5 אשר רץ על מעבד כפול ליבה נמכר בהמוניו ואין שום טענה באוויר המכוונת למספר הליבות במכשיר. אפל הוכיחה כי עם תכנות נכון של מערכת הפעלה, שימוש בשני מעבדים הוא יותר ממספיק בכדי ליצור חוויית משתמש טובה מספיק גם למשתמשים התובעניים ביותר. בעתיד, יכול להיות שהמצב ישתנה וניצול המעבדים במרבית המקרים יגדל ל-4, אך נכון להיום, זה בעיקר מספר שנוח יותר לשווק עימו מכשירים חדשים.

פורסם לראשונה באתר ניוזגיק

שתף:
-פרסומת-
 • איתן

  מישהו כאן מהמקצוענים יכול לסדר לי בסדר עולה (מהמעבד הרע ביותר למעבד הטוב ביותר) את סוגי המעבדים הקיימים כיום בטבלטים? ומה עדיף…. לטבלט שהשימוש בו אמור לענות לדרישות ארכיטקטורה.

 • איתן

  מישהו כאן מהמקצוענים יוכל לתת לי בסדר עולה את סוגי המעבדים (מהטוב ביותר לרע ביותר) הקיימים כיום בשוק ומה עדיף?

 • דני

  מאז שעברתי לאנדרואיד למדתי המון
  כשיהיה לי אייפון שנאתי את המערכת הזאת(אנדרואיד), ותמיד הייתה לי הערצה עיוורת לאפל
  מי שלא נכנס לתחום של הרומים,פתרון בעיות,לינוקס. וכל מה שיש מתחת למכסה מנוע באנדרואיד. הוא לא יוכל להבין את זה

  בנתיים כל פיצר קטנטן או טוויק שהיה קיים שנים בסידיה ואפל הוסיפו למערכת הפעלה- זוכה לכתבה והרבה באזז (הדלפה:בעדכון הבא קיצור להפעלת בלוטוס מחלון התראות)

  ואם כבר מדברים על התאמה למשתמש הפשוט- אמא שלי עברה ממכשיר אנדרואיד( שהייתי אחראי לקסטומיזציה שלו והתאמתי אותו בדיוק כמו שנוח לה) למכשיר אייפון 4S והיא עד היום לא מסתדרת איתו מההרגל שניתן להגיע ממסך הבית\חלון התראות לכל פונקציה במכשיר בקליק

  • בולי

   רק שתדע..
   זה שעקבת אחרי מדריך ועשית רוט זה לא אומר שאתה יודע לינוקס. רוב האנשים עם אנדרואיד די מחזיקים מעצמם בקטע הזה אבל אין להם מושג מה הם עשו בכלל.

 • רם

  קצת סדר/תיקונים:
  מערכת הפעלה של iOS משתמשת בקוד שנכתב ספציפית למעבד, ולכן הוא יותר יעיל מאשר באנדרוייד שבו נכתב הכל ב java וחלק מהקומפילציה קורית בזמן ההרצה.

  מעבר לכך, הרבה ליבות זה תמיד טוב, אבל רוב התוכנות לא באמת יודעות לנצל את זה. זה לא בגלל שהמעבד לא טוב, אלא בגלל שלפעמים קשה לחלק את העבודה למעבדים בלי שתהיה התנגשות (אחד ימצא עצמו מחכה לתוצאות חישוב של השני).

  המעבדים של אינטל תומכים בשפה יותר עשירה של פקודות ולכן יותר מתאימים למערכת אנדרוייד. לאורך זמן יש סיכוי משמעותי שהם יצברו נתח שוק גדול בעולם הסלולר. את אינטל, אגב, זה לא מאד מנחם – אין בשוק הסלולר את מתח הרווחים שהם רגילים אליו.

 • ניר

  חפרתם פה שעה על כמה טובה מערכת ההפעלה של אפל אבל אתם שוכחים לדבר על דבר אחד מרכזי:
  הסיבה היחידה שאין לאגים ושהמערכת רצה חלק זה כי אפל בונה את מערכת ההפעלה שלה בהתאם לחומרה. בניגוד לגוגל שהמערכת הפעלה היא אוניברסלית ויכולה לעבוד על כל חומרה שהיא.
  ברור שיהיה ניצול יותר טוב של החומרה אם בונים מערכת הפעלה שיודעת לדבר עם החומרה טוב יותר.

  זה דבר שאי אפשר לעשות בגוגל כי אנדרואיד רצה על מלא סוגי פלאפונים של יצרניות שונות עם חומרות שונות.

  אז תפסיקו לבלבל את השכל שגוגל בנתה את המערכת שלה בצורה רעה, זה בדיוק כמו WINDOWS, אם יהיה לך חומרה טובה יותר, המערכת תרוץ טוב יותר.

  אני עדיין מעדיף את האופציה של לשדרג את המכשיר שלי מתי שבא לי, עם איזה רום שבא לי ולהוסיף פיצ'רים, מאשר לתמוך בחברה כמו APPLE שרושמים פטנט על צורה של מכשיר ובכך מנסים לדפוק אותכם הצרכנים ולהיות מונופול על הגב שלכם.

  • פיפוש

   יפה אמרת!
   אבל שכחת לשאול את עצמך דבר אחד. נגיד ולא מדובר בך, ומדובר בצרכן רגיל, אחד כזה שלא מעוניין להרים את מכסה המנוע (כמו רוב האנשים העולם) – מה איכפת לך מה הסיבה שהמכשיר עובד ללא לאגים??
   אדם שכזה ירצה מכשיר טוב ואמין, שפשוט עובד טוב. לא בכדי אחד הסיסמאות של אפל היא: "it just works."

   אמרת דבר נכון, אנדרואיד היא בדיוק כמו חלונות בקונספט. אבל לא במודל הכלכלי. מיקרוסופט מוכרת רישיונות להשתמש המערכת ההפעלה שלה, בעוד שגוגל מחלקת את הסחורה בחינם.
   הדימיון בקונספט הוא אך ורק ששתי מערכות ההפעלה יודעות לעבוד עם הרבה סוגי חומרה. אך האם הדבר הוא בהכרח טוב באופן חד משמעי?
   מע 25 שנים עברו ומערכת חלונות עדיין לא הגיעה ליציבות. מעבר לזה, המערכת לא מתעלת את המשאבים בצורה אופטימלית ונחשבת ליציבה פחות (מ OS X לדוגמה, וגם מתקדמת פחות אבל זה כבר נושא אחר).
   גוגל בנתה מערכת הפעלה כבדה ומסורבלת, שעשתה התקדמות מטאורית בשנה האחרונה, כך שהיום היא כבר מספקת חוויה טובה למדי.

   אני מאמין שגוגל תצליח לייצב את המערכת עוד יותר, כי בסופו של דבר זה ניסוי וטעיה, והשותפות חומרה של גוגל יפצו על החסרונות של המערכת עם חומרה חזקה מאוד (בדיוק כמו בחלונות).
   אך תמיד לאפל יהיה את יתרון האופטימיזציה, והמכשירים שלה יהיו יציבים יותר ויעבדו בחורה חלקה יותר.

   • ניר

    אתה צודק בקטע של בנאדם פשוט ילך לכיוון של ה IPHONE בגלל שהוא יותר חלק (במידה והאדם הזה הוא בנאדם פשוט שלא מחפש לשנות פיצ'רים).

    אבל פה נכנס פקטור אחר, כסף, יש מכשירי אנדרואיד שיותר זולים משמעותית מהIPHONE. אז גם אם הייתי בנאדם פשוט (כרגע אני גר בארה"ב) – אם הייתה שואל אותי IPHONE 5 VS NEXUS 4 (600 דולר מול 350) – הייתי הולך על ה 350 – ככה אני גם משלם פחות וגם מקבל מכשיר שהלאגים שכולם מדברים פה עליהם כמעט ולא מורגשים.

    ברור שלאנדרואיד יש לאן לשאוף ולהגיע לעומת IOS אבל כבר היום בקושי מרגישים לאגים במכשירים המתקדמים. והוויכוח הזה בין אנדרואיד לIOS הוא סתם ויכוח, בתור "פאן בוי" של גוגל, IOS תמיד יקח את אנדרואיד מהסיבה שהמערכת הפעלה נכתבה לעבוד עם חומרה X לעומת אנדרואיד שנכתב לעבד עם חומרה X,Y,Z,T וכן הלאה.

    אגב, עוד דוגמא לIOS מול אנדרואיד – קחו PS3 מול מחשב, משחק שנכתב במיוחד ל PS3 יעבוד הרבה יותר טוב ממחשב ששם המשחקים נכתבים לתמוך בכל החומרות שיש בשוק.

   • a.a.

    לכל אלו שרוצים אופטימיזציה יש את סדרת נקסוס: אופטימיזציה לחומרה, עדכונים ישירות מגוגל ולאחרונה צ'ופר של מחיר זול..
    סתם, לצורך המחשה:
    http://rottmann.net/2013/01/an-iphone-lovers-confession-i-switched-to-the-nexus-4-completely/

    לגבי אותו "מכסה מנוע", מעניין אותי לדעת: הרי לאנשים שונים העדפות שונות, מה עושה משתמש אייפון שאוהב צבעים חיים/קרים יותר? מה עושה מי שחי באזור חם והאייפון מגיע למגבלת החום של הסוללה/מעבד שלו? מי שביצועי הסוללה לא מספקים אותו? סובל? רוכש אביזרים שיסייעו לו? האם זה באמת עדיף על השקעה של חצי שעה ומציאת פתרון?

    האם היית מוכן לרכוש טלויזיה/ מסך מחשב שאין בהם תפריטים להתאמת התצוגה להעדפותיך? אם לא, למה אתה מוכן לרכוש טלפון כזה, כשבשל טבע הניידות שלו, ייתכן שמודולציה תיטיב איתך יותר במסך שלו מאשר בבית?

    בקשר למע' ההפעלה- אנדרואיד רצה על מכונה וירטואלית, מה שדורש מעט יותר ביצועים, זה נכון, אך בעיניי, לומר שכיום אנדרואיד מספקת חוויית שימוש "טובה למדי" זה עוול, 4.2 עולה על או משתווה לIOS בכל אספקט שעולה על דעתי. לא מאמין, אינספור סרטונים ביוטיוב יסייעו להמחיש את טענתי.

    כיום, מלבד עמידות פיזית ללא קייס (ב5) ובהירות מסך (שניתן לתקן עם קרנל, אך איני מחשיב זאת, כדי להשוות תכונות "מהקופסא") מה היתרון של אייפון על נקסוס? אשמח לשמוע.

    לא ניתן לבטל את הישגי אפל או להתעלם מאיכות מוצריה (שאגב, גם הם הגיעו לרמה סבירה ב3GS ומ4S ומעלה לרמה מעולה) והגאונות שהיא מגלה בשיווק ואינטואיטיביות הממשק, אך כיום הפער נסגר, וכשאתה יכול להשיג את אותם יתרונות בנוסף להמון אופ' נוספות, מה מלבד הרגל מותיר אותך איתה כצרכן?

    • פיפוש

     ניר, כל מה שרשמת נכון, ואני מסכים איתך לחלוטין. כבר הגבתי לך קודם שהטכנולוגיה הזאת תוזל. אבל חשוב שתזכור דבר אחד, נדיר שאמריקאים יקנו אייפון ב 650$, לרוב הם יקנו אותו ב-200$ דרך חברה סלולרית.
     אל תשכח עוד דבר אחד, גוגל מציעה את המכשירים שלה במחיר כמעט מסובסד לא כי היא אמא תרזה, אלא מהסיבה שהיא רוצה לחשוף אותך לעולם של גוגל.

     a.a – הכתבה ששלחת לי, והאדם שתיארת בתיאורך, בעיני לפחות הוא משתמש די מתקדם. אדם המחפש לכייל את הצבעים במסך, ולשחק את מהירות המעבד, הוא לא האדם שכתבתי עליו בתגובתי הקודמת. (עד עכשיו לא ברור לי לגמרי עד כמה משחק עם מהירות המעבד בריאה לו)
     אני לא צריך לראות סרטונים ביוטיוב כדי להבחין בהבדל, יוצא לי להתעסק עם שני המכשירים יום יום במהלך עבודתי. בנקסוס 4 עובד חלק יותר מכל מכשיר אנדרואיד אחר שניסיתי, אך כמו שניר כתב, הוא לא מגיע לרמת ה- smoothness של האייפון, הסיבה כבר נכתבה כמה פעמים, לא צריך לחפור על כך.

     עושה רושם שלא קראת את התגובה הקודמת שלי לגבי זה שהפער נסגר, והשוק הגיע לרוויה. אך חשוב שתקרא רק חלק מיתרונות המערכת של אפל, שסובב בעיקר סביב תוכן.

     זזתי לשתות בירה, לילה טוב לכולם. 🙂

 • dad11223

  מי שכתב את הכתבה לא מבין כלום…
  דבר ראשון לטבלט של סורפייס אין 4 ליבות יש לו רק 2.
  דבר שני כמו שכבר אחד אמר כאן יש הבדל של פי 2 ביצועים בין גלקסי 2 ל 3 וזה אני יכול להגיד גם מנסיון אישי ובאנצים מתאימים.
  דבר שלישי זה גם תלוי במעבד, יש מעבדים 4 ליבות שעובדות יותר גרוע מ 2 ויש כאלה כמו A15 ששום מעבד לא יכול לעמוד לידם אפילו קרוב, וזה לא משנה אם המערכת תומכת בארבע ליבות או לא.

  לסיכום כותב הכבתה נראה ונשמע כמו פאנבוי של אפל שמנסה להרגיע את עצמו שהוא לא סדתם שילם 650 דולר על חומרה של 2011 שמותאמת מצויין למערכת ההפעלה הקלילה והסגורה של IOS

  נ.ב
  "גם לי היה פעם אייפון לצערי. שנתיים."

 • אחד

  תודה על הכתבה מקווה שתמשיכו לכתוב כתבות שמעשירות את ידע הגולשים.
  הוכחה נוספת שמס' הליבות לא קובע:מערכת הפעלה WP
  הביצועים קשורים בשתי קשרים:1. בנית מעבד איכותי ראו קוואלקום ואינטל
  2. בנית מערכת איכותית ראו IOS ו WP

 • אביה

  פשוט נמאס מהתגובות "IOS מערכת קלה" "בIOS אין כלום אז היא קלה".
  פשוט לא נכון, עם כמה שאני אוהב את גוגל, וזה מאוד, היא בנתה מערכת הפעלה שכתובה בצורה פשוט רעה, אם זה בשפת התכנות [JAVA] או בצורת כתיבת הקוד, וניתן לראות זאת ב2.1,2.2,2.3, ובכלל באנדרואיד 3.0 שהטאבלטים לא היו יכולים לפתוח את מגירת האפליקציות בלי לאג ענק.
  באנדרואיד מעולם לא היה את הSMOOTHNESS של אנדרואיד עד הנקסוס 7 ו 4, אבל אם תפתח שם את דפדפן ברירת המחדל כרום, תגלה שוב כמה הם פישלו.
  קצת מציק לי מה שגוגל עשתה, רק להכנס בכל הכוח ובחינם לתת הכל, לפתוח את השוק [מארקט, או פליי סטור] לכל החרא אפליקציות , שחלקם ולא קטן מהם זה סקאם, אם וירוסים. [לעזאזאל מה זה פה ווינדוס? תראו לי וירוס על אייפון]

  בכל מקרה קצת נסחפתי, אבל לדעתי לא חשוב ולא משנה כמה ליבות תשימו במכשיר, או אפילו תשימו מעבד I5 מהיר, כל זה לא יעזור. אנדרואיד מבחינת תגובה, ממשק, יופי, מהירות, פשוט נופל מהאייפון. והאמת אני לא רואה את זה משתנה. ממש לא בגלקסי הקרוב.
  קחו דוגמא קטנה ממכשיר הדגל של HTC של השנה שעברה, זה התעללות בצרכנים פשוט. – אם אפל הייתה עושה דבר כזה, היו צולבים אותה. לא פחות ולא יותר
  http://www.youtube.com/watch?v=SEFWshNQ3ac

  • פיפוש

   אני מתחבר מאוד למה שאמרת.
   אני באופן אישי, מהבחינה הצרכנית הטהורה, לא רואה סיבה למה בן אדם צריך לקבל טלפון, וצריך לעשות לו רוט, לחפש רום שנחשב לטוב, להתקין אותו, לגלות שהוא שיפר הרבה והרס קצת משהו אחר, לחפש רום אחר, להתקין אותו גם וכ׳ו וכ׳ו. דבר זה מאפשר ליצרנים להוציא מוצרים שהם חצי אפויים (הממשקים של החברות) ואחרי כן לבוא אל הצרכן בטענות אם הוא הסיר/החליף רום במערכת הפעלה פתוחה שמאפשרת דברים מסוג זה ולטעון – עשית נזק.
   אם שותפות החומרה של גוגל החליטו לעבוד בצורה של ממשקים – עשו זאת טוב!
   בכל מוצר אחר שהייתם קונים לבית שלכם, בין אם זה טלוויזיה, רכב, מקרר או גרביים, אם היו מוכרים לכם את זה חצי אפוי הייתם חוזרים לחנות ומחזירים את המוצר.
   הדבר הוא מאוד בעייתי מבחינה צרכנית כיוון שדור שלם של ילדים גדלים עם הידיעה שאפשר למכור לאנשים דרעק, ולעבור את זה בשלום. ועוד יריעו לך.

   חברים, כולנו אוהבים פה טכנולוגיה, אבל צאו מהסרט של המספרים.
   תבינו דבר אחד, הרוב המולט של האנשים בעולם לא מתעניינים במספרים! מה שקובע הוא התוצאות בשטח – כלומר התכלס!
   ומה שקורה בשטח, הוא שהמדע של האייפון הוא האיכותי מכולם, חוויית המגע קלילה כיפית ומאוד מדויקת, הסנכרון בין החומרה לתוכנה ובניה נכונה של המערכת, גורמים לחוויית שימוש מהירה מאוד, יש אפליקציות ברמה הכי גבוהה, המון משחקים, הרצה חלקה של אות׳ם משחקים, גרפיקה עוצרת נשימה, אפליקציות נפתחות במהירות בזק, וכ׳ו וכ׳ו. נראה לי שהבנתם את הרעיון.
   יצא לי לעבוד עם האייפון חמש, וזה פשוט לא להאמין כמה שהמכשיר מהיר, ואיך הכל עובד חלק.
   הפעלתי Real Racing על האייפון חמש, וגם על נקסוס 4 וגלקסי 3, ופשוט אין מה להשוות.
   המשחק חווה כמה לאגים בגלקסי, אבל לא משהו קריטי. בנק סוס הוא עבד חלק למדי. כנ״ל באייפון.
   מה אי אפשר להשוות אתם שואלים? את הגרפיקה. פשוט לא להאמין כמה שהכל נראה חלק ויפה באייפון, לעומת טשטוש הפרטים של הרכבים בנקסוס ובגלקסי.

   זה מוביל אותי לדבר מאוד פשוט: מה איכפת לי ממספרים אם בסופו של דבר באייפון הביצועים שלי יותר טובים?!
   אולי אם אני בן 13, פיזית או מנטלית, ורוצה להשוויץ שיש לי ״יותר גדול״.

   הצרכן הפשוט רוצה שהמכשיר יעבוד. ולא, הוא ממש לא ״טיפש״ בגלל הרצון הזה. מהבחינה הצרכנית הטהורה – הוא הרבה יותר חכם.

   ולגבי הiOS, מספיק עם התגובות של ״היא מערכת יותר קלה״ – גם אם זה נכון – למה שגודל לא יעשו גם מערכת יותר קלה? האם עיצוב ותכנון מערכת הפעלה כבדה היא משהו שניתן להתגאות בו? תחשבו על זה.
   iOS בנויה נכון. נקודה. וכשאני כותב נכון אני מתכוון ליציבות המערכת, ולחוויית השימוש שהיא מספקת, לא על הפתיחות שלה.
   ניתן להבחין במומחיות של אפל בהתאמת תוכנה לחומרה, והפקה מקסימלית של ביצועים מהמעבדים שלה, בהרצת משחקים כבדים, שם ממש אין קשר ל״כמה המערכת קלה״.

   חפרתי, יום טוב לכולם.
   אגב בולי, אני נהנה לקרוא את התגובות שלך, המשך כך.

   לכותב הכתבה, תודה רבה! הכתבה מצויינת תמשיכו כך!

   • פיפוש

    הכוונה לאביה, מצטער. בולי, גם את התגובות שלך אני אוהב. 🙂

    • כמה נקודות

     אני מסכים איתך בהרבה דברים אבל כמה נקודות שחשוב לי להדגיש,
     – בגרפיקה ובאיכות התמונה אין ספק שאפל הובילו בגדול עד עכשיו.. מה שכן אני מאמין שזה הולך להשתנות בדור החדש של מכשירי האנדרואיד שמגיע עכשיו.. פה המספרים מדברים וסופסוף צפיפויות הפיקסלים של המתחרים מגיעות לרמה הגבוהה של אפל ואפילו נותנות עקיפה יפה.
     – ממה שאני רואה בשטח יש הרבה יותר אנשים שפורצים את האייפון שלהם מאשר כאלה ששמים רום על האנדרואיד. אתם לא חושבים ככה? (זה בקשר לטענה של מוצר לא מבושל או תירוצים של היצרניות)
     – המוצרים של אפל מעולים, אתם מוזמנים לראות השוואה של האייפון 5 מול GS3 או NEXUS4.. מה שכן הצרכן צריך לעשות חושבים בקשר למחיר.. היום שהיכולות של מהכשירים עברו את הדרישות האמתיות של הצרכן, צריך להפסיק לקנות מוצרים יקרים מידי ולהתחיל לדרוש בעזרת מהצרכנים להוריד מחירים. חברה שמוכרת ביקר מידי- לא נקנה ממנה.
     שבוע טוב.

     • פיפוש

      תודה על התגובה שלך, אתייחס לכל אחד מהחלקים שכתבת:
      – כשאפל השיקה את מסך הרטינה בשנת 2010, כחלק מהפיצ׳רים של האייפון 4, היא הכריזה שהצפיפות פיקסלים של המסך ברמה שהעין האנושית לא מסוגלת להבחין בפיקסלים בודדים ממרחק צפית טבעי וסביר. לקח לשאר היצרניות הרבה זמן להדביק את הפער, אבל זה כבר קרה, והיום, אנחנו מתחילים לראות יותר ויותר מסכים עם צפיפות מאוד גדולה של פיקסלים, והגדילה והגדילה את רוויית המסך ב44% באייפון 5, אני ממש מחכה להשוות את המסכים של האקספריה Z, HTC One עם האייפון. יש יצרניות שכבר השיקו מסכים עם יפות גבוהה ממסכי ה״רטינה״ של אפל, אך האם זה משהו שניתן להבחין בו, או סה״כ טריק שיווקי כמו מספר הליבות עד לפני שנתיים, שנועד להעביר מסר ״לי יש יותר גדול״.
      אני מאמין שישנו הבדל וניתן להבחין בהבדלים מסוימים, אך רוב האנשים לא יבחינו בהבדלים ברמות דחיסות שכאלה.

      – אני נאלץ לא להסכים איתך פה. רוב האנשים בארץ (!) פורצים את האייפון שלהם. וממש לא בגלל שהמוצר חצי אפוי. אפל מוכרת פתרונות ללקוחות, כמעט כל תוכן שתרצה לצרוך קיים ישירות דרך המכשירים בצורה אינטואיטיבית ונוחה, החל מחנות המוסיקה והסרטים הגדולה בעולם, היצע אדיר של מעל 700 אלף אפליקציות שנבדקו על ידי אפל, גישה לסדרות הכי חמות כמעט יום למחרת אחרי שהן משודרות בטלוויזיה, גישה לספרים, מגזינים, ועד ועוד ועוד.
      האקוסיסטם של אפל מציע פתרון כמעט עבור כל דבר שהצרכן ירצה לצרוך. כמעט כל תוכן. ובזה מצטיינת אפל. תוסיף לעובדה שהכל מסתנכרן ישירות עם הכל דרך ה- iCloud, ותראה שלצרכן כמעט לא נשאר לעשות דבר, חוץ מלבנות מהתוכן. ולמה כתבתי את כל החפירה הזאת? כי זה מוביל אותי לפאנץ׳.

      רוב האנשים בארץ ובעולם לא פורצים את האייפון בגלל ״טוויקים״ ואני אומר את זה בביטחון מלא שמעל 90% מאלה שפורצים את האייפון, עושים זאת על מנת שיהיה להם קל יותר לגנוב קניין רוחני של אומנים, ומפתחים.
      שלא יבלבלו לכם את המוח, זוהי תופעה מאוד מאוד נפוצה ורחבה בעולם, שלצערנו למדינת ישראל יש תפקיד ראשי ביותר בה, ביחס לגודל האוכלוסיה. בניגוד לאנדרואיד שאני יכול פשוט להוריד apk בגוגל, באייפון אני חייב לפרוץ על מנת לגנוב אפליקציות. זוהי תופעה עצובה ביותר, בייחוד שמדובר באחד השירותים הכי זולים בעולם (בייחוד אפליקציות). רוב הפורצים הם באמת ילדים מתבגרים, אך אם תשימו לב, נדיר שאנשים מבוגרים יותר יפרצו את המכשיר בשביל לחסוך 4 ש״ח.

      – בנוגע למחירים, חשוב שתזכור אפל משחקת אך ורק בשוק הפרימיום, משמע, מכשירי הדגל. כמעט כל מכשיר דקל נושא תג מחיר זהה. יחד עם זאת, א מסכים איתך שכיוון שההבדלים מצטמצמים, והשוק מגיע לרוויה, הכסף ישפיע, ותהיה הוזלה של הטכנולוגיה הנ״ל.

      אחלה יום.

 • עידן אברבנאל

  אם רק ניתן לתקן, כיום במעבדיה החדשים ביותר של חברת Apple ה-A6 וה-A6X אין הם משתמשים בטכנולוגיה השייכת ל-ARM אלא בטכנולוגיה ייחודית, אשר פיתחו בעצמם
  תודה על הכתבה הנפלאה, המשיכו כך
  עידן

  • shay

   אתה טועה המעבדים החדשים של אפל עובדים בARM, רק היצרן שתכננן את המעבד הוא חברה השייכת לאפל.

   מקור : http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_A6X

   "Instruction set ARMv7s"

 • טל

  כתבה מעניינת. עוד כתבות כאלה עם ראיונות ושפה פשוטה בבקשה…

 • גוסטריידר

  אחלה כתבה. היה נחמד אם הייתה מדבר קצת גם על המעבד החדש של אינטל עם ליבה אחת. אביעזר איפה אתה?

 • בן ארמון מחשבים

  זה פשוט ככה
  לצוך המחשה
  ליבה=פס יצור
  אם יש יותר פסיי יצור אז ככה אפשר לספק יותר צרכנים
  צרכנים=תוכנה/משחקים
  פשוט מאוד
  יש את עיניים המהירות היצור ורוחב הפס יצור עצמו
  מהירות היצור =ghz
  רוחב הפס יצור =bit
  לגביי משחקים שנחשבים לצרכנים מטורפים יש מפעל צמודהכוונה למהיר יותר וקרוב יותר וזמין תוך שניות = כרטיס מסך
  זהו לא צריך לסבך את מוח יותר מידיי

  • a.a.

   כן, אך באלגוריה שלך אתה מניח שניתן לנצל כל כמות של ליבות וזה לא המצב כיום. אם נמשיך באלגוריה שלך, לא ניתן לנהל יותר מ2 פסי ייצור בו זמנית בינתיים.
   לא כל מע' הפעלה יודעת לנצל ריבוי ליבות.. למעשה, אאל"ט, עד ICS לא היה ניצול כזה באנדרואיד. כנ"ל עד לא מזמן בWP. (אפילו כיום, איני בטוח שניתן לנצל בצורה מיטבית 4 ליבות). גם אפליקציה צריכה להיכתב בצורה מסויימת כדי להנות מכך.

   לדעתי, אם לא מחליפים מכשיר מדי שנה, הגיוני להשקיע יותר (אך לא מחיר כפול) במעבד עם מס' ליבות גבוה יותר, תוך תקווה שעד שתחליפו מכשיר, מע' ההפעלה תשתדרג ותדע לנצל את כל הליבות, כך תרוויחו בוסט בביצועים. כמובן שלארכיטקטורת הליבות וזיכרון המטמון והRAM יש חשיבות קריטית.

 • יואב

  לא הכי מסכים לכתבה.
  תלוי באיזה מעבדים מדוברים.

  נכון, dual core krait יותר טוב מ-Quad core A9,A7,scorpion,A5.
  אך היום יש כבר Quad core krait 400, ו-Quad core A15, שבאמת מכפילים את הדור הקודם של dual a15,krait

  • אופיר

   נכון, אבל מעבד A15 דו ליבתי גם כן יהיה יותר חזק ממעבד Krait, זו פשוט התקדמות של הטכנולוגיה, בניגוד להוספת ליבות שזה פשוט לשים עוד ממה שכבר יש.

 • shlomo

  מה זה מעבד?

  • X

   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A2%D7%91%D7%93_%D7%9E%D7%96%D7%95%D7%9F

   אשתי משתמשת בו הרבה, אני פחות.

  • עידן אברבנאל

   המעבד הוא היחידה המרכזית במכשיר לעיבוד (חישוב וייצוא) נתונים, בעזרתו המכשיר יכול להריץ גרפיקה, תוכנות, את מערכת ההפעלה וכולי..
   אני ממליץ בחום שתעמיק בנושא במידה ואתה רוצה להבין יותר טוב את הכתבות באתר זה
   עידן
   נ.ב: מי שכתב את התגובה האחרת, זה ממש לא במקום!

 • '

  העובדות מדברות בעד עצמן,ההבדל בין הגלקסי 2 לגלקסי 3 הוא בהחלט מורגש.

  • גלאקסי אס 3

   זה לאו דווקא בגלל כמות הליבות אלא בגלל שהמעבד מבוסס על ארכיטקטורה הרבה יותר מתקדמת, ורץ בתדר גבוה יותר.

   • צ'וצ'

    גם תדר המעבד לא משפיע ברמה כל כך מורגשת, מכפיל קצב העבודה המשמעותי ביותר הוא גודל זיכרון מטמון, זיכרון ram וקצב העבודה איתם.

 • פיזיקאי משועמם

  דווקא האייפון 5 הוא דוגמה לא טובה כיוון שהוא נחשב כישלון חרוץ מבחינת המכשיר והמכירות שלו. הגלקסי אס 3 שהינו בעל 4 ליבות הרבה יותר מוצלח ממנו

  • נתנאל

   למה נראלך ?!
   ישלי אייפון 5 לחבר שלי גלקסי 3
   מרגישים הבדל ענק !!! הגלקסי לא מגיב מהיר כמו שהאייפון 5
   האייפון הרבה יותר מהיר מהגלקסי למי אכפת מה 4 ליבות מרגישים שמשתמשים הבדל

   • riz

    מערכת ה iOS הרבה יותר קלה. אני רוצה לראות את ה – 'אייפון5' שלך עם אנדרויד.

   • יוסי כהן

    זה כי האייפון משתמש בשתיים בעוד הגלאקסי רץ רוב הזמן על אחת…
    כך גם הONE X
    סודר בעזרת רוט קטן…

   • סמיר

    אתה צודק חלקית אבל זה רק בגלל מערכת האנדרואיד שהיא יותר כבדה וממשק הטאץ וויז שמכבידי עוד יותר. תשים לב שבמשחקים הגלאקסי לא רואה אף מכשיר בארץ ממטר…..

  • בולי

   דווקא האייפון 5 הוא ההוכחה הטובה ביותר שמהירות שעון + יותר ליבות לא בהכרח אומר ביצועים יותר טובים. הוא פשוט מטוס והכל קורה כלכך מהר.

   • עידן אברבנאל

    בבקשה העלו מעט את הרמה הלשונית, ואת איכות הכתיבה שלכם.
    הטענות שהוצגו בסה"כ נכונות, iPhone איטי יותר מה-Galaxy S III חומרתית, דגש על חומרתית. בשל כך שהמכשיר מכיל את מערכת ההפעלה iOS אשר היא המערכת הקלה ביותר בשוק, תבדקו בעצמכם, ה-iPhone עדיין יריץ גרפיקה, משחקים, יישומים כבדים ועוד משימות מהר יותר.
    דרך אגב לגבי טענת המכירות בעולם:
    Apple מכרו בשני הרבעונים האחרונים כיותר מ-60 מיליון אייפונים חדשים (4s&5)
    בעוד Samsung המתחרה מכרה מסדרת ה-Galaxy S את המכשיר המתחרה – S III במספר פעוט יותר כ-47 מיליון יחידות.
    אז בבקשה בדקו את מקרותיכם! כרגע iPhone הוא מכשיר הדגל הנמכר בעולם – נקודה.

    • לומד ראיית חשבון

     יש לך הרגל לבוא בטענות לאחרים על אי דיוקים ומיד לאחר מכן לרשום אי דיוקים משלך.
     לידיעתך – ברבעון הרביעי מכרה אפל 47.8 מיליון אייפון וברבעון השלישי מכרה אפל 26.9 מיליון אייפון. לכן המספר הנכון הוא 74.7 מיליון ולא "כיותר מ-60 מיליון".
     בקשר לסמסונג – ברבעון השלישי נמכרו 18 מיליון SGS3 וברבעון הרביעי נמכרו 15.4 מיליון SGS3 ובסה"כ 33.4 מיליון SGS3. המספר בו נקבת (47 מיליון) שגוי ומופרז.
     לסיכום: סמסונג מכרה בשני הרבעונים שחלפו 33.4 מיליון SGS3 ואילו אפל מכרה באותה התקופה 74.7 מיליון אייפון. מכאן נובע כי אפל מכרה פי 2.23 מסמסונג בתחום מכשירי הדגל בזירת הסמארטפון.

    • בולי

     מה זה מערכת קלה יותר ? iOS רק בנויה נכון. באנדרואיד צריך מינימום 2GB RAM כדי שהמכשיר יעבוד טוב וגם שם אחרי משחחקים זה מרגיש קצת תקוע.

  • פיפוש

   רציתי להגיב לדברי ההבל שכתבת, אך אני רואה שיפסיקאי משועמם עשה זאת לפני.
   התגובה שלך היא תגובה טיפוסית של טרול, על סמך מה אתה קובע טענה שכזאת בלי להביא גיבוי לטענותייך במספרים?

   ״לידיעתך – ברבעון הרביעי מכרה אפל 47.8 מיליון אייפון וברבעון השלישי מכרה אפל 26.9 מיליון אייפון. לכן המספר הנכון הוא 74.7 מיליון ולא "כיותר מ-60 מיליון".
   בקשר לסמסונג – ברבעון השלישי נמכרו 18 מיליון SGS3 וברבעון הרביעי נמכרו 15.4 מיליון SGS3 ובסה"כ 33.4 מיליון SGS3. המספר בו נקבת (47 מיליון) שגוי ומופרז.
   לסיכום: סמסונג מכרה בשני הרבעונים שחלפו 33.4 מיליון SGS3 ואילו אפל מכרה באותה התקופה 74.7 מיליון אייפון. מכאן נובע כי אפל מכרה פי 2.23 מסמסונג בתחום מכשירי הדגל בזירת הסמארטפון.״

   אז מספיק עם התגובות האינפנטיליות הללו.

   • פיפוש

    הכוונה ל״לומד ראית חשבון״ כמובן.

   • לומד ראיית חשבון

    אל פיפוש המתלהם וחסר הנימוס:
    אני לא רואה כי "פיזיקאי משועמם" הגיב על דברי – האם ראייתך תקינה?
    דבריך מעליבים אותי: רק מעצם העובדה שלא טרחתי להביא את המקורות למספרים אלו (משום שחשבתי שאין צורך ליידע גאונים כמוך שיש לחברת אפל דוחות רבעוניים ובהם נקובים ממספרים רשמיים אלו) נהייתי בפיך הלא נקי "טרול". ולא רק "טרול" אלא גם "אינפנטיל".
    לידיעתך:
    מספרים הקשורים לחברת אפל הובאו מהדוחות הרשמיים שלהם:
    בדוח הרבעון השלישי לשנת 2012 נכתב במקור ע"י אפל
    The Company sold 26.9 million iPhones in the quarter, representing 58 percent unit growth over the year-ago quarter
    ובדוח הרבעון הרביעי לשנת 2012 נכתב במקור ע"י אפל
    The Company sold a record 47.8 million iPhones in the quarter, compared to 37 million in the year-ago quarter
    שני הדוחות כמו כל קודמיהם מופיעים בדף זה:
    http://investor.apple.com/results.cfm

    המספרים הקשורים לסמסונג הובאו מהמקור הזה – נא לעיין בטבלה:
    http://techcrunch.com/2013/02/20/iphone-brand-outshines-samsungs-galaxy-as-iphone-5-becomes-best-selling-smartphone-globally-in-q4-iphone-4s-2nd-analyst/

    אני מצפה להתנצלותך כלפי על ההשתלחות חסרת הבסיס.

 • דביר

  רק אינטל.
  המעבדים החדשים של אינטל למובייל, גם אם הם כפולי ליבה, מתעלים על כל מפוצצי הליבות המבוססים על ARM, וחבל שהם לא חודרים מספיק לשוק.
  המכשיר הבא שלי שייך לאינטל.