יש איזושהי הרגשה שמשהו זז קדימה כשמוצגים במספרים שמופיעים לפי הסדר. כשעוברים ממספר שתיים למספר שלוש יש הרגשה של תנועה, חידוש, של משהו טוב יותר. לא מדובר במשהו מאולץ אלא במשהו טבעי לחלוטין. 3 זה יותר מ-2, ולכן זה יותר טוב. iPhone 5 זה בטח יותר מתקדם מ-iPhone 4, וכנראה שעל פניו ה-Galaxy S4 של סמסונג (Samsung) טוב יותר מזה שקדם לו בתור וקיבל את המספר 3. אפילו AMD, שהשיקה לאחרונה את המעבדים החדשים שלה בסדרת ה-A קוראת להם מעבדי 2013 כדי להראות שהם טובים יותר ממעבדי 2012.

אבל ב-Xtreamer קוראים על השיטה הזו תיגר. לפני כחודשיים פרסמנו כאן, ב-TGspot סקירה של ה-Aiki 5, טלפון יחסית זול עם מסך גדול בגודל 5 אינץ'. לאחרונה הגיעה אלינו עוד קופסת Aiki שנראתה מאוד מאוד דומה ומוכרת, אבל הפעם היה מדובר באחד חדש במשפחה, ובאופו מפתיע, הפעם מבחינת מספור הצעד הוא אחורה, אל מכשיר שנקרא Aiki 4, מכשיר שמאוד 'ומה לקודמו במובנים רבים אבל בכל זאת, למרות מספרו הנמוך יותר, עולה על ה-Aiki 5 בכמה היבטים, אם לא ברובם.

כפי שניתן להבין מהפסקה הקודמת, ההבדל העיקרי של ה-Aiki 4 לעומת ה-Aiki 5 הוא גודל המסך. בעוד כל החברות מתקדמות כיום ממסכים גדולים לגדולים יותר, ה-4 מצויד במסך 4 אינץ' לעומת קודמו  שמצויד ב-5 אינץ', אבל כמו שהבנו מהר מאוד, כנראה שזה עושה לו רק טוב, אפילו מבחינת מראה חיצוני. באופן מוזר למדי, יש לציין, חלק גדול מהשגיאות שהיו קיימות ב-Aiki 5, מבחינת עיצוב בעיקר, תוקנו. למה מוזר? כי כשטלפון מגיע לשוק כמה חודשים ספורים אחרי קודמו, זה אומר שרוב העובדה בוצעה עליו במקביל. לכן השאלה שצריך לשאול היא: אז למה תיקונים אלו לא בוצעו מראש גם עבור הטלפון הקודם?

מוצלח יותר מבחינה חיצונית, ולא רק פנימיתמראה חיצוני: קודם כל ולפני הכל שני הטלפונים בכלל לא נראים אותו דבר, ולא רק בגלל שהפעם קיבלנו טלפון לבן לעומת הטלפון השחור בפעם הקודמת. הגימור של ה-Aiki 4 עולה על זה של ה-Aiki 5 לאין שיעור, ולמראה יש חשיבות לא מעטה בשוק כל כך צפוף. אחד הדברים הבולטים הוא הגב החלק של המכשיר. למרות שהוא חלק, הוא נוח להחזקה ביד, ולא הרגשנו לרגע שאנחנו מאבדים את האחיזה במכשיר. עוד היבט ויזואלי מוצלח הוא הפס המתכתי שמקיף את הטלפון מסביב. מעבר לכך שהוא מוסיף מעין אלמנו של חיזוק, זה נראה טוב לעין וממצב את ה-Aiki 4 כאיכותי יותר מה-5.

עוד שינויים בולטים, ויש לציין שוב כי אפילו מבורכים, הוא הזזת כפתור ההדלקה לצד שמאל במקום למעלה. פתרון פשוט ונכון שעוזר מאוד לתפעול של המכשיר, במיוחד אם יש צורך בכיבוי והדלקה מהירים. כפתורי השליטה בעוצמת הקול נשארו בצד ימין, ואיכותם לא מדהימה בדיוק כמו בטלפון הקודם. עוד שינוי מוצלח הוא העברת חריץ הטעינה מהחלק העליון של המכשיר אל חלקו התחתון, כך שניתן בדרך כלל לעבוד עם הטלפון יחסית בקלות, כולל כמובן ביצוע שיחות, גם כשהוא נמצא בטעינה.

השינוי האחרון שמאובחן די מהר, הוא גם איבוד כפתור מגע בחלק התחתון של המסך. לעומת חמשת כפתורי המגע ב-Aiki 5, ב-Aiki 4 יש רק ארבעה כפתורי מגע. כפתור ביצוע השיחות הועלם. ואולי בעצם זו הסיבה שקראו לו Aiki 4? סוג של הומור.

גם מיקום היציאות והכפתורים מוצלח יותר ב-Aiki 4 לעומת קודמובפנים: אבל גודל המסך, או יותר נכון הקטנת המסך, ושינויי העיצוב אינם השינויים היחידים שמחכים לרוכשים הפוטנציאליים. רצינו לכתוב כמובן, אבל בעולם הטלפוניה החכמה של ימינו, שום דבר אינו מובן מאליו. גם בתוך המכשיר יש שינוי אחד משמעותי, למרות שאם קוראים את המפרט של המכשיר בחלק האחורי של הקופסה קצת קשה לזהות אותו.

ובכן השינוי הוא החלפת המעבד למעבד כפול ליבה במהירות 1.2 ג'יגה-הרץ. במקום ה-MT6575 חד הליבה במהירות 1 ג'יגה-הרץ שנמצא בליבו של ה-Aiki 5, במכשיר הנוכחי מוצאים את ה-MT6577 שהוא מעבד כפול ליבה שבמקור היה במהירות של 1 ג'יגה-הרץ, אך ב-Xtreamer הצליחו להמהיר אותו למהירות של 1.2 גי'גה-הרץ.

למעשה השינוי הזה לא דרש עבודה רבה מבחינת תכנון המוצר: יש תאימות פינים מלאה בין שני ה-SoC הללו. אם בודקים את כל הנתונים מסביב, אפילו רואים שבדיוק כמו במקרה של ה-Aiki 5, גם בטלפון החדש יותר והחזק יותר לא מנצלים את המערכת המשולבת עד סופה. כך, לדוגמה, המעבד החזק יותר יכול לספק גרפיקה ברזולוציה של 1,280×720 – לעומת ה-960×540 של המעבד החלש יותר – אבל עם זאת, ובשני המקרים, הסתפקה החברה ברזולוציה של 800×480 פיקסלים בלבד, בלי להתאמץ יותר מדי לספק מסך איכותי שהיה, כמובן, מוביל גם לעליית המחיר הסופי של המכשיר לעומת המחיר בו הוא מוצע כעת.

המגמה הזו גם שועתקה לגבי המצלמה. הפלטפורמה יכולה לתמוך במצלמה באיכות של 8 מגה-פיקסלים, אבל בפועל מקבלים רזולוציה מרבית של 5 מגה-פיקסלים. לפחות ב-Aiki 4 החליטו ב-Xtreamer לוותר על האינטרפולציה ל-12 מגה-פיקסלים שהייתה באמת מיותרת.

מה עוד זהה? השבב הגרפי PowerVR SGX 531, תמיכה בשני סימים, 512 מגה-בייט זיכרון עבודה ו-4 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון כשניתן להרחיב את זיכרון האחסון באמצעות כרטיס microSD שמוכנס מתחת למכסה האחורי. גם מערכת ההפעלה האנדרואידית זהה: גרסה 4.0.3 שמעליה כמובן ה-Apex שהוא עדיין משלח שאנחנו מתקשים להתלהב ממנו.

הסוללה, כמובן, בגלל גודלו של המכשיר קטנה יותר. מדובר בסוללה של 1,600mAh (לעומת 2,200mAh) שנותנת לכל היותר 228 שעות המתנה ו-200 דקות דיבור, הרבה פחות לעומת ה-5 שהציע בזכות הסוללה הגדולה יותר 360 שעות המתנה ו-480 דקות דיבור.

ומה עם הביצועים: כמו כל טלפון גם ה-Aiki 4 עלה כמובן על המוקד הידוע שלנו, אבל הפעם כמובן הייתה נקודת מבט נוספת והיא בדיקה ישירה מול האח הגדול יותר. ובכן, הופתענו מאוד לגלות שהתוצאות לא היו חד משמעיות, ובטח לא בהפרש גדול כמו שציפינו. קחו לדוגמה את קבוצת המבחנים של Quadrand Standard Edition. הציון הסופי היה אמנם גבוה יותר, 2,785 נקודות לטובת ה-Aiki 4 לעומת 2,485 נקודות של ה-Aiki 5, אבל זה קרה בעיקר בזכות ציון המעבד הגבוה (4,529 נקודות מול 2,361 נקודות) וגרפיקת התלת-ממד (2,298 מול 1,705 נקודות). במבחנים של הזיכרון והקלט/פלט הציונים של האח הגדול היו טובים יותר, גם אם בהפרש נמוך יחסית.

אותה תופעה קיבלנו גם במבחן Vellamo 2.0.2. ה-4 ניצח במבחן ה-HTML 5 ביתרון זעיר של 1,100 מול 1,040 נקודות, אבל היה חלש יותר במבחן ה-Metal עם 349 מול 367 נקודות.

בשאר המבחנים התוצאה הייתה מובהקת יותר, אבל שוב, לא ממש בהפרשים שחשבנו וחזינו מראש. ב-AnTuTu 2.1 ה-Aiki 4 הגיע ל-6,581 נקודות מול ה-4,616 של ה-Aiki 5 וב-SmartBench 2012 ל-2,004 נקודות במבחן הפרודוקטיביות ו-1,730 נקודות במבחן המשחקיות מול 1,170 ו-1,730 נקודות בהתאמה של המכשיר הגדול יותר.

Xtreamer-Aiki-5-VS-Aiki-4

שימושיות: אין ספק שמבחינת עבודה שוטפת ההרגשה בסופו של דבר טובה יותר. המכשיר מגיב יותר מהר, הגלישה באינטרנט עובדת חלק, וגם כמה מבעיות הלחיצה של ה-Aiki 5 נראה כי חלפו להן. עם זאת, זה אותו ממשק ואותה תוכנה, וכמו שאתם זוכרים או יכולים להיזכר בכל רגע, לא ממש התלהבנו מהסך הכל.

עם זאת, הרגשנו שקליטת האינטרנט טובה יותר. בדיקה נוספת העלתה עוד שינוי קטן לטובת המכשיר החדש יותר, שנובע כמובן מה-SoC המשופרת: יש תמיכה ב-802.11n. עוד שיפור מבורך.

אז המסקנה היא: שאם צריך לבחור בין השניים היינו הולכים על ה-Aiki 4. הוא נוח יותר להחזקה, הוא מעוצב טוב יותר, הוא עובד יותר טוב מכל בחינה והוא מרגיש הרבה יותר קרוב, עם כל המגבלות של ה-Apex לטלפון מודרני מספק.

אז נכון ששטח המסך קטן יותר, אבל במקרה של ה-Aiki 5 הלא מאוזן והכבד מאוד, זה לא ממש חסרון. אמנם גם מאבדים זמן עבודה, אבל שוב, המחיר מצד שני הוא טלפון הרבה פחות נוח לשימוש.

אז מכיוון שהביצועים טובים יותר, נוחות העבודה משופרת ורוב שאר הפרטים הם זהים לחלוטין – כן גם המצלמה וביצועיה – אלא אם אתם ממש ממש זקוקים לשטח המסך הנוסף של ה-Aiki 5, דווקא ה-Aiki 4 הוא מוצלח יותר.

כמו שאמרנו במקרה של ה-Aiki 5, לא אהבנו את ההחלפה של ממשק ברירת המחדל של אנדרואיד עם ה-Apex. היה פשוט וטוב יותר לספק טלפון פתוח עם ממשק ברירת המחדל של מערכת ההפעלה ולתת לאנשים להתנסות לבד עם ערכות נושא ומשגרים. מצד שני, במחיר כזה לא תמצאו לו הרבה מתחרים, אם בכלל, כך שאם אתם רוצים לטלפן באנדרואידית, יכול להיות שזאת נקודת פתיחה לא רעה אם לא היה לכם עד עכשיו אחד כזה.

תצורה נבדקת:

מעבד: MT6577 כפול ליבות במהירות 1.2 גה"ץ
זיכרון פנימי:  512 מגה-בייט
זיכרון אחסון: 4 ג'יגה-בייט
תוספת זיכרון: עד 32 ג'יגה-בייט באמצעות כרטיס microSD
שבב גרפי: PowerVR SGX 531
מסך: 4 אינץ'
רזולוציה: 800×480 פיקסלים
רשתות: דור 2, דור 3
קישוריות:  WiFi 802.11 b/g/n, בלוטות', תמיכה בנקודה חמה
מצלמות: קדמית VGA, אחורית 5 מגה פיקסלים עם מבזק לד
חיבורים: microUSB 2.0, אוזניות
מערכת הפעלה: (Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich, ממשק/משגר Apex
סוללה: 1,600mAH עד 228 שעות המתנה ועד 200 דקות שיחה (נתוני יצרן)
מידות: 120x65x10.8 מ"מ
משקל: 138 גרם
מחיר: 1,099 ש"ח
ספק לבדיקה: רשת חנויות באג