לאחר עיכובים רבים, פרסם היום (ד’) משרד התקשורת את מכרז התדרים להפעלת רשת הדור הרביעי בישראל בטכנולוגיית LTE. על פי המכרז (PDF), משרד התקשורת מעוניין “בהקמתן של 3 רשתות סלולריות לפחות בשוק, כשלכל אחת רוב פס המאפשר מתן שירותי דור רביעי”.  עוד נאמר כי המשרד מעוניין בשמירה על התחרות והבטחה של שיתוף תשתיות בדומה למתרחש כיום בין המפעילות הווירטואליות לחברות הסלולר, כדי למנוע מצב של הקמת מספר רב של רשתות סלולר נפרדות.

נכון לעכשיו מדובר בתדר 1800MHz, כאשר במסגרת המכרז יוצעו שמונה רצועות תדרים של 5MHz כל אחת ומחיר המינימום להצעה הוא 10 מיליון שקלים. כדי לעודד את המפעילות החדשות הן יוכלו להמיר עד כמחצית מסכום הזכייה בתדרים בהתחייבות בהגדרת נתח השוק שלהן בעד 5%. לפי הגבלות של משרד התקשורת, סלקום ופרטנר יוגבלו ויוכלו לרכוש עד שתי רצועות תדרים כל אחת בשל אחזקתן במספר רצועות עוד קודם לכן ואילו פלאפון ושאר החברות יוכלו לרכוש עד ארבע רצועות

במשרד התקשורת קבעו גם מהירות גלישה מינימלית, בה כל אנטנה (סקטור) צריכה לספק מהירות הורדה של 100 מגה ביט בשנייה ו-50 מגה ביט בהעלאה, מדובר במהירות גבוהה אולם צריך לזכור כי מדובר באנטנה המשותפת למספר גדול של משתמשים באותו הרגע. עוד נקבע כי הרשת החדשה תכסה 95% מהמבנים בתוך יישובים ו-100% בכבישי הארץ ויש לציין כי דרישה נוספת היא שבתוך 18 חודשים (שלב א') יהיה כיסוי של הרשת ב-30%, בתוך 36 חודש 64% ו-48 חודשים ל-100% כיסוי. המציעים יוכלו להגיש הצעות עד ה-1 לאוקטובר וב-11 לנובמבר יודיע משרד התקשורת על החברות העומדות בתנאים הבסיסיים לשלב הסופי של המכרז שייערך בסוף השנה.

סלקום ופרטנר כבר הודיעו בעבר כי עד סוף השנה הנוכחית הן יהיו מוכנות להפעלת רשת הדור הרביעי וכי כבר חתמו על הסכם שיתוף רשתות עם חלק מהמפעילות הווירטואליות. פלאפון גם כן הודיעה על מוכנותה אולם היא עדיין לא חתמה על הסכם שיתוף.

לצפייה בבדיקת המהירות שביצענו על רשת הדור הרביעי בישראל, לחצו כאן.